Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym
W środę (1 czerwca 2022 roku) w Senacie trwały prace nad nowymi przepisami dotyczącymi sądownictwa. Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Senat wprowadził blisko 30 poprawek. Zarekomendowane poprawki zakładają m.in., że 33 kandydatów na sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej byłoby losowanych spośród sędziów mających co najmniej 7-letni staż orzekania w Sądzie Najwyższym. Proponowane zmiany zakładają, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej przestaną orzekać w SN w dniu wejścia w życie noweli bez możliwości przejścia w stan spoczynku.
Poprawki przewidują też uznanie za nieważne i pozbawione skutków prawnych wszystkich orzeczeń zapadłych w Izbie Dyscyplinarnej. Zawieszeni przez te Izbę sędziowie mieliby powrócić na swoje stanowiska i przez kolejne trzy lata nie mogliby być przeniesieni do innego wydziału bez ich zgody.
Część rekomendowanych poprawek rozszerza kryterium możliwości składania wniosku o tzw. test bezstronności i niezawisłości sędziego.
Dlaczego decyzja Senatu jest tak ważna? Na zmiany w przepisach o Sądzie Najwyższym oczekuje Komisja Europejska w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN to właśnie jeden z "kamieni milowych", których wdrożenie ma umożliwić uruchomienia finansowania w ramach polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu i po poprawkach powinna trafić na biurko prezydenta.