Krzysztof Sobolewski

i

Autor: Marcin Wziontek Krzysztof Sobolewski

Sobolewski: słowa Jourovej to wyjście przed szereg, z naszej strony zostały spełnione wszystkie warunki

2022-07-01 8:39

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova została zapytana w czwartek, 30 czerwca, podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy. Chodzi o podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która wejdzie w życie 15 lipca. "Nie, nie wypełnia" - odparła Jourova, podał tvn24.pl.  

Wiceszefowa Komisji Europejskiej skomentowała nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak wiemy głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta noweli jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. - Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova.

- Wypowiedź wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej to wyjście przed szereg; mam nadzieję, że są to tylko i wyłącznie problemy komunikacyjne na linii podopieczna-szefowa KE - ocenił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. - Z naszej strony zostały spełnione wszystkie warunki. Ustawa, która była projektem pana prezydenta, spełniała wszystkie te wymogi, które były w trakcie negocjacji ustalone z KE dotyczące tych kamieni milowych w zakresie sądownictwa - dodał polityk.

CZYTAJ: Wypłata pieniędzy z KPO. Minister Puda podał termin złożenia wniosku o wypłatę. To 18 miliardów złotych

Sobolewski zapytany w wypowiedź Jourovej w piątek 1 lipca w Programie Pierwszym Polskiego Radia odpowiedział, że "można powiedzieć, iż tu występują jakieś problemy komunikacyjne na linii: podopieczna i szefowa w Komisji Europejskiej".  - Mam nadzieję, że to sobie wyjaśnią panie między sobą już w KE - dodał sekretarz generalny PiS. - Z naszej strony został spełnione wszystkie warunki. Ustawa, która była projektem pana prezydenta, spełniała wszystkie te wymogi, które były w trakcie negocjacji ustalone z KE dotyczące tych kamieni milowych w zakresie sądownictwa - powiedział.

Jego zdaniem słowa wiceszefowej KE to "wyjście przed szereg". Pytany, czy mamy taki sygnał z Brukseli - że jest to wyjście przed szereg - Sobolewski odparł: "Takiego sygnału jeszcze nie mamy, ale sądzę, że on w najbliższych godzinach przyjdzie". "Pani przewodnicząca (KE Ursula) von der Leyen wszystkie te wymogi, które stawiała w tym zakresie, uznała za spełnione będąc tu i ogłaszając przyjęcie polskiego KPO" - powiedział. Powtórzył, że ma nadzieję, że "to są tylko i wyłącznie problemy komunikacyjne na linii podopieczna i szefowa w KE".

Dopytywany, czy to może jednak być "eskalacja żądań ze strony przynajmniej części wysokich przedstawicieli UE", Sobolewski odparł, że "oczywiście, nie wyklucza tego". "Doskonale pamiętamy moment ogłoszenia przez panią przewodniczącą von der Leyen przyjęcia polskiego KPO i głosy z opozycji, więc można też tu domniemywać, że głos pani Jourovej to niekoniecznie był jej głos, samej z siebie, ale głos wsparty tymi oczekiwaniami polskiej opozycji, która oskarżała KE o zdradę, gdy został przyjęty polski KPO" - powiedział. "Bo, wiadomo, dla totalnej opozycji - im gorzej dla Polski, tym lepiej dla nich" - dodał Sobolewski.

Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Sonda
Jak oceniasz sytuację polityczną w Polsce?
Express Biedrzyckiej - Szymon Hołownia: Kaczyński pokazuje Polakom środkowy palec
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE