prezydent USA w Kijowie

Jak Joe Biden dotarł na Ukrainę? Mamy zdjęcia z wnętrza pociągu!

2023-02-20 11:46

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden pojawił się z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta była pilnie strzeżoną tajemnica aż do samego pojawienia się przywódcy USA w stolicy Ukrainy. Jak Joe Biden mógł dostać się do Kijowa? Według "New York Timesa" do stolicy Ukrainy dotarł on pociągiem z Polski!

To pierwsza wizyta Joe Bidena na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji. Dla wielu osób to bardzo potężny symbol i znak dla Rosji, że atakowany przez nich kraj może liczyć na nieustające wsparcie Zachodu. Wizyta prezydenta USA w Kijowie była ściśle chroniona i niespodziewana tym bardziej, że w dniach 20-22 lutego Joe Biden miał odwiedzić Polskę. O pojechaniu do naszych wschodnich sąsiadów nikt nie mówił inaczej niż czysto teoretycznie. Jak się jednak okazało Joe Biden wykorzystał jednak okazję, by osobiście porozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim. Jak mógł dotrzeć do stolicy Ukrainy? Początkowo rozważano różne scenariusze...

Jak Joe Biden dotarł do Ukrainy?

Joe Biden mógł dotrzeć do Ukrainy na dwa sposoby. Pierwszy z nich to samolot Air Force One, którym prezydent Stanów Zjednoczonych ma wylądować we wtorek 21 lutego na warszawskim lotnisku Fryderyka Chopina. To bardzo charakterystyczna maszyna w biało-niebieskich barwach, pieczęcią prezydenta i flaga amerykańską na burcie. Boeing 747-200B, jakim lata Joe Biden, oferuje apartament prezydencki, gabinet medyczny z lekarzem czy dwie kuchnie mogące wyżywić 100 osób. Pokład ma trzy poziomy o łącznej powierzchni 370 metrów kwadratowych. Do tego samolot ten może być tankowany w powietrzu, dzięki czemu ma w zasadzie nieograniczony zasięg.

Inna możliwość to podróż pociągiem (jak poinformował m.in. "New York Times", ostatecznie to właśnie to rozwiązanie zostało wybrane). Warto zaznaczyć, że gdy premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński w sekrecie udali się do Kijowa w marcu 2022 roku, podróżowali luksusowym pociągiem relacji Rzeszów-Kijów. Jak można było o nim przeczytać na stronie ukraińskiej kolei, jest wyposażony w przedział sypialny, pokój wypoczynkowy z komputerem oraz sprzętem audio i wideo, a także kuchnię z lodówką, mikrofalówką i elektryczną płytą grzewczą.

W naszej galerii poniżej można zobaczyć zdjęcia z wnętrza tego "hotelu na kółkach".

Sonda
Czy wizyta Joe Bidena w Polsce to dobry pomysł?
P.JABŁOŃSKI: ROSJA POZOSTANIE PAŃSTWEM AGRESYWNYM
Listen on Spreaker.