Przyłębska

i

Autor: East News Julia Przyłębska

Awantura o dom Julii Przyłębskiej. Opozycja zarzuca zbytek PiS

2022-06-30 22:13

Trybunał Konstytucyjny co miesiąc płaci 5000 złotych za wynajem mieszkania dla prezes Julii Przyłębskiej, choć ma ona własny dom z basenem tuż pod Warszawą. - To zbytek, blichtr władzy, pycha i wstyd, że osoba, która kieruje Trybunałem Konstytucyjnym nadużywa swoich uprawnień - skomentował poseł KO Michał Szczerba. Kazimierz Smoliński z PiS powiedział, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami i w związku z tym "nie można z tego robić zarzutu" - informuje TVN24.

Portal informuje, że przepisy mówią, że mieszkanie służbowe przysługuje tym sędziom Trybunału, którzy nie mieszkają w Warszawie. W przypadku Julii Przyłębskiej, która mieszka w powiecie przylegającym do stolicy, jest to zgodne z zasadami, ale - jak wskazuje opozycja - pojawia się etyczny zgrzyt - czytamy na TVN 24

Tymczasem prezes Trybunału Konstytucyjnego posiada 256-metrowy dom z basenem, położony blisko Warszawy. O sprawę pytali również dziennikarze tygodnika Polityka. Taką odpowiedź otrzymali z biura prasowego TK.

-Trybunał informuje „Politykę”, że zgodnie z konstytucją sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków. I dalej – że zgodnie z ustawą z 30 listopada 2016 r. o statusie sędziów TK „sędziemu Trybunału stale zamieszkałemu poza Warszawą przysługuje bezpłatne zakwaterowanie w Warszawie oraz zwrot kosztów przejazdu i dodatek z tytułu rozłąki z rodziną”. Biuro prasowe przyznaje, że „średni miesięczny koszt najmu mieszkania dla sędziów zamieszkujących poza Warszawą za miesiąc maj wyniósł 4 571,18 zł (mieszkań 9)”.

Express Biedrzyckiej - Sławomir Nitras: Kaczyński podrzuca Przyłębską jak piłką

Tygodnik przypomina, że media zainteresowały się tematem, gdy prezeska Trybunału wystąpiła o utajnienie swojego oświadczenia majątkowego za 2021 r. Sprawa wydała się jeszcze ciekawsza, kiedy w podkaście Onetu „Stan po Burzy” ogłoszono: „Przyłębska kupiła dom pod Warszawą, w którym regularnie imprezuje z politykami PiS i zaufanymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego”.

Polityka przytacza oświadczenie Przyłębskiej z 25 kwietnia:

„Nigdy nie ukrywałam swojego majątku, na który wspólnie z mężem – wykładowcą akademickim, dyplomatą, a w ostatnich latach ambasadorem RP w Niemczech – pracowaliśmy uczciwie przez całe życie zawodowe. Ostatnio ze środków uzyskanych ze sprzedaży domu kupiliśmy inny dom”. I podkreśliła, że spłacają kredyt hipoteczny w wysokości 237 tys. zł. Tego samego dnia wystąpiła o odtajnienie deklaracji majątkowej, by „zapobiec dalszym oszczerstwom formułowanym zarówno pod adresem instytucji, jak i wobec mnie osobiście”.

W TVP Info tłumaczyła, że „zrobił się szum, jakieś niezdrowe emocje, poprosiłam pierwszą prezes [Sądu Najwyższego] o uchylenie klauzuli”.

Sonda
Jak oceniasz Julię Przyłębską jako prezesa Trybunału Konstytucyjnego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE