Jakub Bocheński

i

Autor: arch. Komendy Policji w Krakowie Śmierć Jakuba Bocheńskiego. Prokuratura: nie ma śladów zabójstwa

RODZINA MA SPECJALNĄ PROŚBĘ

Tajemnicza śmierć działacza Lewicy. Jutro odbędzie się pogrzeb Jakuba Bocheńskiego

2022-10-19 9:40

Rodzina działacza Lewicy Jakuba Bocheńskiego poinformowała, że pogrzeb aktywisty odbędzie się w czwartek 20 października o godz. 13.00 w kaplicy przy Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu. Sprawą nagłej śmierci polityka zajmuje się prokuratura rejonowa.

Jakub Bocheński zaginął 22 września. Działacz Lewicy wyszedł tego dnia z hotelu Hilton przy ul. Dąbskiej 5 w Krakowie i udał się w nieznanym kierunku. 

Pod koniec miesiąca służby odnalazły auto działacza w rejonie Płaszowa. Jego ciało znaleziono z kolei w czwartek 13 października w pustostanie na terenie Grzegórzek. Tożsamość zmarłego rodzina potwierdziła w piątek. Zwłoki znajdowały się w stanie daleko posuniętego rozkładu.

Trwa śledztwo w sprawie śmierci Jakuba Bocheńskiego. W tle oskarżenie o napaść seksualną

Śledztwo w sprawie śmierci Jakuba Bocheńskiego prowadzi Prokuratura Rejonowa Kraków-Podgórze. 17 października rzecznik krakowskiej prokuratury Janusz Hnatko przekazał mediom, że “wstępnie można powiedzieć, że nie ma śladów, które mogłyby wskazywać na działanie osób trzecich”. Na ostateczne wyniki należy jednak jeszcze poczekać.

Prokuratura pracuje nad ustaleniem, czy do śmierci polityka nie przyczyniły się - poprzez namowę lub udzielenie pomocy w targnięciu się na własne życie - inne osoby. Jeszcze w trakcie poszukiwań Jakuba Bocheńskiego adwokatka Elżbieta Ruchała mówiła, że pod adresem zaginionego były kierowane groźby karalne, a zaginiony był nękany.

Przedmiotem śledztwa jest też zgłoszenie, że niedługo przed zaginięciem Jakub Bocheński wykorzystał seksualnie kobietę. - Mogę potwierdzić, że takie zgłoszenie było w prokuraturze i jest prowadzone postępowanie w tej sprawie - powiedział PAP prokurator Hnatko.

Kiedy pogrzeb Jakuba Bocheńskiego? Rodzina ma specjalną prośbę 

Pogrzeb Jakuba Bocheńskiego odbędzie się w czwartek 20 października o godz. 13.00 w kaplicy przy Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu. Wcześniej, o godz. 11.00. w kościele św. Ducha obędzie się msza św. w intencji zmarłego. 

Rodzina działacza poprosiła, aby zamiast kwiatów składać datki na Fundację DKMS, która rejestruje dawców szpiku.

Tajemnicza śmierć działacza Lewicy. Maciej Gdula wspomina ostatnie spotkanie z Bocheńskim

W rozmowie z “Faktem” poseł Lewicy Maciej Gdula powiedział, że znał zmarłego działacza od trzech lat. - Rozmawialiśmy ze sobą setki razy - wskazał parlamentarzysta. Ostatnio politycy spotkali się we wrześniu podczas Forum Ekonomicznym w Karpaczu. 

- Jakub zachowywał się wtedy zupełnie normalnie, był w dobrym humorze. Sporo dyskutowaliśmy na temat jego dalszych planów politycznych. Chciał wystartować w wyborach na współprzewodniczącego rady powiatu i służyć społeczeństwu - wspominał zmarłego Gdula. 

Jakub Bocheński był absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, kierunku Gospodarka i Administracja Publiczna - specjalności: „Audyt w jednostkach sektora finansów publicznych” oraz „Zarządzanie przedsięwzięciami publicznymi”. 

W przeszłości Bocheński był związany z Ruchem Janusza Palikota.

Express Biedrzyckiej - dr Małgorzata BONIKOWSKA