Joe Biden w Polsce. Gdzie w Warszawie spotkasz amerykańskiego prezydenta. Znamy listę miejsc

i

Autor: AP

Sprawdź, co się działo

Wizyta Joe Bidena w Polsce dobiegła końca. Samolot z prezydentem USA odleciał

Joe Biden w Polsce pojawił się 20 lutego wieczorem. Przyjechał pociągiem z Kijowa do Przemyśla. 21 lutego spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i miał ważne przemówienie w Arkadach Kubickiego. - Kijów się trzyma! I wysoko niesie głowę i jest wolny! - mówił Joe Biden w Warszawie. W środę, 22 lutego brał udział w szczycie państw B9. Wizyta Joe Bidena w Polsce dobiegła końca. Co się działo w ciągu tych kilku dni? Śledźcie zapis relacji na żywo na polityka. se.pl.

Joe Biden dziękuje Polakom. Historyczne przemówienie w Warszawie

Joe Biden w Polsce. Relacja na żywo 21-22.02.2023

15:04

Witajcie w relacji na żywo z wizyty Joe Bidena w Polsce. Tutaj znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje o tym historycznym wydarzeniu. Zapraszamy do śledzenia polityka. se.pl!

15:06

Joe Biden przeszedł badania lekarskie tuż przed wizytą w Polsce. Jest sprawny i zdolny do wykonywania swoich obowiązków, ale ma też kilka chorób. Na co choruje amerykański prezydent? Przeczytacie poniżej.

15:09

Plan wizyty Joe Bidena w Polsce to trzy żelazne punkty:

 • spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem RP Andrzejem Dudą,
 • spotkanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli wschodniej flanki NATO,
 • przemówienie wygłoszone w Warszawie, w Arkadach Kubickiego.

15:11

Poniżej prezentujemy szczegółowy plan wizyty Joe Bidena w Polsce.

15:11

20 lutego Joe Biden był w Kijowie. Niespodziewana wizyta amerykańskiego prezydenta w ogarniętej wojną Ukrainie do końca była trzymana w tajemnicy.

15:13

Joe Biden w Kijowie był pociągiem. New York Times potwierdza, że prezydent USA dotarł na Ukrainę pociągiem z Polski.

15:18

Przemówienie Joe Bidena w Kijowie już zostało okrzyknięte historycznym. - Ukraina zwycięży, a efekty naszych dzisiejszych rozmów na temat dostaw uzbrojenia będą widoczne na polu bitwy - mówił Joe Biden w Kijowie.

15:19

- Putin myślał, że Ukraina jest słaba, a Zachód – podzielony. Myślał, że może nas przeczekać. Ale śmiertelnie się mylił. (...) W ciągu minionego roku Stany Zjednoczone zbudowały koalicję narodów od Atlantyku do Pacyfiku dla pomocy w obronie Ukrainy – bezprecedensowym wsparciem militarnym, gospodarczym i humanitarnym. To wsparcie będzie trwało - mówił Joe Biden w Kijowie.

15:26

Joe Biden w Kijowie! Niespodziewana wizyta prezydenta USA na Ukrainie

15:56

Generał Waldemar Skrzypczak nie ma wątpliwości, że wizyta Joe Biden w Kijowie to nie tylko policzek dla Putina, a po prostu brutalny cios w twarz. "Putin dostał w mordę" - ocenia gen. Skrzypczak w rozmowie z WP.pl.

16:31

Jak nieoficjalnie dowiedział się Polsat News, prezydent Joe Biden około godz. 23 przyleci do Warszawy.

17:31

Dziennikarz radia ZET powiadomił, że na lotnisku w Jasionce koło Rzeszowa, jest amerykański samolot:

17:46

Gdzie dziś w nocy będzie nocował Joe Biden? Gdzie amerykański prezydent spędzi noc z 20/21 lutego? Dowiedz się: przedstawiamy możliwe scenariusze Czy Joe Biden będzie nocował w amerykańskiej bazie z żołnierzami? Gdzie będzie spał najbliższej nocy amerykański prezydent?

18:21

W Jasionce wylądował też samolot w barwach RP: 

19:28

Możliwe, że Joe Biden będzie miał w Warszawie jeszcze jedno spotkanie. Jak donosi Onet: "W planach wizyty Joego Bidena w Warszawie jest również spotkanie z Rafałem Trzaskowskim, prezydentem stolicy". 

19:48

Wizyta prezydenta USA w Kijowie jest politycznym numerem jeden poniedziałku. Pytany o nią były prezydent Bronisław Komorowski powiedział: - Sama wizyta prezydenta Bidena świadczy o jego dużej odwadze osobistej. To odwaga połączona z przesłaniem dla Putina. To sygnał, że Biden jest w stanie grać bardzo ostro. Do tej pory takie zagrywki były domeną Rosji - przyznał były prezydent w "Gościu Wydarzeń".

20:20

- Poniedziałkowa wizyta Joe Bidena w Kijowie nie ma precedensu: prezydent USA podróżował do kraju, będącego strefą działań wojennych, ponadto - inaczej niż w Iraku czy w Afganistanie - strefą wojny bez obecności wojskowej USA, mówili na briefingu przedstawiciele Białego Domu.

20:24

Tak teraz wygląda dworzec w Przemyślu. Wgląda na to, że wszystko jest gotowe na pojawienie się Joe Bidena. Jest tam masa służb i samochodów: 

20:30

Kilkanaście minut temu na peron 5 na dworcu w Przemyślu, na który wjeżdżają pociągi z Ukrainy, wjechały białe samochody. Kolumna aut jest gotowa, wyraźnie wszyscy czekają na prezydenta Joe Bidena.

20:37

Piotr Wawrzyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przekazał dla PAP: Prezydent USA Joe Biden jest już w Polsce.

20:41

Na dworcu w Przemyślu na prezydenta USA Joe Bidena oczkuje kolumna samochodów. Jeszcze w poniedziałek wieczorem (20 lutego) z prezydentem USA ma przylecieć na pokładzie Air Force One do Warszawy.

20:53

Amerykański prezydent Joe Biden wjechał do Polski około godz. 20:30, kilkanaście minut później pociąg, którym jechał stawił się na stacji w Przemyślu. 

21:01

Wizyta Joe Bidena w Polsce będzie się składała z trzech żelaznych punktów. Są to: spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem RP Andrzejem Dudą, spotkanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli wschodniej flanki NATO, przemówienie wygłoszone w Warszawie.

21:09

Prezydent Joe Biden wysiadł z pociągu, po czym wsiadł do jednej z czekających na na dworcu limuzyn. Zaraz potem prezydencka kolumna wyruszyła z dworca.

21:37

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w rozmowie z Polsat News przekazał: - Amerykańskie media zapowiadają, że Joe Biden przedstawi w Warszawie amerykański plan na przyszłość bezpiecznego świata i że będzie to wystąpienie historyczne. 

22:07

W poniedziałek wieczorem wyłączony został ruch na trasie planowanego przejazdu prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie. Zamknięte dla ruchu są ulice Żwirki i Wigury, Krzyckiego i Raszyńska oraz Aleje Jerozolimskie między placem Zawiszy a rondem Dmowskiego. Nie jeżdżą tamtędy ani tramwaje, ani autobusy.

22:34

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden dotarł w poniedziałek po godz. 22 na podrzeszowskie lotnisko w Jasionce.

22:41

Z lotniska w podrzeszowskiej Jasionce w poniedziałek po godz. 22:30 wystartował Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie. Amerykański przywódca udaje się do Warszawy.

23:18

Samolot z prezydentem Joe Bidenem wylądował w Warszawie. 

6:59

Kolumna z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem dotarła w poniedziałek tuż przed północą do hotelu Marriott w Warszawie.

7:02

Kolejna wizyta amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w naszym kraju dowodzi znaczącej roli Polski w regionie - mówił PAP szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel. Spotykanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki będzie pewnego rodzaju przygotowaniem do szczytu NATO w Wilnie - dodał.

7:03

Mam nadzieję, że prezydent Biden w Warszawie zapewni o dalszym poparciu dla Ukrainy i Polski - powiedziała PAP kongresmenka Demokratów Marcy Kaptur, szefowa polsko-amerykańskiej grupy parlamentarnej. Polityk zapowiedziała też, że Demokraci będą robić wszystko, by zapewnić odpowiednie środki na pomoc Ukrainie.

7:12

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce niesie ze sobą kilka przesłań, ale przede wszystkim pokazuje jak ważnym krajem w oczach Stanów Zjednoczonych jest Polska - podkreślił w rozmowie z PAP emerytowany generał dywizji amerykańskiej Armii John Gronski.

7:13

We wtorek w ramach wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce odbędzie się jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, rozmowy dwustronne delegacji i przemówienie w Arkadach Kubickiego, w środę zaplanowano jego udział w szczycie prezydentów B9.

7:14

Kancelaria Prezydenta podała, że o godz. 12.50 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zaplanowano ceremonię oficjalnego powitania prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez prezydenta Andrzeja Dudę. Po godz. 13 prezydent USA spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Przywódcy będą rozmawiać "w wąskim gronie", a następnie - o godz. 13.35 - zaplanowano rozmowy dwustronne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów.

Jak zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, rozmowy będą dotyczyć tego, jak dalej skutecznie odstraszać Rosję i wspierać Ukrainę. Prezydenci będą rozmawiali także nt. inwestycji amerykańskich i polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej. Przydacz wskazał, że z pewnością prezydent Joe Biden potwierdzi zaangażowanie sojusznicze w zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i całemu regionowi, a także potwierdzi gwarancje z art. 5. NATO.

8:19

To mocny sygnał poparcia dla Polski, państwa które wzięło na siebie największy ciężar, jeśli chodzi o przyjęcie uchodźców i największe zobowiązania wynikające z potrzeby zapewnienia nam samym bezpieczeństwa - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński

8:41

Prezydent USA Joe Biden po wylądowaniu na lotnisku w Warszawie, krótko porozmawiał z Marcinem Przydaczem, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. - To nie była czysto kurtuazyjna rozmowa, ale też nie jakaś pogłębiona. Taki "small talk" po wyjściu z samolotu. W bardzo dobrej formie jest pan prezydent Biden. Mimo tych trudów wizyty w Kijowie tryskał energią i humorem, żartował, rozmawialiśmy między innymi o tych bestiach, które podjechały pod samolot. Mówił też, że cieszy się bardzo z wizyty w Polsce i czeka na spotkanie z prezydentem Dudą. "Do zobaczenia jutro, see you tomorrow" - tak się pożegnaliśmy powiedział Przydacz w TVN24.

9:59

Oczekuję mocnego potwierdzenia, że Stany Zjednoczone traktują bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO bardzo poważnie i traktują to bezpieczeństwo, jak własne - wskazał wicepremier Jacek Sasin, pytany w Programie III Polskiego Radia o wtorkowe wystąpienie w Warszawie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena.

10:25

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce to jest jasny sygnał dla Rosji, że wspólnota euroatlantycka w sposób solidarny będzie broniła bezpieczeństwa w całej Europie - podkreśli we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

10:44

Donald Trump był rzeczywiście z naszej bajki, ale Joe Biden pozytywnie zaskoczył i bardzo się sprawdził jako przywódca świata, który broni Ukrainy przed rosyjską agresją - powiedział we wtorek w Sejmie wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

11:10

Rozpoczynają się przygotowania do przejazdu kolumny prezydenta USA Joe Bidena. W związku z tym od godz. 11 zamknięty dla ruchu został Trakt Królewski. Tramwaje nie kursują Alejami Jerozolimskimi i Marszałkowską.

12:06

Jestem przekonany, że wtorkowe przemówienie prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie będzie jednym z kluczowych w trakcie jego prezydentury - ocenił we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

12:35

Coraz bliżej spotkania prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą. Powitanie planowane jest na 12:50 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Kolumna z prezydentem Stanów Zjednoczonych jeszcze nie wyjechała z hotelu Marriott.

12:51

Joe Biden ciągle nie wyjechał z hotelu. Będzie spóźnienie.

13:01

Sporo warszawiaków czeka na przejazd kolumny z Joe Bidenem. 

13:06

Prezydent Joe Biden jedzie już swoją "bestią" na spotkanie z Andrzejem Dudą.

13:09

Limuzyna z Joe Bidenem już w Pałacu Prezydenckim.

13:15

Joe Biden wysiada z samochodu. Od razu wita go prezydent Duda. Są także Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, Marek Magierowski, ambasador Polski w USA, ambasador MAr Brzezinski oraz ministrowie z Kancelarii Prezydenta. Tuż obok orkiestra Wojska Polskiego, która zagrała hymn Stanów Zjednoczonych i Mazurka Dąbrowskiego. Zabrzmiał także hymn Wojska Polskiego.

13:20

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Joe Biden maszerują po czerwonym dywanie. Żołnierze Wojska Polskiego krzyknęli: "Czołem Panie Prezydencie".

13:23

Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego opuszcza dzieciniec Pałacu Prezydenckiego przy dźwiękach "Warszawianki".

13:24

Joe Biden zasalutował, a Andrzej Duda zamachał tuż przed wejściem do Pałacu Prezydenckiego. Czas na rozmowy dwustronne.

13:50

Tak wyglądało powitanie Joe Bidena przez Andrzeja Dudę

14:00

Joe Biden i Andrzej Duda w Sali Białej im. Lecha Kaczyńskiego.

14:01

14:20

To historyczny dzień dla Polski, Ukrainy, Europy i świata - napisał premier Mateusz Morawiecki o wizycie w Warszawie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joego Bidena.

14:30

Joe Biden siedzi przy stole z ambasadorem Markiem Brzezinskim w Sali Kolumnowej. Po drugiej stronie prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz reszta oficjeli. Prezydent USA wspomniał o swoim spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II. Joe Biden podziękował prezydentowi Dudzie za pomoc Ukraińcom, w szczególności uchodźcom.

14:34

Prezydent Biden mówi o budowie przez Amerykanów elektrowni atomowej w Polsce. Wspomniał także swoje dzieciństwo w Pensylwanii, gdzie w jednym z miasteczek mieszkało sporo ludności polskiego pochodzenia.

14:35

Prezydent Biden: Stany Zjednoczone potrzebują Polski, tak jak Polska potrzebuje Stanów Zjednoczonych. Nasze wsparcie wobec Ukrainy jest niezachwiane

14:36

Prezydent Duda: przemówienie prezydenta USA w Warszawie jest docenieniem wkładu w budowę bezpieczeństwa przez nasz kraj; to sygnał dla inwestorów, że Polska jest bezpieczna. (...) Polska prezydencja w UE odbędzie się pod znakiem zacieśnienia więzi transatlantyckich; podejmiemy stosowną uchwałę w tej sprawie.

14:38

Prezydent Duda do prezydenta Bidena: Pańska wizyta to ważny znak bezpieczeństwa; sygnał odpowiedzialności USA za bezpieczeństwo świata i Europy. Ameryka jest w stanie utrzymać światowy ład.

14:39

15:09

W spotkaniu prezydentów USA i Polski udział bierze też minister spaw zagranicznych Zbigniew Rau. 
.

15:12

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce: - Jeszcze nigdy Prezydent Stanów Zjednoczonych nie odwiedził Polski dwukrotnie w ciągu zaledwie 11 miesięcy. USA i Polskę łączy strategiczna przyjaźń i bogata, wielowymiarowa, wciąż zacieśniająca się współpraca.

15:14

Poseł Krzysztof Tuduj pokazał na Twitterze, jak wygląda wejściówka na przemówienie Joe Bidena: 

15:21

15:33

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim już się zakończyło. Prezydent Joe Biden odjechał do hotelu. 

15:42

W czasie spotkania w Pałacu Prezydenckim głównymi tematami były te dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego, pomocy militarnej oraz humanitarnej Ukrainie.

16:03

A tak wyglądają kulisy wystąpienia Joe Bidena. Widać, że na scenę prowadzi żółto-niebieski dywan, zresztą ten motyw kolorystyczny jest obecny w miejscu, a w którym już o 17:30 przemówi Biden. Wokół mównicy ustawione są szyby: 

16:10

Tak będzie wyglądało przemówienie Joe Bidena: 

16:18

Przypomnijmy, że prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą oraz delegacjami w Pałacu Prezydenckim wrócił po godz. 15.30 do warszawskiego hotelu Marriot, gdzie zatrzymała się amerykańska delegacja. O 17.30 planowane jest wystąpienie prezydenta Bidena w Arkadach Kubickiego.

16:56

Na przemówienie Joe Bidena w Warszawie wyruszył też Lech Wałęsa: 

17:06

Zanim Joe Biden przemówi do Polaków, przed zgromadzonymi występuje ambasador USA, Mark Brzezinski. - Prezydent Biden dba o Polskę, dba o wasze bezpieczeństwo. (...) Po raz pierwszy w historii dzisiaj Amerykanie i Polacy dzielą tę samą wolność, po dwóch stuleciach walki. Teraz nasz wspólny program podlega odnowieniu. Oba nasze kraje wspierają Ukrainę. (...) Dziękuję bardzo Polsko! - zakończył. 

17:11

Pojawiły się informacje, że Joe Biden ma się spotkać z byłym premierem Donaldem Tuskiem. - Amerykański przywódca ma się spotkać z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem - dowiedziała się nieoficjalnie Wirtualna Polska.

17:14

Już za niespełna kwadrans rozpocznie się historyczne przemówienie Joe Bidena. Amerykański prezydent za chwilę będzie na miejscu, kolumna z jego autem ruszyła do Arkad Kubickiego. Na wystąpienie ruszył też Andrzej Duda z małżonką Agatą Dudą.

17:19

Andrzej Duda przemawia do zebranych. - Nie ma zgody wolnego świata, by Rosja stała się imperium! (...) Prezydent USA pokazał, że Ukraina ma wsparcie wolnego świata.

17:22

Na wystąpienie prezydenta Joe Bidena przybył też prezes PiS, Jarosław Kaczyński:

17:25

17:28

Cały świat jest zwrócony w stronę Polski: 

17:29

Krótkie przemówienie Andrzej Duda zakończył cyttem z Jana Pawła II: "Nie ma wolności bez solidarności"

17:31

Andrzej Duda w swoim przemówieniu powiedział: - Joe Biden dokonał spektakularnego gestu. Wczoraj rano stanął w Kijowie. Wbrew wszelkim oczekiwaniom, na ukraińskiej ziemi, tam gdzie toczy się wojna. Pokazał, że wolny świat i jego lider nie boi się niczego.

17:36

W galerii poniżej zobaczycie, kto przybył na przemówienie Joe Bidena w Warszawie

17:38

Warto zwrócić uwagę na fakt, że miejsce, w którym za chwilę przemówi amerykański prezydent Joe Biden, zostało ustrojone w kolory: biały, czerwony, żółty i niebieski, czyli te odpowiadające kolorom flagi Polki i flagi Ukrainy.

17:39

Joe Biden tanecznym krokiem wszedł na scenę!

17:41

Joe Biden podziękował za przyjęcie rok temu. Jak wspomina było to po tym, gdy Putin zaatakował Ukrainę "największą wojnę lądową po II wojnie światowej". - Rok temu świat stanął przed upadkiem Kijowa, ale tam byłem: Kijów się trzyma! I wysoko niesie głowę i jest wolny!

17:44

Biden: - Będziemy bronić demokracji, jesteśmy razem. (...) Putin doczekał się Szwecji i Finlandii w NATO, nie tego chciał. 

17:50

Prezydent USA: - Musi być pokój. Nie damy się, nikt nie dotknie Polski, nikt nie zabierze naszej przyszłości, naszych państw, naszej wolności. Brutalność nie będzie środkiem, a Ukraina już nigdy nie będzie ofiarą Rosji.

17:52

17:57

Joe Biden mówi, że obrona ziem NATO to "święta przysięga". 

18:01

Prezydent Joe Biden w Warszawie zakończył słowami: - Niech Bóg pobłogosławi bohaterów Ukrainy i wszystkich, którzy bronią wolności. Dziękuję Polsko, niech was Bóg błogosławi! 

18:03

Tuż po ostatnich słowach Joe Bidena rozbrzmiała piosenka "A Sky Full of Stars" zespołu Coldplay. Do prezydenta USA podeszły dzieci, które trzymały w rękach flagi Polski, Ukrainy i USA. Biden z nimi uklęknął.

18:10

Za chwilę Joe Biden weźmie udział w uroczystej kolacji w Arkadach Kubickiego. 

18:16

Pojawiają się już pierwsze komentarze po przemówieniu Joe Bidena. Dziennikarz Jacek Nizinkiewicz: - Dobre przemówienie #POTUS skierowane do Ukrainy, której wolny świat nie zostawi i Rosji, której nie pozwoli wygrać wojny, a winni zostaną ukarani. Putin zobaczył pokaz solidarności USA z UKR. Nie wyobrażam sobie Trumpa chwalącego NATO i klęczącego u boku ukraińskich dzieci.

18:18

Janina Ochojska: - Ważne przemówienie @potus w Warszawie - podstawowy fundament demokracji to wolność, słodka wolność, niezachwiane wsparcie Ukrainy, nie zmęczymy się, nie odwrócimy od niej wzroku, brutalność nigdy nie zwycięży woli wolności. Wielkie przemówienie oparte na wartościach.

18:24

Prezydent Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, tuż po zakończeniu przemówienia Joe Bidena i poprzedzającym go wystąpieniu Andrzeja Dudy: -Dziękuję Panie Prezydencie
@AndrzejDuda, za ważne słowa. Nie ma wolności bez solidarności, tak jak nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy. Razem bronimy wolności i razem zwyciężymy! 🇺🇦, 🇵🇱 i wszyscy, którzy cenią sobie światowy porządek oparty na zasadach.

18:29

Tymczasem Radosław Sikorski podaje: 

18:30

Donald Tusk w rozmowie z Onetem skomentował wystąpienie Joe Bidena: To, co mnie szczególnie ujęło, to wielokrotnie powtarzane słowo "wolność". To, co nas dzisiaj łączy z USA, Ukrainą i całym Zachodem, to przekonanie, że jesteśmy gotowi wspierać się, walczyć i być solidarnymi w tej najważniejszej sprawie, jaką jest wolność człowieka - powiedział.

18:37

Obecny na przemówieniu Joe Bidena były prezydent Lech Wałęsa był dobrze przygotowany na warunki atmosferyczne: 

18:46

Prezydent Joe Biden już opuścił Zamek Królewski. 

19:11

- Podziękowałem prezydentowi za wielką odwagę i potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa, a także za uznanie zasług całego polskiego społeczeństwa przy przyjęciu ukraińskich uchodźców. Warszawa jest solidarna. - napisał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

19:13

W cztery oczy z Joe Bidenem spotkał się też premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik rządu podał, że politycy rozmawiali o kwestiach gospodarczych, w tym bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju. Bliskie relacje przekładają się na strategiczną współpracę gospodarczą.

19:35

Joe Biden spotkał się z prezydentem |Warszawy Rafałem Trzaskowskim. - Spotkanie z prezydentem Joe Bidenem po jego przemówieniu w Warszawie. To ważne, że raz jeszcze potwierdził siłę naszych sojuszy i jedność wolnego świata. Jesteśmy razem po stronie wartości, wolności, demokracji – napisał polityk na Twitterze. - Podziękowałem prezydentowi Joe Bidenowi za wielką odwagę i potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa, a także za uznanie zasług całego polskiego społeczeństwa przy przyjęciu ukraińskich uchodźców – dodał.

Z przydętem USA spotkał się także senator Tomasz Grodzki.

19:50

Wołodymyr Zełenski skomentował wystąpienie Joe Bidena w Polsce. - Kijów stoi mocno. Kijów stoi dumnie, stoi wysoko i co najważniejsze, jest wolny. Prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział to dziś w Warszawie po historycznej wizycie na Ukrainie. Wszyscy stoimy zjednoczeni i odważni – Ukraina, USA i cała nasza koalicja zwycięstwa. Dziękuję prezydentowi Stanów Zjednoczonych i całej Ameryce za przywództwo w mobilizowaniu świata do poparcia wolności i za żywotną pomoc dla Ukrainy. Razem zmierzamy do wspólnego zwycięstwa i musimy je zapewnić już w tym roku! – napisał po angielsku na twitterze.

19:58

Lider PO Donald Tusk napisał, co usłyszał od Joe Bidena podczas ich spotkania. - Joe Biden krótko i dosadnie: Donaldzie, będziemy bronić solidarnie wolności i demokracji. Zawsze i wszędzie – napisał na Twitterze.

20:31

Beata Szydło skomentowala wystąpienie Joe Bidena w Warszawie. - Prezydent Biden w Warszawie dał mocny wyraz wdzięczności dla Polski i wsparcia dla nas, dla Ukrainy i wszystkich państw zagrożonych przez Rosję. Sojusz Polski i USA jest najsilniejszy w historii, razem stoimy na straży Wolnego Świata - napisała na Twitterze.

20:37

- Dzisiaj ogromne siły policyjne zostały skierowane do zapewnienia bezpieczeństwa w Warszawie, zwłaszcza podczas przemówień prezydentów Andrzeja Dudy i Joe Bidena w Arkadach Kubickiego. Było bezpiecznie także dzięki wam, dziękujemy za bezpieczne zachowania i współpracę z nami - czytamy na Twitterze Policji Polskiej.

Ekspertka od mowy ciała oceniła przemowę Joe Bidena. Co zauważyła?

21:08

W Warszawie powoli wraca normalny ruch na drogach. Jak poinformoała Policja Polska, na Wislostardzie,  Al. Jerozolimskich, Nowym Świecie, Krakowskim Przedmieściu przywrócno ruch kołowy.

21:39

Biały Dom poinformował w oficjalnym komunikacie o spotkaniu Joe Bidena z premierem Mateuszem Morawieckim już po przemówieniu prezydenta USA w Warszawie. - Po dzisiejszym przemówieniu w Warszawie prezydent Joseph R. Biden Jr. spotkał się w Warszawie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, aby potwierdzić silne więzi dwustronne między Stanami Zjednoczonymi a Polską - czytamy. Sam premier także nieco zdradził. - Prezydent Stanów Zjednoczonych: Atak na jednego z członków NATO, to atak przeciwko wszystkim. To święta przysięga bronienia każdej piędzi ziemi krajów NATO - napisał na Twitterze. Według ustaleń Wirtualnej Polski, politycy mieli rozmawiać przez 15 munut.

22:31

Roman Giertych skomentował na Twitterze wizytę Joe Bidena w Polsce. - Generalnie cały wyjazd Bidena do Polski był kamuflażem dla jego wizyty w Kijowie oraz potwierdzeniem zobowiązań sojuszniczych wobec całej wschodniej flanki NATO. Z politycznych akcentów dzisiejszego dnia najważniejszy jest gest Bidena wobec Tuska. Nie musiał go robić, a chciał - napisał.

7:08

Dziś spotkanie tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) z prezydentem Joe Bidenem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W jej skład wchodzą przedstawiciele Europy Środkowo-Wschodniej: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. Jej celem jest pogłębianie współpracy militarnej między krajami wschodniej flanki NATO, a także omawianie kluczowych zagadnień polityki bezpieczeństwa.

7:37

Spotkanie B9 planowane jest w środę, po godz. 14, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Spodziewane są utrudnienia w ruchu. - W czasie przejazdu kolumn pojazdów z przedstawicielami gości policja będzie czasowo wstrzymywać ruch na wybranych ulicach Śródmieścia. Ograniczenia mogą zostać wprowadzone w ruchu pieszych i rowerzystów" - przekazało miasto.

8:20

W spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki, zrzeszającej państwa wschodniej flanki NATO weźmie też udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Bukaresztańską Dziewiątkę tworzą:

 • Bułgaria,
 • Czechy,
 • Estonia,
 • Litwa,
 • Łotwa,
 • Polska,
 • Rumunia,
 • Słowacja
 • i Węgry. 

8:24

Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki ma być wstępem do lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Po nim ma zostać ogłoszona wspólna deklaracja liderów grupy.

8:29

Tysiące funkcjonariuszy w gotowości, elastyczny scenariusz wizyty i celowa dezinformacja Secret Service - tak wygląda zabezpieczenie tej wyjątkowej wizyty prezydenta USA w Polsce. Pisze o niej w środę, 22 lutego "Rzeczpospolita".

8:51

O przemówienie Joe Bidena w Polsce był pytany w środę, 22 lutego Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta. Przydacz był gościem RMF FM. - Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce przyniosła wiele pozytywów - ocenił w rozmowie z RMF FM.

8:55

Kancelaria Prezydenta RP podaje, że sesja plenarna prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki ma rozpocząć się o godz. 14:40. Wcześniej, o godz. 14:10 zaplanowano powitanie gości, a o godz. 14:35 - wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

9:00

O tym jak ważne jest spotkanie przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki, mówił we wtorek, 21 lutego na spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem Andrzej Duda. Prezydent Polski przypomniał wówczas o środowym szczycie państw wschodniej flanki NATO. 

9:02

- Dla nas wszystkich to jest niezwykle ważna wizyta, symboliczna, tutaj, w regionie. My nie odbieramy jej tylko jako Polacy, jako wizyty u nas. To jest wizyta w naszym regionie połączona z wizytą w Kijowie. To jest bardzo mocny sygnał odpowiedzialności, które Stany Zjednoczone nieustannie mają na sobie za bezpieczeństwo Europy i świata - mówił Andrzej Duda.

9:08

Współpraca wschodniej flanki NATO wynika z podstawowego założenia: wszyscy tutaj jesteśmy na miejscu tego niestabilnego regionu, na wschód od naszych granic i musimy ze sobą współpracować - mówił z kolei Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP, w rozmowie z RMF FM.

9:14

22 lutego premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydent Węgier Katalin Novák - informuje Kancelaria Premiera. "Przywódcy omówią bieżące kwestie z zakresu współpracy dwustronnej i regionalnej oraz wyzwania związane z trwającą rosyjską agresją na Ukrainę. Kluczowe jest silne wsparcie wszystkich krajów UE w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla Ukrainy i całej Europy. Rozmowy z przywódcami innych państw są kluczowe w tak przełomowym czasie" - czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera.

9:15

Premier Mateusz Morawiecki kontynuuje intensywne działania dyplomatyczne, których celem jest budowanie międzynarodowego bezpieczeństwa dla Polski i Europy - mówi Piotr Müller, rzecznik rządu. - Agresja rosyjska na Ukrainę to dzisiaj największe wyzwanie, przed jakim stoimy. Nasi sąsiedzi walczą za wolność nie tylko swoją, ale i naszą. Dalsza pomoc krajów zachodnich to budowanie bezpiecznej przyszłości dla Polski i całej Europy - dodaje Piotr Müller.

9:30

Stany Zjednoczone i narody Europy nie mają zamiaru zagrabić Rosji - to najczęściej cytowane zdanie w rosyjskich mediach z przemówienia Joe Bidena w Warszawie.

9:33

Joe Biden mówił też w Warszawie 21 lutego: - Ani Stany Zjednoczone, ani Europa nie chcą zniszczyć, ani kontrolować Rosji. Zachód nie spiskował, by zaatakować Rosję, jak to dziś mówił Putin.

