Sąd Najwyższy

i

Autor: wikipedia

Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Blisko 30 poprawek

2022-06-01 21:37

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, nad którą pracował Senat, została uchwalona przez Sejm przed tygodniem. Po senackich poprawkach ustawa znów trafi do Sejmu, a później na biurko prezydenta Polski. Zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

W środę (1 czerwca 2022 roku) w Senacie trwały prace nad nowymi przepisami dotyczącymi sądownictwa. Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Senat wprowadził blisko 30 poprawek. Zarekomendowane poprawki zakładają m.in., że 33 kandydatów na sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej byłoby losowanych spośród sędziów mających co najmniej 7-letni staż orzekania w Sądzie Najwyższym. Proponowane zmiany zakładają, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej przestaną orzekać w SN w dniu wejścia w życie noweli bez możliwości przejścia w stan spoczynku.

Poprawki przewidują też uznanie za nieważne i pozbawione skutków prawnych wszystkich orzeczeń zapadłych w Izbie Dyscyplinarnej. Zawieszeni przez te Izbę sędziowie mieliby powrócić na swoje stanowiska i przez kolejne trzy lata nie mogliby być przeniesieni do innego wydziału bez ich zgody. 

Część rekomendowanych poprawek rozszerza kryterium możliwości składania wniosku o tzw. test bezstronności i niezawisłości sędziego.

Dlaczego decyzja Senatu jest tak ważna? Na zmiany w przepisach o Sądzie Najwyższym oczekuje Komisja Europejska w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN to właśnie  jeden z "kamieni milowych", których wdrożenie ma umożliwić uruchomienia finansowania w ramach polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu i po poprawkach powinna trafić na biurko prezydenta.

Express Biedrzyckiej - dr Małgorzata Bonikowska: Putin może zniknąć
Sonda
Czy sądzisz, że Krajowy Plan Odbudowy jest nam potrzebny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE