Andrzej Duda

i

Autor: Art Service/SUPER EXPRESS

Po wyborach

Koniec konsultacji u prezydenta. Co dalej?

2023-10-26 8:33

We wtorek odbyła się pierwsza część konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym Sejmie. W Pałacu Prezydenckim pojawili się politycy PiS i KO. Spotkania z prezydentem zaplanowane na środę także dobiegły końca. Komu Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu? Na to pytanie z pewnością niebawem poznamy odpowiedź.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek i środę odbył szereg spotkań z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym Sejmie. We wtorek o  godz. 12 odbyło się spotkanie z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość, który reprezentowali: premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Natomiast o godz. 14 odbyły się konsultacje z KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni. Przedstawicielem KO na spotkaniu z prezydentem był szef PO Donald Tusk. Towarzyszyli mu także: Barbara Nowacka, Urszula Zielińska i Marcin Kierwiński. W środę odbyły się natomiast kolejne spotkania w Pałacu Prezydenckim: z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni (godz. 11.00), KW Nowa Lewica (godz. 13.00) i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (godz. 15.00).

CZYTAJ: Kiedy będzie nowy rząd i kto wybierze premiera? Znamy terminy. Ruch po stronie prezydenta Dudy

Sonda
Kto Twoim zdaniem powinien stworzyć nowy rząd?

Rozmowy o powołaniu nowego rządu u prezydenta. Kto zostanie nowym premierem?

11:58

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość.

11:58

Donald Tusk w oświadczeniu: dziękuję za potwierdzenie deklaracji, że lider największej partii opozycyjnej dostanie misję tworzenia rządu; chcemy, aby prezydia Sejmu i Senatu oddawały pełne partnerstwo i równość wszystkich podmiotów politycznych. 

12:07

W Pałacu Prezydenckim rozpoczęły się rozmowy z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości. Przy stole z Andrzejem Dudą zasiedli: Mateusz Morawiecki, Ryszard Terlecki i Rafał Bochenek. 

12:11

- Chciałem bardzo podziękować kolegom za tę deklarację, że tworzymy większość w parlamencie, z tą informacją będę mógł ja dzisiaj, a koledzy jutro  pójść do prezydenta Andrzeja Dudy, uspokoić prezydenta i ułatwić mu zadanie, jeśli chodzi o kolejne kroki konstytucyjne - mówił szef PO na wspólnej konferencji z liderami ugrupowań opozycyjnych. 

12:18

W spotkaniu z przedstawicielami PiS, oprócz Andrzeja Dudy uczestniczy także szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. SPRAWDŹ: Kim jest Marcin Mastalerek? Poznał żonę na dyskotece i zaproponował jej... Tego nikt nie robi!

12:25

Przed rozmowami u prezydenta zabrał też głos Szymon Hołownia: - Największą zbrodnią PiS, abstrahując od wszystkich przestępstw, nadużyć było to, że zmarnowali osiem lat naszego życia. Osiem lat życia naszych najbliższych. Cofnęli nas o 50 lat zamiast pchnąć nas do przodu - powiedział. Lider Polski 2050 zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem: - Wszyscy dziś apelujemy do prezydenta Dudy, by nie marnował ani sekundy więcej naszego czasu. Panie prezydencie nie ma na co czekać. Jeżeli potrzebuje pan, w ramach konsultacji usłyszeć, czy jest większość w parlamencie do utworzenia rządu, to informujemy, że jest. Nie ma potrzeby zwlekać kombinować i kluczyć. Trzeba jasno powiedzieć, że naród, który wybrał pana na to stanowisko, suweren, który powierzył panu to stanowisko właśnie przemówił. Mamy nadzieję, że pan ten głos, wyrażany z całą stanowczością dziś w tej sali przez przedstawicieli suwerena, usłyszy - podkreślił Hołownia.

12:30

12:37

Tymczasem to już oficjalne:

12:45

Wystąpienie liderów opozycji wzbudza komentarze. Marcin Kierwiński ocenił: - Deklaracja liderów czterech partii ws. przyszłej koalicji i premiera D. Tuska, pozbawia złudzeń Kaczyńskiego o utrzymaniu tej zdeprawowanej władzy oraz wskazuje A. Dudzie, jakie szanse ma PiS na formowanie rządu.

13:11

Bogdan Klich skomentował rozmowy ws. stworzenia nowego rządu: - Koalicja partii demokratycznych ma większość w Sejmie i w Senacie. Jesteśmy zdeterminowani i gotowi wziąć odpowiedzialność za rządy w Polsce. Prezydent ma okazję pokazać, że kieruje się racją stanu, a nie partyjnym interesem swojego zaplecza politycznego.

13:15

Rozmowy Andrzeja Dudy z przedstawicielami PiS zakończone. Politycy wyszli z Pałacu! Nie rozmawiali jednak z dziennikarzami. Przed prezydentem kolejne spotkanie: z przedstawicielami KO. 

13:30

Niebawem rozpocznie się spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej, ma w nim wziąć udział szef PO Donald Tusk, jednocześnie kandydat na premiera opozycji. Warto sprawdzić, jak do tej pory wyglądały relacje prezydenta z Dudą: ZOBACZ: Tak naprawdę wyglądają relacje Andrzeja Dudy i Donalda Tuska! Zdjęcia nie pozostawiają wątpliwości

13:31

Z ustaleń Wp.pl wynika, że oprócz Tuska w Pałacu Prezydenckim pojawią się: Adam Szłapka, Urszula Zielińska, Marcin Kierwiński i Barbara Nowacka. Część z tych osób ma być planowana do poważnych ról w przyszłym rządzie opozycji. CZYTAJ: Sensacja! Oni zasiądą w rządzie Donalda Tuska?! Dobrze znane nazwiska

13:49

Prof. Rafał Chwedoruk w rozmowie z RMF Fm ocenił: - Dla wielu obywateli były i wkrótce przyszły premier jest postacią kontrowersyjną, części wyborców kojarzącą się z ciepłą wodą w kranie, innym z reformami, które niekoniecznie wzmocniły pozycję Platformy Obywatelskiej. 

13:52

14:00

Przedstawiciele KO już na miejscu.  

14:05

Rozmowy z KO już za chwilę. Goście zasiedli z prezydentem Andrzejem Dudą przy jednym stole. 

14:21

Rafał Bochenek, rzecznik PiS, po rozmowach z prezydentem mówi, że było to spotkanie merytoryczne. - Dobra, konstruktywna rozmowa - ocenił. - przedstawiliśmy swoje stanowisko i priorytety na kolejną kadencję. Poinformowaliśmy jakie rozmowy prowadzimy ws. budowania większości koalicyjnej - mówił. 

14:23

Dlaczego na spotkaniu nie było Jarosława Kaczyńskiego? Bochenek powiedział, że wyznaczona była delegacja. 

14:26

14:29

Po południu o godz. 14.00 do Pałacu Prezydenckiego przybył Szef PO Donald Tusk, jako przedstawiciel KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni oraz kandydat opozycji na premiera. Na spotkanie przybyli także: Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Adam Szłapka (Nowoczesna), Urszula Zielińska (Zieloni) oraz Marcin Kierwiński (PO). W spotkaniu oprócz Andrzeja Dudy uczestniczy także szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, prezydenccy ministrowie Małgorzata Paprocka i Wojciech Kolarski oraz nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

14:30

Rafał Bochenek o spotkaniu z Dudą: - To było dobre spotkanie, na którym rozmawialiśmy o przyszłości polskiej polityki, o priorytetach na przyszłą kadencję Sejmu oraz o tym, jak kształtuje się większość parlamentarna. Był to również dobry czas do złożenia gratulacji i podziękowań za 8 lat skutecznych rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz do złożenia gratulacji w związku z najlepszym wynikiem naszej formacji w wyborach parlamentarnych.

14:32

14:50

- Po konsultacjach prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoich posłów w Sejmie, będą podejmowane dalsze decyzje. Zwyczajem konstytucyjnym misja formułowania rządu była powierzana zwycięskiej partii, którą jest PiS - mówił w czasie wystąpienia dla mediów rzecznik PiS Rafał Bochenek. 

15:16

Przedstawiciele KO opuścili już Pałac Prezydencki. 

15:37

- Na konsultacjach u prezydenta Andrzeja Dudy przedstawiliśmy swoje stanowisko i priorytety na kolejną kadencję - powiedział we wtorek w Sejmie rzecznik PiS Rafał Bochenek.

15:54

Po wyjściu z rozmów z Dudą, Donald Tusk pokazał w kierunku zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim ludziom znak victorii, co odczytywane jest zwykle jako gest zwycięstwa. Był to w zasadzie jedyny "komentarz". 

16:01

16:48

Donald Tusk już po rozmowach w Pałacu Prezydenckim. Były premier i prawdopodobnie nowy premier pokazał znaczący gest: Gdy Tusk wyszedł po rozmowie z Dudą podniósł rękę. Wystarczył jeden gest! [MAMY ZDJĘCIA]

16:50

Tymczasem na Nowogrodzkiej trwa pilne spotkanie w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości. Oczywiście na ten moment jest zbyt wcześnie by spekulować o tematach rozmów wśród najważniejszych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego.

16:57

Mamy już pierwszy komunikat z Pałacu Prezydenckiego. Jak czytamy, prezydent pogratulował Prawie i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej wyników wyborczych. Jak wynika z informacji przekazanych przez współpracowników Andrzeja Dudy, obie partie wyraziły chęć stworzenia rządu oraz przedstawiły kandydatów na premiera.

17:00

Głos zabrała również szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych. Jak relacjonowała, prezydent zapewnił, że będzie stał na straży norm konstytucyjnych i terminów dotyczących zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu i powołania nowej Rady Ministrów. "Podkreślił, że zależy mu na dobrym współdziałaniu z rządem. Szczególnie w obszarach szeroko pojętego bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych" - napisała szefowa Kancelarii Prezydenta.

 

17:17

Donald Tusk jeszcze formalnie nie został premierem, ale zapewne to już kwestia czasu. Tymczasem agencja Reuters informuje, że szef Koalicji Obywatelskiej już w środę przybędzie do Brukseli by spróbować odblokować unijne środki dla Polski. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej ma się spotkać z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.

17:30

17:36

Kto wejdzie do nowego rządu?

17:58

18:04

18:05

Co teraz zrobi prezydent? Formalnie może powierzyć misję stworzenia rządu przedstawicielami zwycięskiej partii, ale jak wiadomo, PiS nie ma większości, by mógł rządzić samodzielnie. Wydaje się więc, że to Donald Tusk otrzyma zadanie stworzenia rządu.

18:07

18:08

Paweł Kowal zwraca uwagę, że prezydent powinien działać szybko i powołać nowy rząd, choćby ze względu na napiętą sytuację miedzynarodową.

18:23

Kulisy spotkania w Pałacu Prezydenckim zdradziła również Urszula Zielińska, współprzewodnicząca Zielonych. - To było spotkanie w bardzo dobrej, pozytywnej, konstruktywnej atmosferze. Po obu stronach wzajemny szacunek. Urząd głowy państwa to jest urząd, który należy traktować z szacunkiem, pomijając wszystkie problemy, które się wydarzały w ostatnich latach" - odpowiedziała.

Przekazała, że prezydent Andrzej Duda "wielokrotnie podkreślał podczas tego spotkania swoją wolę współpracy z nowym rządem. - Niezależnie od tego, kto ten rząd miałby tworzyć - czy będzie to demokratyczna opozycja czy Prawo i Sprawiedliwość - dodała.

18:51

Nowe informacje ws. spotkania polityków PiS: PILNE spotkanie PiS na Nowogrodzkiej! Co tam się dzieje?

19:23

Przemysław Czarnek w Telewizji Republika stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość musi być gotowe na przejęcie władzy w każdym momencie. - Musi współpracować blisko z innym ugrupowaniem, które też ma swoich reprezentantów w Sejmie, a które, według deklaracji, dzisiaj nie wejdzie do tego ewentualnego przyszłego rządu; musi być przygotowane na przejęcie władzy w każdym możliwym czasie, bo turbulencje, które będą towarzyszyły Polsce, Polakom, ze względu na ewentualny przyszły rząd tak szerokiej koalicji jedenastu partii, są pewne i one są pewne już niebawem, powtarzam: jeśli dojdzie do tego rządu - ocenił szef edukacji narodowej.

19:50

Szymon Hołownia, który wieczorem gości w Polsat News, przyznał, że koncepcja , by marszałkiem Senatu został ktoś z Lewicy, są rozsądne. - Pojawiały się w mediach propozycje marszałka/marszałkini Senatu dla Lewicy - ocenił szef Polski 2050.

19:53

19:59

Jan Grabiec także odniósł się do spotkania w Pałacu Prezydenckim. Jak mówił, Andrzej Duda chciał poznać koncepcje poszczególnych partii na rządzenie Polską, ale trudno wywnioskować kogo zdecyduje się desygnować na premiera. - Wygląda na to, że prezydent Andrzej Duda rzeczywiście chce poznać poglądy, stanowiska wszystkich formacji politycznych w Sejmie. Trudno wnioskować na tej podstawie, jaką decyzję podejmie - ocenił.

20:09

20:24

Szymon Hołownia również był pytany o spotkanie z prezydentem Andrzej Dudą. Jak przyznał, jeśli prezydent spyta go o radę, to na pewno mu jej udzieli. - Powiem: "Panie prezydencie, nie ma na co czekać, parlament trzeba zwołać jak najszybciej, a nie czekać, aż PiS - suflując - będzie chciał obchodzić swój 11 listopada, wypłacić sobie pensje za listopad i wytrwać do końca. Z rządem Beaty Szydło w 2015 roku szybciej panu poszło. Oczekujemy, że teraz też będzie szybko i dobrze - zadeklarował.

20:51

- Nie przekreślałbym naszych szans na utworzenie rządu większościowego w nowym parlamencie. Z różnymi politykami rozmawiamy, m.in. ze środowiskiem Polskiego Stronnictwa Ludowego - powiedział Rafał Bochenek. - Przedstawiciele PSL wprost komunikują, że są świadomi tego, że ewentualna koalicja z tak radykalnymi ugrupowaniami lewicowymi, Platformą Obywatelską (...) będzie bardzo trudna - podkreślił.

21:11

Szymon Hołownia przyznał, że dokładne ustalenia o podziale stanowisk jeszcze nie zapadły.

22:37

Przypomnijmy, że w środę kolejny dzień konsultacji. Andrzej Duda spotka się kolejno z przedstawicielami Lewicy - o godzinie 11, z politykami Trzeciej Drogi - o godzinie 13 oraz z politykami Konfederacji - o 15.

7:20

Wczoraj, we wtorek 24 października, Andrzej Duda rozmawiał już między ionnymi z liderem PO Donaldem TYuskiem i PiS-em.

7:29

Z ramienia Trzeciej Drogi na spotkanie z prezydentem pójdą: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

7:51

Lewicę reprezentować będą: współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń oraz współprzewodniczący partii Razem Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

8:09

Na spotkaniu z prezydentem pojawią się liderzy Konfederacji Korony Polskiej i Nowej Nadziei.

8:47

- Bardzo poważnie podchodzi do tych konsultacji, chce wysłuchać wszystkich stron, ponieważ doskonale wie, że mówienie w mediach to jedna sprawa, a rzeczywistość to zupełnie co innego – mówił szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek o Andrzeju Dudzie w TVN24.

9:05

O wyborze nowego premiera wypowiedział się na antenie Polskiego Radia prezydencki minister Marcin Przydacz. - To jest decyzja prezydenta; prezydent nie jest związany jakimikolwiek naciskami i apelami ze strony jednej, czy drugiej partii politycznej – mówił i podkreślił, że do tej pory nowy rząd był misją zwycięskiej partii.

10:07

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił w Polskim radu o kuluarowych rozmowach na temat obecnych rozmów ugrupowań politycznych i Andrzeja Dudy. - Rożne rozmowy i podchody trwają i jeszcze potrwają, ponieważ wczoraj pan prezydent powiedział, że nie widzi powodu, żeby skracać kadencję, więc pewnie pierwsze posiedzenie (Sejmu) odbędzie się dopiero w połowie listopada – powiedział. - Poczekajmy na ich rezultaty. Trwają rozmaite konsultacje i rozmowy, nawet czasem obiecujące – dodał.

10:37

Paweł Kukiz opowiedział o swoim spotkaniu z Andrzejem Dudą, które odbyło się w poniedziałek 23 października. - Mam bardzo dobre relacje z Pałacem od samego początku, od 2015 roku i spotkaliśmy się na takiej rozmowie, powiedziałbym, prywatno-politycznej – mówił w rozmowie z PAP.

- Generalnie były to rozmowy o tej całej „bieżączce”, o tym, jak wygląda Sejm, jak może wyglądać, w którą stronę pójdzie Polska i tak dalej. Bardzo ogólne tematy, po prostu w trosce o Polskę było to spotkanie – dodał.

11:03

Na rozmowę z Andrzejem Dudą przybyli przedstawiciele Trzeciej Drogi: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

11:16

Na konferencji tuż przed spotkaniem prezydentem przedstawiciele Trzeciej Drogi zabrali głos. - Będziemy też zwracać się do pana prezydenta z wnioskiem o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Sejmu, żeby już rozpocząć pracę w nowej kadencji - mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

11:33

Według doniesień Wirtualnej Polski, obecny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ma zastąpić Ryszarda Terleckiego na posadzie szefa klubu PiS. Z kolei obecna marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma być kandydatką na wicemarszałka.

11:41

Tak wygląda spotkanie Trzeciej Drogi z prezydentem.

11:49

11:56

Paweł Kukiz zaapelował również do polityków Platformy Obywatelskiej o zmianę ordynacji wyborczej oraz zniesienie immunitetów.

11:56

Tymczasem Donald Tusk, który przybył do Brukseli, spotkał się na konferencji prasowej z dziennikarzami. Jak podkreślił kandydat Koalicji Obywatelskiej na premiera, jego wizyta ma pomóc w odblokowaniu KPO dla Polski oraz "przywróceniu roli Polski w Unii Europejskiej". Tusk zabrał również głos o możliwej współpracy z prezydentem. - Wszystko wskazuje, że współpraca z prezydentem powinna być możliwie harmonijna - ocenił lider PO.

12:23

12:30

Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiciele Trzeciej Drogi, zakończyli spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.

12:36

Andrzej Duda dał jasno do zrozumienia, że nie chce skracać obecnej kadencji parlamentu - powiedział po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Szymon Hołownia. - Prezydent jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu prawdopodobnie w ostatnim momencie - powiedział lider Polski 2050.

12:37

- Jesteśmy w stanie wyłonić większość parlamentarną, prezydia Sejmu i Senatu oraz powołać premiera; zapewniliśmy prezydenta, że to jest nasze stabilne stanowisko i że jesteśmy zdeterminowani, by uczynić to jak najszybciej - to z kolei słowa Władysława Kosiniaka-Kamysza.

12:47

Donald Tusk w Brukseli opowiedział nieco więcej o szczegółach spotkania w Pałacu Prezydenckim. - Mam powody do umiarkowanego optymizmu po spotkaniu z prezydentem. Andrzej Duda powiedział, że nie będzie wahał się przekazać stanowiska premiera osobie wyznaczonej przez większość sejmową, niezależnie od tego, kto to będzie. W tym momencie spojrzał na mnie i uśmiechnął się - przekazał lider PO.

13:09

13:14

O godzinie 13 do Pałacu Prezydenckiego przybyli przedstawiciele Lewicy: Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń oraz Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

13:52

14:17

Przypomnijmy, że o godzinie 15 prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami Konfederacji. To będzie ostatnie spotkanie z cyklu konsultacji.

14:31

- Myślę, że prezydent coraz bardziej jest przekonany co do tego, że opozycja współpracuje ze sobą i jest spójna w podstawowych dwóch oświadczeniach. I to oświadczenie wszyscy, jak tu jesteśmy, złożyliśmy: po pierwsze jesteśmy przekonani, że opozycja powinna utworzyć wspólny rząd. Po drugie potwierdziliśmy to, że uważamy, iż Donald Tusk powinien dostać nominację do tworzenia nowego rządu - stwierdził Włodzimierz Czarzasty.

14:35

Robert Biedroń przyznał, że zabrał z Pałacu Prezydenckiego długopis. - Na pamiątkę. Myślę, że ten długopis, który jest niejako symbolem tej prezydentury, przyniesie dużo szczęścia dla Polek i Polaków - przyznał polityk Lewicy.

15:03

15:15

- Po wyborach w Konfederacji nic się nie zmieniło. Nie zamierzamy tworzyć większości rządzącej ani z PiS-em, ani z PO - stwierdził Krzysztof Bosak. Politycy Konfederacji przebywają obecnie na konsultacjach w Pałacu Prezydenckim.

15:40

- Będziemy rozmawiać o tym, jak rozumiemy rację stanu w kontekście obecnej sytuacji politycznej. Będziemy zwracać uwagę na największe wyzwania związane z zachowaniem polskiej wolności, polskiej niepodległości w kontekście wyzwań tak gospodarczych, jak i prawnych, ustrojowych, które stoją przed Polską - przekazał przed spotkaniem Krzysztof Bosak. Dodał, że politycy Konfederacji będą również odpowiadać na pytania, które prezydent Andrzej Duda będzie im zadawał.

15:59

- Jesteśmy partią, która proponuje zmianę na scenie politycznej, oferujemy Polakom prawdziwą alternatywę, opartą na podejściu merytorycznym. Jeżeli przyjdzie nam być w tej kadencji opozycją, to jesteśmy gotowi reprezentować interesy Polaków, dbać o polski interes narodowy, o polską rację stanu, niezależnie od tego, jaka się wyłoni konstelacja. Ze spokojem przyglądamy się tym konsultacjom, które odbyły się przed nami - zapewniał Krzysztof Bosak tuż przed rozpoczęciem spotkania z Andrzejem Dudą.

16:04

16:12

Trwa spotkanie Konfederacji z prezydentem.

16:13

16:36

Przed kilkoma minutami zakończyła się ostatnia tura konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. Politycy Konfederacji - Krzysztof Bosak, Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Włodzimierz Skalik i Przemysław Wipler opuścili Pałac Prezydencki.

16:44

16:51

Sławomir Mentzen tak relacjonował spotkanie tuż po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego: - Rozmawialiśmy o sytuacji krajowej i zagranicznej. Zadeklarowaliśmy, że zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS. Będziemy oczywiście popierać wszystkie ustawy, które uważamy za słuszne, sprzeciwiać się wszystkim ustawom, które uważamy za szkodliwe - niezależnie od tego, kto te ustawy będzie proponował.

17:00

Krzysztof Bosak: - Odpowiadaliśmy na pytania prezydenta związane z formowaniem się koalicji. Najrozmaitsze warianty były szczegółowo analizowane. My również pytaliśmy pana prezydenta o jego ocenę sytuacji, w jakiej jest państwo polskie. o kondycję polskiej obronności, stan uzbrojenia, przekazywanie polskiego uzbrojenia na Ukrainę, relacje z władzami państwa ukraińskiego, w tym z prezydentem Zełenskim i stosunek do konfliktu bliskowschodniego (...), a także kwestie związane z ewentualną nowelizacją traktatów unijnych. Rozmowa myślę, że bardzo pożyteczna i zaproszenie ze strony pana prezydenta do dalszego kontaktu, z czego z pewnością będziemy korzystać.

17:05

Tak wyglądało spotkanie konsultacyjne Konfederacji z prezydentem Andrzejem Dudą.

17:05

17:27

W czwartek o godzinie 12 prezydent Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Podkreśliła, że podczas spotkań z komitetami prezydent zadeklarował otwartość na dialog i współpracę w sprawach najważniejszych dla Polski.

17:30

17:40

18:00

Donald Tusk jest już przekonany, że wkrótce obejmie tekę premiera? Tak przemawiał dzisiaj w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli: - Jestem tu oczywiście wciąż jako lider opozycji, nie jako premier, ale czas płynie i to nieubłaganie.

18:01

18:23

W czwartek 26 października w samo południe Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji. Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że podczas spotkań z komitetami prezydent zadeklarował otwartość na dialog i współpracę w sprawach najważniejszych dla Polski.

18:42

Nie milkną komentarze po konsultacjach przedstawicieli komitetów wyborczych u prezydenta: - Moje odczucie jest takie, że chyba pan prezydent w ostatnim możliwym dniu wskaże raczej opozycję, czyli Donald Tuska na premiera - powiedział w środę w radiu TOK FM współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

20:17

Krzysztof Bosak był gościem w "Gościu Wydarzeń" Polsat News i jak powiedział: - Prezydent Andrzej Duda zdradził, że dopiero podejmie decyzję, komu powierzy misję tworzenia rządu - powiedział lider Konfederacji

20:52

Jak dowiedziała się WP.pl od osoby z Pałacu, w czasie rozmów z Trzecią Drogą było sympatycznie: - Najlepsza atmosfera panowała na rozmowach z Trzecią Drogą, było dużo żartów, dobrze zaprezentował się Szymon Hołownia - podaje portal.

21:27

- Prezydent zna swoje obowiązki, ale zna też konstytucję i cały czas podkreśla, że będzie przestrzegał terminów, które są zawarte w konstytucji. Nie wydaje mi się, aby cokolwiek mogło to zmienić - powiedziała w środę w TVP Info szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

22:08

Przypomnijmy, że to prezydent podejmuje pierwszy krok, jeśli chodzi o wskazanie premiera i powierzenie mu roli tworzenia nowego rządu. 

22:24

Prezydent zakończył konsultacje po wyborach parlamentarnych. We wtorek Andrzej Duda (51 l.) rozmawiał z przedstawicielami PiS i KO, w środę z Trzecią Drogą, Lewicą i Konfederacją. Teraz musi zdecydować komu powierzy misję tworzenia rządu. Na powierzenie misji tworzenia rządu liczy dwóch polityków. Argumentem za premierem Mateuszem Morawieckim (55 l.) jest najlepszy wynik PiS, spośród wszystkich komitetów wyborczych. Z kolei przewodniczącego PO Donalda Tuska (66 l.) popierają trzy formacje, które łącznie wprowadziły do Sejmu 248 parlamentarzystów.

Nasi Partnerzy polecają