klasa krzyż orzeł godło szkoła

i

Autor: Andrzej Bęben

Heraldycy łapią się za głowy

Rząd będzie miał własne godło Polski. Orzełek inny niż dla reszty Polaków

2022-10-19 8:54

Choć być może trudno w to uwierzyć, rząd Mateusza Morawieckiego (54 l.) za pomocą jednego rozporządzenia zmienił, na własny użytek, wygląd orła z godła Polski. To, czego nie udało się wprowadzić w ubiegłym roku Ministerstwu Kultury, w tym roku rząd zmienił decyzją premiera. Dlaczego Rada Ministrów będzie używała innego godła od reszty kraju? Rząd tłumaczy.

30 września zostało przyjęte, a w ostatni piątek opublikowano „Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 września 2022 r. w sprawie sposobu używania wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz barw Rzeczypospolitej Polskiej do celów wspólnej identyfikacji wizualnej”. Decyzja Mateusza Morawieckiego zmienia nieco wygląd godła Polski i wprowadza jego użycie dla całego rządu - premiera, KPRM, ministrów i ministerstw.

Nowe godło Polski. Rząd Mateusza Morawieckiego wymyślił sobie własny wzór

Nie trzeba być heraldykiem, by na pierwszy rzut oka zobaczyć, że coś z nowym orłem jest inaczej. Zestawienie wobec oryginalnego z ustawy o godle, barwach oraz hymnie Polski mocno uwydatnia różnice. Ale i bez porównania widać wyraźnie zmiany w orle z herbu naszej ojczyzny. Największą zmianą jest inny kolor jego nóg. Ten z rządowego rozporządzenia ma złote nogi do linii upierzenia, podczas gdy ten z ustawy posiada jedynie złote pazury.

Na tym różnice jednak się nie kończą. - Inny jest rysunek korony i piór na piersi orła, pięciolistne rozety na skrzydłach zastąpiono trójliściem, zaś same skrzydła stały się lustrzanymi odbiciami. Wprowadzono też zmiany w rysunku dzioba i oka - wskazuje cytowany przez "Rzeczpospolitą" projektant graficzny Andrzej Włoszczyński.

Skąd zmiana? Powodem "standaryzacja znaków ministerstw"

Jako główną przyczynę wprowadzenia zmian w wyglądzie herbu Polski rząd wskazuje "standaryzację znaków ministerstw" i tłumaczy dalej, że dotychczas różne resorty używały różnych herbów. - Logotypy opracowane na własne potrzeby mocno różniły się od siebie - tłumaczy rząd. Ponadto Rada Ministrów zastrzega, że projekt opracowany został zgodnie z kanonami sztuki heraldycznej, a "nowa identyfikacja wizualna nie definiuje na nowo godła RP".

Powyższe tłumaczenia i wyjaśnienia, że inne rządy Europy same korzystają z uproszczonych wersji herbów, nie przekonały jednak Komisji Heraldycznej przy rządzie, która projekt z rozporządzenia określiła jako niezgodny z ustawą. Nową wersję godła Polski do użytku rządowego krytykuje również opozycja. - Można wyobrazić sobie niezręczną sytuację, w której nowy orzeł zostanie użyty obok ustawowego. Efektem będzie galimatias - podsumowuje Krzysztof Kwiatkowski (51 l.), obecnie senator, a w przeszłości szef Najwyższej Izby Kontroli.

Pod zdjęciem z Facebooka galeria z nieudanym żartem Jarosława Kaczyńskiego (73 l.)

Sonda
Nowe godło Polski - dobry pomysł?
Brejza: "Wygrałem w sądzie apelacyjnym z Jarosławem Kaczyńskim" [Express Biedrzyckiej]

Politycy już kompletnie stracili zaufanie wyborców?

Posłuchaj, jak ich poczynania oceniają zwykli ludzie. UWAGA: nie brakuje WULGARYZMÓW!

Listen to "Polacy mają dość polityków. Oni będą SIEDZIEĆ! AWANTURA na bazarze" on Spreaker.