Sondaż, który przeprowadziła pracownia Social Changes, wskazuje na preferencje Polaków względem ordynacji wyborczych. Na zlecenie prorządowego portalu wpolityce.pl zapytano Polaków, jaka ich zdaniem ordynacja powinna obowiązywać w najbliższych wyborach parlamentarnych.
Sondaż z osobliwym wynikiem 40 proc.
Jak wynika z badania, 16 proc. Polaków chciałoby widzieć w następnych wyborach ordynację proporcjonalną, która skupia się na głosowaniu na konkretne listy partyjne. 33 proc. badanych wskazało jednak, że wolałoby ordynację większościową, gdzie głosuje się na jednego kandydata.
11 proc. ankietowanych opowiedziało się natomiast za ordynacją mieszaną. O takiej można mówić obecnie w kwestii wyborów do parlamentu, ponieważ w wypadku Sejmu głosujemy wedle proporcjonalnej, a do Senatu wybieramy zgodnie z ordynacją większościową.
Najwięcej emocji niewątpliwie wzbudził wynik 40 proc. osób niezdecydowanych. To ogromna szansa dla Prawa i Sprawiedliwości, które w ostatnim czasie wyraźnie zaczęło starania o zmiany w kwestii wyborów, a ordynacja większościowa wydałaby się tej partii najbezpieczniejszą opcją w wypadku starcia politycznego z opozycją w kolejnych wyborach parlamentarnych.
Poniżej galeria, w której znajdziecie zdjęcia najsłynniejszych polskich polityków w ich okresie dziecięctwa
Sondaż: Wyniki elektoratów PiS, Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050
Ciekawe są również wyniki ze wskazaniem na rozłożenie się głosów w poszczególnych elektoratach. W ten sposób głosujący dotąd na Prawo i Sprawiedliwość wskazują, że 38 proc. chce ordynacji większościowej, 31 proc. opowiada się za proporcjonalną, 11 proc. wskazało zaś ordynację mieszaną.
Jeszcze więcej popierających ordynację większościową jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej. Aż 47 proc. respondentów wskazało na ten sposób organizowania wyborów. 21 proc. wyborców KO chciałoby jednak ordynacji proporcjonalnej, a 13 proc. mieszanej.
W końcu wyborcy formacji Szymona Hołowni opowiedzieli się najliczniej za ordynacją większościową, gdyż chce jej prawie co drugi wyborca (48 proc.). Tymczasem zwolennikami ordynacji proporcjonalnej jest 18 proc. głosujących na Polskę 2050, a mieszaną wskazało 16 proc. elektoratu.
Badanie przeprowadzono metodą CAWI w dniach 24 - 27 czerwca na grupie 1051 dorosłych Polaków.