9:35

Dalej Joe Biden mówił o Rosji i Putinie tak: - Ta wojna nigdy nie była koniecznością. Jest tragedią. To Putin wybrał tę wojnę. Każdy kolejny dzień tej wojny jest jego wyborem. To on może zakończyć tę wojnę jednym słowem. To proste: jeśli Rosja zatrzyma inwazję na Ukrainę, to zakończy wojnę.

9:36

Rosyjskie media, w swoim propagandowym stylu zmanipulowały wypowiedzi Joe Bidena. Depesze z wyciętymi kilkoma zdaniami z przemówienia Bidena opublikowały czołowe prokremlowskie agencje prasowe, czyli RIA Nowosti oraz TASS.

9:38

Na wystąpienie Bidena w Warszawie ostro zareagowała Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ. - W języku rosyjskim jest wspaniałe słowo: »niedrug« [nieprzyjaciel]. Jest ono gorsze od wroga - napisała w aplikacji Telegram Maria Zacharowa.

9:58

"Biden powiedział rusofobom, jak kraj z ideologią neonazistowską ceni sobie wolność" - to z kolei ostry wpis na Telegramie Andrieja Kliszasa, przewodniczącego komisji ds. legislacji w Radzie Federacji.

10:30

Polska i USA podpisały umowę w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce. - Podjęliśmy decyzję o wdrożeniu i doprowadzenia do końca i sukcesu kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Projekt budowany ze stabilnym i doświadczonym partnerem. Projekt, który wpisuje się we współpracę polsko-amerykańską — powiedziała w środę, 22 lutego na konferencji prasowej Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Obecny był również Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

11:19

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried, w rozmowie z PAP, porównał przemówienie Joe Bidena w Polsce do mów Reagana i Kennedy'ego. - Jasno określił Putina w kategoriach XXI-wiecznego tyrana.

11:32

Premier Litwy Ingrida Simonyte była gościem Polskiego Radia 24. Zapytano ją o opinię na temat wizyty Bidena w Kijowie. - Wizyta Bidena w Kijowie jest bardzo ważna. W ten piątek obchodzimy pierwszą rocznicę nie wojny, ale tej inwazji, bo często podkreślamy, że wojna trwa znacznie dłużej, bo już od 2014 roku. Fakt, że prezydent Biden pojechał do Kijowa, po prostu świadczy o bardzo silnym i niekwestionowanym poparciu dla Ukrainy, dla narodu ukraińskiego, dla ukraińskich władz, a także dla ukraińskich żołnierzy, którzy teraz walczą na froncie - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem 24.

12:02

Prezydent USA Joe Biden postawił poprzeczkę bardzo wysoko. Mówił otwarcie o demokracji, o wolnej Ukrainie na zawsze, o Sojuszu Północnoatlantyckim, który będzie bronił każdej piędzi terytorium. W najbliższym roku, dwóch latach będzie musiał udowodnić prawdziwość tych słów - oceniła w TVN24 Anne Applebaum, dziennikarka i pisarka, laureatka Nagrody Pulitzera.

12:07

Zwróciła uwagę, że Joe Biden mówiąc o wolności Ukrainy i zapędach dyktatorów w XXI wieku, patrzył nie tylko na Rosje, ale wysyłał tez jasny komunikat do Chin w kwestii Tajwanu.

12:20

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu CNN. - Sama obecność prezydenta Bidena w Kijowie jest potężnym sygnałem politycznym i strategicznym, a także demonstracją siły - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z CNN. - Pokazuje to, że przywódca Ameryki, który jest jednocześnie liderem wolnego świata, nie boi się podróżować w miejsca potencjalnie niebezpieczne, gdzie toczy się wojna, ponieważ Stany Zjednoczone go chronią – powiedział Duda.

12:43

Przemówienie prezydenta USA w Warszawie, które jest jednocześnie przemówieniem do całego wolnego świata, pokazuje, że Warszawa jest bezpiecznym miejscem, gdzie amerykański przywódca może swobodnie przebywać w jednym miejscu przez dłuższy czas – mówił Duda w CNN.

13:23

Sesja plenarna prezydentów B9 ma rozpocząć się o godzinie 14:40. Joe Biden ma także spotkać się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz pracownikami amerykańskiej ambasady w Polsce.

13:25

"Spotkanie ma potwierdzić niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Sojuszu" - podaje Biały Dom.

13:26

Przywódcy państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) mają omówić aktualny stan bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Politycy będa również rozmawiać o kolejnych wzmocnieniach, czyli m.in. o kolejnych oddziałach wojsk, które mają przyjechać na wschód na mocy postanowień szczytu NATO w Madrycie.

13:34

Liderzy krajów grupy B9 apelują do NATO i USA o dalsze wzmocnienie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO od kilku miesięcy.

13:54

Joe Biden nadal przebywa w hotelu Marriott. Niebawem "bestia" z Bidenem w środku ruszy na spotkanie B9 w Pałacu Prezydenckim.

14:07

Jens Soltenberg, szef NATO, jest już w Pałacu Prezydenckim. Przywitał go prezydent Andrzej Duda.

14:08

Kolejni przywódcy B9 przybywają na spotkanie. Wszyscy czekają na Joe Bidena.

14:26

Za chwilę zacznie się nadzwyczajny szczyt B9. Przywódcy państw są już po pamiątkowych zdjęciach z Andrzejem Dudą. Jens Solteneberg, przewodniczący NATO, również. Brakuje Joe Bidena. 

14:28

Amerykański prezydent wyjechał z hotelu. Joe Biden jest w drodze do Pałacu Prezydenckiego.

14:29

Trwa przejazd kolumny prezydenckiej z Joe Bidenem spod hotelu Marriott, Alejami Jerozolimskimi, pod Pałac Prezydencki.

14:32

Joe Biden podjedzie za chwilę "bestią" pod Pałac Prezydencki, gdzie odbędzie się szczyt B9. Wkrótce powitanie amerykańskiego prezydenta.

14:37

"Bestia" podjechała pod Pałac Prezydencki.

14:38

Marcin Przydacz wita Joe Bidena przed pałacem, w środku wita go Andrzej Duda.

14:40

Za chwilę rozpoczną się oficjalne rozmowy przywódców państw B9 z Joe Bidenem i Jensem Soltenbergiem.

14:48

Prezydent Duda oficjalnie rozpoczął nadzwyczajny szczyt B9. 

14:53

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis mówi, że państwa B9 muszą wypełnić swoje zobowiązania, aby Ukraina wygrała. - Bukaresztańska Dziewiątka jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

14:55

Zuzana Čaputová, prezydentka Słowacji, mówi, że NATO jest silniejsze. Zwraca uwagę, że szczyt będzie przedmiotem rozmów o relacjach NATO z Rosją w kontekście wojny w Ukrainie.

14:57

Joe Biden na szczycie B9 chwali Jensa Soltenberga za przywództwo w NATO w tak kluczowym okresie jak wojna w Ukrainie.

14:59

Biden zapewnia, że USA będą wspierać Ukrainę w walce o wolność. - Chodzi nie tylko o wolność Ukrainy, ale o wolność w ogóle - mówi prezydent USA na szczycie B9.

15:02

Jens Solteneberg na szczycie B9: - Kiedy wojna w Ukrainie się zakończy, nie wiem kiedy, ale zakończy się, musimy upewnić się, że nigdy więcej nie powtórzy się taki pełnoskalowy konflikt (...). Musimy wyrwać się z cyklu opresji Rosji.

15:03

Zakończyła się część szczytu B9 otwarta dla mediów. Teraz politycy obradują za zamkniętymi drzwiami.

15:18

Joe Biden na szczycie B9: Jesteśmy coraz silniejsi, coraz bardziej solidarni i zjednoczeni.

15:22

Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz w TVN24: Dostawy F-16 to kwestia czasu, potrzebujemy ich.

15:48

Kancelaria Prezydenta oficjalnie informuje, że "z udziałem Prezydenta USA Joe Bidena oraz Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga rozpoczął się w Warszawie Nadzwyczajny Szczyt Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO. Rozmowy dotyczą m.in. wzmocnienia wschodniej flanki oraz dalszego wsparcia Ukrainy".

15:49

Spotykamy się prawie dokładnie w rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy i które ma wpływ na sytuację bezpieczeństwa na całym świecie. Mówię tutaj o brutalnej, pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku – mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając sesję plenarną B9.

15:51

Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP, podkreślał, że oczywistym kontekstem szczytu B9 w Warszawie jest zbliżający, zaplanowany na lipiec, szczyt NATO w Wilnie. – My jako wschodnia flanka chcemy wypracować agendę tego szczytu, chcemy wypracować także i nasze pewne oczekiwania dotyczące możliwych podejmowanych decyzji w Wilnie. Wszystkim państwom wschodniej flanki NATO zależy na tym, aby obecność wojskowa – w każdym możliwym aspekcie infrastrukturalnym, także jeśli chodzi o uzbrojenie, sprzęt – była jak najbardziej rozbudowana - mówił Przydacz.

16:09

Przygotowanie państw wschodniej flanki NATO do lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie - to główny cel spotkania Bukareszteńskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta USA Joe Bidena i szefa NATO Jensa Soltenberga, które trwa w Pałacu Prezydenckim.

16:28

Niebawem Joe Biden opuści Pałac Prezydencki w Warszawie. Rozpoczynają się przygotowania do wyjazdu prezydenta Stanów Zjednoczonych.

16:52

Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu spotkał się w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Jak podaje agencja BNS, rozmowy dotyczyły określenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. mianem ludobójstwa. Omówiono także sytuację Mołdawii. - Stało się jasne, że celem agresora jest zniszczenie państwa ukraińskiego oraz ukraińskiego narodu - mówił Urmas Reinsalu.

17:17

Z przed Pałacu Prezydenckiego odjechała limuzyna z Joe Bidenem w środku. 

17:25

Limuzyna, czyli "Bestia" mknie przez ulice Warszawy prosto na lotnisko Chopina. Wizyta Joe Bidena w Polsce powoli dobiega końca.

17:28

Przywódcy B9: Jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać międzynarodową presję na Rosję. Potępiamy także wszystkich, łącznie z Białorusią, którzy aktywnie ułatwiają prowadzenie przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

17:31

"Bestia" już na lotnisku, prezydent Joe Biden za chwilę pożegna Polskę 

17:41

17:43

Wizyta amerykańskiego prezydenta dobiegła końca. Joe Biden odleciał z Polski. Przypomnijmy, że do naszego kraju przybył z Ukrainy w poniedziałek wieczorem. We wtorek odbył ważne spotkania i wystąpił ze specjalnym przemówieniem do Polaków. W środę zaś brał udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. 

Sonda
Czy wizyta Joe Bidena w Polsce to dobry pomysł?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany