Harcerze z Siedlec aktywnie włączają się w pomoc uchodźcom w ramach kontyngentu humanitarnego ZHP Zastęp Granica

i

Autor: fot. Piotr Błaździewicz, Hufiec ZHP "Podlasie" w Siedlcach

Przed wojną uciekają setki tysiecy

Sondaż: Polacy Rosjanom nie współczują. Sprzeciw wobec pomocy jest ogromny

2022-10-19 10:33

Oddolna pomoc Polaków, którą ci przekazują Ukraińcom, sprawiła, że Polska chwalona była i jest na całym świecie. To pospolite ruszenie ugruntowało nie tylko obraz Polaków-sojuszników Ukrainy, ale także uwypukliło naszą gotowość do spontanicznego niesienia pomocy. Jak pokazuje jednak sondaż IBRiS, tacy ofiarni wobec uciekinierów z Rosji nie jesteśmy.

Ogłoszona w Rosji 21 września mobilizacja wykurzyła z tego kraju ogromną liczbę mężczyzn. Według różnych źródeł z kraju miało wyjechać od około 300 tys. Rosjan do nawet 1 mln osób w wieku poborowym. Zadeklarowanie przez Władimira Putina (72 l.) chęci zmobilizowania 300 tys. osób wywołało również falę protestów w tym kraju.

Sondaż: Nad Wisłą Rosjanom nie współczujemy. Grubo ponad 60 proc. Polaków przeciwnych

Ogromna fala osób ruszyła ze wschodu na zachód, uciekając przed przymusowym wcieleniem do armii i wysłaniem na front. Ukraińcy pogardliwie mówią o mobilizacji "mogilizacja", ze względu na ogromne straty bezpowrotne wśród Rosjan, określane nawet na 90 tys. osób (zabici + ranni bez możliwości powrotu na front). 

Niemcy otworzyły się na rosyjskich przybyszów. Administracja Olafa Scholza (64 l.) wprost zapowiedziała wszelką pomoc humanitarną dla Rosjan uciekających przed wojną. Polska postąpiła całkowicie inaczej - od marca nie wydajemy Rosjanom wiz turystycznych, a miesiąc temu dodatkowo jeszcze zaostrzono wobec Rosjan przepisy dotyczące wjazdu.

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że ponad 2/3 Polaków nie chce pomagać Rosjanom, którzy uciekają przed mobilizacją. 67,7 proc. ankietowanych wskazało "NIE". Spośród negatywnych wskazań 43,8 proc. to wskazania na "zdecydowanie nie", a 23,9 proc. "raczej nie".

Stanisław Żaryn: Przyjęcie dezerterów byłoby wielkim ryzykiem

25,1 proc. Polaków opowiedziało się natomiast za świadczeniem pomocy wobec uciekających z Rosji (13,9 proc. "zdecydowanie tak", 11,2 proc. "raczej tak"). Niepewnych swojego zdania w tej sprawie jest 7,2 proc. osób.

Tymczasem Stanisław Żaryn (37 l.), rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, w oficjalnym stanowisku podkreślił, że przyjęcie rosyjskich dezerterów byłoby bardzo niebezpieczne dla Polski.Przyjęcie dezerterów rosyjskich do Polski byłoby wielkim ryzykiem i byłoby sprzeczne z decyzją podjętą kilka dni temu, że tylko wizy humanitarne, jeżeli są uzasadnione, mogą być w tej chwili wydawane obywatelom rosyjskim - podsumował Żaryn.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-8 października metodą CATI na grupie 1100 dorosłych Polaków.

Poniżej galeria dotycząca przyznania Orderu Orła Białego Antoniemu Macierewiczowi (73 l.)

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina finalnie pobije Rosję i wygra wojnę?
Express Biedrzyckiej - dr Małgorzata BONIKOWSKA