Mariusz Błaszczak

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express Mariusz Błaszczak

SZOKUJĄCE DONIESIENIA

Awaria samolotu Błaszczaka. Nie poleciał do Korei

2022-10-19 7:41

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak miał w poniedziałek 17 sierpnia lecieć wraz z delegacją do Seulu. Wizyta się jednak nie odbyła, a przelot został odwołany w ostatniej chwili. Południowokoreańskie media donoszą, że powodem nagłej zmiany była “chińska interwencja”. Według dziennikarzy Pekin odmówił przelotu samolotu z polską delegacją. Polskie MON poinformowało zaś, że do wizyty nie doszło z powodu technicznej usterki samolotu.

Według planu Mariusz Błaszczak wraz z delegacją miał spotkać się w poniedziałek (17 października) wraz ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem oraz przedstawicielami tamtejszego przemysłu zbrojeniowego. Jednym z celów wizyty był również odbiór pierwszej partii czołgów K2 i armatohaubic K9. Planowano podpisać także kolejne kontrakty. 

Do wizyty Błaszczaka w Seulu jednak nie doszła, a powodem była - jak podają południowokoreańskie media - “chińska interwencja”. Według doniesień Pekin miał odmówić przelotu samolotu z polską delegacją, a to właśnie przez Chiny biegnie najkrótsza trasa lotnicza z Polski do Korei Południowej. 

Błaszczak nie dotarł do Seulu. Chiny zamieszane w sprawę?

Koreańska telewizja SBS News podaje, że zmiana trasy nie wchodziła w grę. Jak tłumaczył wypowiadający się na antenie anonimowy urzędnik państwowy - “czas podróży w obie strony byłby zbyt długi dla samolotów należących do polskiego rządu”. 

Zdaniem dziennikarzy SBS News ruch Pekinu może wiązać się z przychylnością polskich władz do Tajwanu. Pod koniec września oba kraje zawarły porozumienie o utworzeniu grupy roboczej ds. półprzewodników. 

Innym powodem może być również prorosyjska polityka Pekinu. - Myślę, że Chiny są prawdopodobnie po stronie Rosji, gdy Polska kupuje koreańską broń na dużą skalę w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainy - stwierdził w rozmowie z SBS News prof. Kim Jong-Deok, historyk i polonista z Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych Hankuk.

Choć Błaszczak nie dotarł do Seulu, władze Korei Południowej zaplanowały organizację ceremonii dostarczenia Polsce czołgów K2 i armatohaubic K9. Wydarzenie odbędzie się w środę 19 października. W planach są także wideokonferencje ministrów. 

MON: do wizyty Mariusza Błaszczaka nie doszło z powodu usterki technicznej samolotu

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że do wizyty wicepremiera Mariusza Błaszczaka w Korei Południowej nie doszło z powodu usterki technicznej samolotu.

Resort wskazał również, że W Warszawie ma zostać w środę 19 października podpisana umowa ramowa na zakup 288 zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo z Korei Południowej. 

Umowa przewiduje możliwość zakupu samobieżnych kołowych wyrzutni rakietowych o zasięgu – zależnie od amunicji - ok. 80 lub 290 km. 18 pierwszych wyrzutni, na podwoziach Jelcz, ma zostać dostarczonych wraz z amunicją w przyszłym roku. Umowa ramowa otwiera drogę do umów wykonawczych. MON przewiduje, że kontraktowi będą towarzyszyły zamówienia w polskim przemyśle, który ma dostarczyć system kierowania walką, pojazdy dowodzenia, wozy zabezpieczenia technicznego, wozy amunicyjne oraz wozy ewakuacji technicznej.

Sonda
Czy każdy powinien przejść szkolenie wojskowe?
Ppłk Krzysztof Przepiórka: "Mamy III wojnę światową w pigułce" [Express Biedrzyckiej]

Politycy już kompletnie stracili zaufanie wyborców?

Posłuchaj, jak ich poczynania oceniają zwykli ludzie. UWAGA: nie brakuje WULGARYZMÓW!

Listen to "Polacy mają dość polityków. Oni będą SIEDZIEĆ! AWANTURA na bazarze" on Spreaker.