Strajk Kobiet w Warszawie. Tłumy znów wychodzą na ulice

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Strajk Kobiet w Warszawie. Tłumy znów wychodzą na ulice

Nawet wyborcy PiS się przekonują

Sondaż: 2 lata po wyroku TK ws. aborcji sprzeciwia mu się nawet co trzeci wyborca PiS

2022-10-24 7:15

Minęły właśnie dwa lata od wydania przez Trybunał Konstytucyjny kontrowersyjnego wyroku w sprawie aborcji w Polsce. W październiku 2020 roku organ pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej (62 l.) orzekł, że tzw. kompromis aborcyjny, zakładający trzy podstawy do przerwania ciąży, jest niezgodny z Konstytucją RP. Budzi to dziś sprzeciw 1/3 wyborców PiS.

Okazuje się, że dwa lata po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, Polacy wcale nie zapomnieli o sprawie. Mało tego, z badania zaprezentowanego przez sondażownię United Surveys, a wykonanego na zlecenie Wirtualnej Polski, wynika wprost, że spada liczba osób popierających przywrócenie kompromisu aborcyjnego. Zamiast tego Polacy liberalizując się w sprawie przerywania ciąży, wskazują na rozszerzenie dostępu do niej.

Sondaż: spada liczba zwolenników kompromisu. Rośnie poparcie dla liberalizacji

Niemal połowa badanych, bo aż 49,2 proc. Polaków, wprost wskazuje na konieczność liberalizacji prawa aborcyjnego. Spośród nich 13,5 proc. badanych jest przekonanych, że prawo do aborcji w Polsce powinno być nieograniczone. Natomiast 35,7 proc. ankietowanych mówi o aborcji dozwolonej do 12 tygodnia ciąży, która miałaby się odbywać bez podania przyczyny.

26,6 proc. badanych wskazuje natomiast na powrót do kompromisu aborcyjnego z 1993 roku. Dopuszczał on trzy przesłanki do przerwania ciąży:

  • ze względu na czyn zabroniony (ciąża z gwałtu),
  • ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia matki
  • oraz ze względu na ciężkie i nieodwracalne zmiany płodu.

Co ciekawe, odsetek popierających kompromis spada - jeszcze rok temu było to 42,8 proc. głosów.

12,3 proc. społeczeństwa popiera obecnie obowiązujące przepisy. Jeszcze bardziej surowych jest 5,4 proc. ankietowanych, którzy mówią o całkowitej delegalizacji aborcji. 6,6 proc. badanych w sprawie nie ma zdania.

Aborcja według wyborców PiS. Nawet wyborcy partii rządzącej przeciwni obecnym przepisom

Wyniki sondażu wyglądają trochę inaczej, jeśli spytać wyborców PiS. Wśród zwolenników partii rządzącej co prawda nie ma nikogo, kto popierałby nieograniczony dostęp do aborcji, ale 11 proc. ankietowanych spośród tego elektoratu popiera przerwanie ciąży do 12 tygodnia bez podania przyczyny.

Co trzeci ankietowany z tej grupy (30 proc.) jest przeciwny obecnym przepisom i uważa, że powinien wrócić kompromis aborcyjny. 28 proc. jest natomiast za obecnie obowiązującym stanem prawnym. 15 proc. wyborców PiS wskazuje, że przerywanie ciąży nie powinno być dozwolone wcale, a 16 proc. badanych nie ma w sprawie zdania.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 21-23 października na grupie reprezentatywnej tysiąca Polaków

Poniżej możecie zobaczyć, jak całuje prezes PiS

Sonda
Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana?
PiS świetnie sobie radzi w sondażach. Anna Siewierska-Chmaj: nie wychowaliśmy społeczeństwa obywatelskiego [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]
Listen to "dr Maciej Jędrzejko: Problemu aborcji nie rozwiązuje się krzyżem. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.