Zapis relacji na żywo

Sienkiewicz i Bosak uratowani. Sejm za uchyleniem immunitetu Braunowi [WIDEO] [17.01.2024]

2024-01-17 18:19

W środę 17 stycznia o godzenie 9.00 rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, które początkowo było zaplanowane na poprzedni tydzień. Po gorących wydarzeniach związanych z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem oraz zamieszaniu w prokuraturze można się było spodziewać, że emocje sięgną zenitu! Tak też się stało. Posłowie zajęli się wnioskiem o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu, wotum nieufności wobec Bartłomieja Sienkiewicza oraz nad wnioskiem o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi. Bosak i Sienkiewicz zostali uratowani, a Braun stracił immunitet.

Sejm 17.01.2024

7:39

Witamy w naszej relacji na żywo!

8:17

Poseł PiS Przemysław Czarnek wypowiedział się na temat obstrukcji Sejmu. - PiS protestuje wyłącznie zgodnie z prawem i tak będzie robić również dzisiaj. Nie zrobimy nic co będzie blokowało prace Sejmu – mówił w RMF FM.

8:19

O godzinie 8.30 ma się odbyć konferencja prasowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

8:25

8:30

Jak podaje portal Interia, niemal przesądzone jest, że wicemarszałek Sejmu, Krzysztof Bosak straci swoje stanowisko. To konsekwencja afery z Grzegorzem Braunem, który za pomocą gaśnicy zgasił świece chanukowe w parlamencie.

8:34

Szymon Hołownia informuje o tym, czym Sejm będzie się zajmował podczas rozpoczynającego się posiedzenia. 

8:40

Sejm zajmie się wnioskami o odwołanie ministra Bartłomieja Sienkiewicza, wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka oraz uchylenia mandatu Grzegorzowi Braunowi. Premier udzieli również odpowiedzi na pytania posłów. 

8:53

– Trafia do mnie to, co mówi minister Bodnar. Wierzę, że ma jakiś pomysł systemowy na rozwiązanie całej tej sytuacji, natomiast uważam, że cała ta sytuacja powinna być prowadzona jednak, na ile to się tylko da, w atmosferze rozmowy wszystkich uczestników tej gry - ocenił Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej.

8:59

9:24

Szymon Hołownia zdradził, że zagłosuje przeciw odwołaniu Bartłomieja Sienkiewicza ze stanowiska.

9:34

Sejm ma rozpocząć posiedzenie od bloku głosowań, a później przejść do debatowania nad projektem budżetu.

9:43

- Spodziewam się ostrej rozmowy, ostrych wystąpień, spodziewam się ostrego Sejmu, natomiast nie spodziewam się warcholstwa; mam nadzieję, że się nie rozczaruj - ocenił Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej.

9:48

Jak informuje Wirtualna Polska, żony osadzonych posłów PiS, weszły do Sejmu. 

9:49

10:11

Sejm rozpoczął posiedzenie Sejmu. Szymon Hołownia przedstawia harmonogram prac, którymi będzie zajmował parlament podczas trzech dni.

10:14

Posłowie głosują nad przełożeniem posiedzenia. Pojawiły się jednak problemy, część posłów nie może zagłosować, ponieważ nie działa system.

10:16

Sejm zdecydował, że posiedzenie nie będzie przełożone.

10:18

10:19

Żony Macieja Wąsika oraz Mariusza Kamińskiego są na galerii sejmowej. Posłowie PiS na sali obrad mają przypinki na ubraniach z wizerunkiem osadzonych posłów. Posłowie skandują "Zwyciężymy" oraz "Uwolnić posłów!"

10:26

- Czy zechcą państwo umożliwić posiedzenie Sejmu? - pyta marszałek Szymon Hołownia. Po nieuzyskaniu odpowiedzi, zarządza przerwę.

10:28

Żony osadzonych posłów zostały przywitane przez Mariusza Błaszczaka. Więcej na ten temat: Żony Wąsika i Kamińskiego w Sejmie! Zostały przywitane z mównicy

10:33

Sejm wznawia obrady. Marszałek Sejmu informuje, że nie będzie zmian w dzisiejszym porządku obrad, ponieważ można to zrobić do godziny 21 dnia poprzedniego.

10:35

10:36

Obradami Sejmu kieruje teraz wicemarszałek Krzysztof Bosak z Konfederacji.

10:38

10:49

W miejscu na sali plenarnej postawiono plakaty z Wąsikiem i Kamińskim. Więcej na ten temat: Zaskakujące sceny w Sejmie! W miejscu posłów Kamińskiego i Wąsika położyli coś znaczącego [ZOBACZ]

11:01

Posłowie prezentują teraz swoje stanowiska ws. budżetu. Emocje zdecydowanie opadły, a większość posłów opuściła salę.

11:06

Na profilu Mariusza Kamińskiego na Twitterze opublikowano list osadzonego polityka.

11:07

11:12

Podczas posiedzenia Sejmu, posłowie PiS w pewnym momencie zaczęli klaskać i krzyczeć "Uwolnić posłów". Zwrócono uwagę, że Jarosław Kaczyński klaskał jednak według własnego rytmu: Oto, co zrobili posłowie PiS w Sejmie. Kaczyński się nie popisał, a Hołownia nie miał wyboru

11:22

Na temat listu Mariusza Kamińskiego z więzienia więcej można przeczytać tutaj. Przypomnijmy, że polityk jest osadzony w zakładzie karnym Radomiu.

11:30

Mariusz Błaszczak poinformował, że zwrócił się do marszałka Sejmu o umożliwienie Mariuszowi Kamińskiemu oraz Maciejowi Wąsikowi wykonywanie obowiązków posłów. PiS uważa, że obaj politycy zostali skutecznie uniewinnieni przez prezydenta Andrzeja Dudę.

11:30

11:39

Jarosław Kaczyński stwierdził, że jego partia nie zamierza blokować posiedzenia Sejmu, a śpiewanie hymnu, czy skandowanie "Uwolnić posłów" to po prostu spontaniczne gesty poparcia z osadzonymi politykami. Prezes PiS przyznał również, że popełniono błąd w sprawie obsadzenia Mariana Banasia w roli szefa Najwyższej Izby Kontroli. - To prawda, popełniliśmy błąd. Bardzo ciężki błąd. Nie mogliśmy go odwołać, bo on ma kadencję. Większości do uchylenia immunitetu żeśmy nie mieli, bo niektórzy nasi sojusznicy - nie ludzie z naszego klubu - nie chcieli głosować za tym, żeby uchylić mu immunitet - ocenił Jarosław Kaczyński.

12:16

Jarosław Kaczyński został ukarany przez sejmową komisję etyki za nazwanie Donalda Tuska "niemieckim agentem". Prezes PiS otrzymał naganę.

12:34

Posłowie PiS nagrali, jak minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas śpiewania hymnu nie wstał, tylko siedział.

12:45

Na pytania posłów odpowiada Maciej Gdula, wiceminister edukacji narodowej i szkolnictwa wyższego.

13:07

Głos zabiera Elżbieta Witek, która jednak nie odnosi się do kwestii budżetu, tylko do sprawy Wąsika i Kamińskiego. Jej zdaniem w Sejmie brakuje dwóch posłów, którzy powinni nadal zasiadać w parlamencie. - To są więźniowie polityczni - oceniła posłanka PiS.

13:10

Pracami Sejmu kieruje teraz Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.

13:20

- Koalicja 13 grudnia okupuje mównicę i fotel marszałka. Naprawdę przypomniało nam się to, co działo się w 2016 roku. Myśleliście państwo, że będziemy blokować mównicę, nie doprowadzimy do uchwalenia budżetu, ale my mamy zupełnie inne metody działania. Jesteśmy legalistami, działamy zgodnie z prawem - oceniła Elżbieta Witek z PiS.

13:40

Posłowie PiS, którzy zabierają dziś głos w dyskusji podtrzymują, że Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik nadal są posłami.

14:04

Głos w dyskusji zabiera teraz Henryk Kowalczyk. Zwraca on uwagę na to, że budżet będzie miał wielki deficyt.

14:08

Partia Jarosława Kaczyńskiego zgłosiła cztery poprawki do budżetu nowego rządu.

14:18

Po południu Państwowa Komisja Wyborcza ma zająć się procedurami ws. uzupełnienia mandatów polityków Macieja Wąsika oraz Mariusza Kamińskiego. Postanowienie marszałka ws. tego drugiego zostało opublikowane w Monitorze Polskim, Macieja Wąsika - nie. Szymon Hołownia oraz przedstawiciele rządu (m.in. Adam Bodnar - minister sprawiedliwości) uważa, że oba mandaty wygasły po prawomocnym wyroku sądu. Zupełnie innego zdania jest PiS, który uważa, że obaj politycy powinni wyjść na wolność i wrócić na salę obrad.

14:43

14:48

Posłanka Platformy Obywatelskiej w trakcie debaty nad budżetem opisała ostatnie lata Telewizji Polskiej:

14:58

Głos zabiera Przemysław Czarnek. Po raz kolejny podkreśla, że Maciej Wąsik oraz Mariusz Kamiński nadal mają ważne mandaty poselskie. Przypomniał również, że politycy Koalicji Obywatelskiej blokowali mównicę sejmową, a budżet został uchwalony w Sali Kolumnowej. - Siedzieliście tutaj jak pajace, również w Boże Narodzenie - grzmiał z mównicy sejmowej były minister edukacji.

15:07

Głos zabiera Krystyna Skowrońska. - Teraz wy powtarzacie, jak pajace, że akt łaski można zastosować in blanco - oceniła posłanka Koalicji Obywatelskiej.

15:15

- Żyjecie państwo na innej planecie - Elżbieta Gapińska skomentowała zachowanie posłów PiS.

15:36

15:40

Przypomnijmy, że Sejm podczas dzisiejszego posiedzenia ma wybrać Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

15:55

Ze spisu aktualnych posłów na stronie Sejmu zniknęły sylwetki Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Nie ma już ich w spisie posłów. 

16:09

Tymczasem komisja regulaminowa zaopiniowała pozytywnie wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi. WIĘCEJ O TYM TUTAJ - KLIKNIJ

16:24

Donald Tusk zabrał głos na temat tego, co dzieje się w Sejmie: -A my tymczasem załatwiamy ludzkie sprawy: budżet do końca tygodnia, granica odblokowana, 800+ dla wszystkich szybciej niż przewidziano w ustawie. Maszyna ruszyła!

16:47

W Sejmie czas na sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus. 

16:53

W ramach prac nad powołania komisji ds. Pegasusa, przewidziane są 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu kół. 

17:27

Poseł KO Marcin Bosacki: aferę Pegasusa można porównać do afery Watergate w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. Jak mówił, "sednem obu tych afer było to, że nielegalna inwigilacja opozycji miała służyć reelekcji rządzących". W jego ocenie z powoływanych przez Sejm komisji śledczych komisja ds. Pegasusa "być może będzie mogła odkryć najwięcej". "Dlaczego? Bo zajmuje się sednem tego, w jaki sposób rządziło Prawo i Sprawiedliwość" - dodał.

17:48

18:19

Komisja śledcza ds. Pegasusa jest bardzo potrzebna. To, co PiS robił z Pegasusem w obszarze inwigilacji obywateli, woła o pomstę do nieba - powiedział we wtorek w Sejmie Michał Wawer (Konfederacja). W jego ocenie przedmiotem działania komisji powinny być także lata 2007-2015, czyli czas rządów PO.

18:25

W czasie dyskusji nad Pegasusem na sali sejmowej nie ma posłów PiS, są  transparenty

18:48

Zakończyła się debata nt. powołania komisji śledczej ds. Pegasusa. Projekt uchwały nie zostanie odesłany do komisji - Sejm zdecyduje o powołaniu komisji ds. Pegasusa w środę o godzinie 9:00. 

19:15

Sejm wznowił obrady po krótkiej przerwie. Michał Wójcik zgłosił wniosek o przerwę w obradach. Polityk Suwerennej Polski mówił o zamieszaniu wokół Prokuratury Krajowej.
- Od kilku dni mamy zamach na polską prokuraturę. To oznacza chaos, anarchię i wypuszczenie na wolność przestępców, którzy są w aresztach - stwierdził.

19:18

 Po odrzuceniu wniosku o przerwę,  Sejmu uchwalił ustawę okołobudżetową. Głosowało 423 posłów, za było 408, a przeciw 15 posłów. Zakłada ona m.in. 30-proc. podwyżki dla nauczycieli i dodatkowe 3 mld zł na onkologię i psychologię dziecięcą. CZYTAJ WIĘCEJ 

19:19

19:24

Trwa dyskusja nad wyborem Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

19:45

Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych został Mirosław Wróblewski.

19:52

Sejm zakończył obrady. Posłowie wygłaszają jeszcze oświadczenia poselskie.

20:05

Na tym kończymy relację z pierwszego dnia posiedzenia Sejmu. Dziękujemy, że byli Państwo z nami

7:17

Witamy w naszej relacji na żywo! Obrady Sejmu, zgodnie z harmonogramem, powinny zacząć się o godzinie 9.

7:36

7:37

Poseł Marcin Józefaciuk pokazał, że kartony z wizerunkami Macieja Wąsika oraz Mariusza Kamińskiego zostają w Sejmie na noc:

7:47

Czy Krzysztof Bosak straci dziś stanowisko wicemarszałka? Wśród partii, które zasiadają Sejmie, nie ma jeszcze decyzji. - PSL nie poprze wniosku Lewicy o odwołanie z funkcji wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka (Konfederacja). Wiceprzewodnicząca Lewicy Marcelina Zawisza oceniła, że głosowanie przeciw będzie oznaczało normalizację patologii w Sejmie. KO, Polska 2050 i PiS nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie - czytamy na stronie PAP.

8:05

Posłowie zajmą się również wnioskiem o powołanie komisji ds. afery Pegasusa.

8:31

- Spodziewam się ostrego Sejmu - zapowiedział na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

8:50

Kilka dni temu Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował, by wszystkie strony sił politycznych usiadły do stołu i porozmawiały o zmianie konstytucji. Jednak w ocenie szefa KPRM nie ma obecnie takiej możliwości. - Myślę, że dzisiaj przestrzeni na skuteczną zmianę konstytucji politycznej nie ma, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy pracować nad rozwiązaniami. Kiedy taka przestrzeń się pojawi, po prostu trzeba być do tego gotowym - stwierdził Jan Grabiec w TVN24.

9:00

Grzegorz Braun ma usłyszeć aż siedem zarzutów. Jednak, aby do tego doszło, Sejm musi uchylić mu immunitet. Wydaje się, że to już tylko kwestia czasu.

9:04

Sejm wznowił obrady. Przewodzi im marszałek Szymon Hołownia.

9:05

Na początek poznajemy informację o szczegółach prac Sejmu, komisji sejmowych oraz zespołów parlamentarnych.

9:11

Głos zabiera Marcin Przydacz z PiS. Krytykuje on ostatnią wypowiedź Urszuli Zielińskiej. Marszałek Sejmu poinformował, że występuje problem z nagłośnieniem.

9:12

Sejm odrzucił wniosek o przerwę w obradach. 

9:13

Posłowie będą się teraz zajmować powołaniem komisji ds. Pegasusa. Za nami już drugie czytanie w tej sprawie.

9:16

9:16

Sejm zdecydował, że poprze uchwałę ws. powołania komisji ds. afery Pegasusa.

9:18

Czas na pytania w sprawach bieżących.

9:20

Pracami Sejmu będzie teraz kierował Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Posłowie kierują pytania do minister edukacji narodowej, Barbary Nowackiej. Zapowiada ona, że nauczyciele otrzymają podwyżki z wyrównaniem. 

9:36

Posłowie pytają teraz o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

9:41

Maciej Lasek deklaruje, że w sprawie CPK odbędzie się szczegółowy audyt. Po tym dopiero będą zapadać decyzja.

9:48

9:58

PSL będzie głosować przeciw odwołaniu ze stanowiska wicemarszałka Krzysztofa Bosaka z Konfederacji - zapowiedział wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, ludowcy będą głosować za uchyleniem immunitetu posłowi Grzegorzowi Braunowi, ale nie ma w tym przypadku mowy o odpowiedzialności zbiorowej.

 

10:03

10:55

Konfederacja ma poprzeć wniosek PiS w sprawie odwołania ministra kultury i dziedzictwa narodowego - ustaliła Wirtualna Polska. - Uważamy, że Sienkiewicz postąpił bezprawnie wobec redakcji mediów publicznych i powinien zostać odwołany - stwierdził Krzysztof Bosak, lider Konfederacji.

10:56

Jarosław Kaczyński, który zostanie wezwany przed komisję śledczą ds. Pegasusa, stawi się na przesłuchaniu - zadeklarował poseł Zbigniew Kuźmiuk.

10:57

Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości, był dziś pytany o los Macieja Wąsika oraz Mariusza Kamińskiego. Jak przyznał, nic nie wie na temat tego, by obaj politycy wyszli w tym tygodniu z więzienia.

11:15

Przedstawiciele rządowej koalicji odpowiadają teraz na pytania posłów w sprawie polityki obronności, a tymczasem zbliża się moment, kiedy Sejm zajmie się wnioskiem o pozbawienie funkcji wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka. - Robiłem to, co jest pracą marszałka i wicemarszałków, czyli prowadziłem obrady umożliwiając zabieranie głosu posłom niezgadzającym się ze sobą, mającym często skrajnie odmienne poglądy, ale zabierającym głos w pewnym porządku i dyskutującym ze sobą w ramach regulaminu w sytuacji bardzo emocjonalnej - stwierdził lider Konfederacji w rozmowie z PAP.

11:18

Bosak przyznał również, że rozmawiał z Mariuszem Błaszczakiem i oczekuje, że PiS wstrzyma się od głosu. Przypomniał również, że jako jedyny przedstawiciel Prezydium Sejmu wyraził sprzeciw wobec wygaszenia mandatów Macieja Wąsika oraz Mariusza Kamińskiego.

11:25

Czy dokładnie będzie zajmować się komisja ds. Pegasusa? Szczegóły w tekście: Sejm zadecydował o komisji śledczej ds. Pegasusa. Kto w niej zasiądzie?

11:33

Jak zagłosuje PiS w sprawie Krzysztofa Bosaka? Z nieoficjalnych informacji wynika, że wewnątrz partii jest o to wielki spór.

11:35

11:45

Obradami Sejmu ponownie kieruje Krzysztof Bosak z Konfederacji.

11:53

- Trochę wstyd, bo pradziad pana podpułkownika był zasłużonym wielkim noblistą o pseudonimie Litwin. Nie wiem, czy nie powinien pan rozważyć zmiany herbu na 'rudy ślepowron' - ocenił Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości.

12:11

Szymon Hołownia zagłosuje przeciw odwołaniu wicemarszałka Krzysztofa Bosaka. - Widzę korzyść z obecności Krzysztofa Bosaka w prezydium Sejmu - ocenił lider Polski 2050.

12:20

Posłowie PiS przy okazji swoich przemówień podkreślają, że Maciej Wąsik oraz Mariusz Kamiński powinni zasiadać w ławach poselskich.

12:22

Przemawia teraz posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. Na sali słychać głosy "Oddaj pieniądze". - Żadnym hejtem i krzykami nie powstrzymacie nas przed przywracaniem praworządności i rozbijaniem tego towarzyskiego układu zamkniętego - mówiła stanowczo.

12:31

Emocje na sali obrad zdecydowanie wzrastają. Wicemarszałek Krzysztof Bosak, który prowadzi obrady, co i rusz musi przywoływać posłów do porządku, którzy przekraczają czas swoich wystąpień.

12:32

Michał Szczerba przypomniał, że Krzysztof Brejza ujawnił, ile zarabiali komentatorzy TVP. - Czysta polityczna prostytucja - skwitował krótko polityk Koalicji Obywatelskiej.

12:39

Posłowie PiS mieli ostro debatować nad decyzją ws. odwołania Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu. Tego chciałby Jarosław Kaczyński, ale przeciw byli m.in. Przemysław Czarnek oraz Robert Telus. - Wedle naszych informacji nawet większość klubu PiS nie chce głosować za odwołaniem Bosaka. Woleliby wstrzymać się od głosu albo wyjąć karty do głosowania i w ten sposób nie brać w głosowaniu udziału - czytamy na Gazeta.pl.

12:50

12:55

12:57

Robert Biedroń w wymowny sposób zareagował na decyzję Szymona Hołowni w sprawie głosowania o przyszłości funkcji wicemarszałka Krzysztofa Bosaka.

13:13

13:38

13:42

Tymczasem Senat wznowił obrady, a marszałek tej izby Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że iżby wyższa może przyjąć projekt budżetu już w przyszłym tygodniu.

13:43

13:50

- Chcę podkreślić, bo są tacy, którzy mówią, że Sejm w czwartek głosując nad budżetem nie będzie miał legitymacji, bo dwóch posłów w nim nie może w tej chwili zasiadać. Drodzy państwo, jakby zasiadali, to nie miałby też legitymacji dla 248 posłów, którzy są innego zdania. A prawda jest prosta - artykuł 120 konstytucji mówi wyraźnie, żeby Sejm skutecznie działał trzeba 231 posłów - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

13:54

Sejm rozpoczął debatę nad odwołaniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Głos zabiera Mariusz Błaszczak.

13:58

W ławach rządowych pojawili się niektórzy ministrowie nowego rządu oraz premier Donald Tusk.

14:09

Głos zabiera Joanna Lichocka z PiS uważa, że dyskusja nad przyszłością Bartłomieja Sienkiewicza to "oczywista oczywistość". Posłanka przekazuje wiadomość od osób, które protestują przed zakładami karnymi w Radomiu oraz w Przytułach Starych. - Znajdzie się prycza dla Sienkiewicza - mówi posłanka PiS.

14:14

14:22

- To byli propagandyści w TVP. PiS wprowadził de facto nielegalne ciało w postaci Rady Mediów Narodowych - stwierdził Michał Kobosko z Polski 2050.

14:30

14:31

14:42

Posłowie skończyli swoje oświadczenia, teraz głos zabierze Bartłomiej Sienkiewicz.

14:48

- Media publiczne pod rządami PiS są współodpowiedzialne za tragedię prezydenta Pawła Adamowicza - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego. Bartłomiej Sienkiewicz zwrócił również uwagę, że poziom zaufania do mediów publicznych był najniższy od 1989 roku.

14:49

14:50

Głos zabiera premier Donald Tusk.

14:53

"Ośmioletnie świństwo" - tak szef rządu ocenił media publiczne pod rządami PiS.

14:56

- Stworzyliśmy gorszą propagandę niż w latach 70' - premier zacytował słowa Marcina Wolskiego.

15:11

-  W momencie, gdy to koryto zostało od niego odsunięte, to wiecie, co robi pan Olechowski? Robi w banku, jest doradcą zarządu w banku. Koledzy załatwili. Koledzy, którzy w tych bankach decydują, jeszcze przez chwilę - mówił Tusk.

15:13

- Waszą wiarą jest chciwość, waszym bożkiem jest mamona. To jest prawda o prawdziwej motywacji PiS-u, to jest powód, dla którego walczą z taką namiętnością o ten system – mówił premier do posłów PiS.

15:16

- Rozumiem, ze was te słowa ranią. Mają was ranić. Przede wszystkim te słowa dotrą do wszystkich Polek i Polaków, dzisiaj jestem o tym przekonany. To naprawdę interesuje Polaków – mówił Donald Tusk.

15:19

Donald Tusk przypomniał słowa Marcina Horały z listopada 2023: „Jeśli ktoś cokolwiek ukradł niezgodnie z procedurami to oczywiście musi oddawać”.

15:21

- Myślę, że Polki i Polacy z uwagą do końca chcieli wysłuchać wystąpienia pana premiera Donalda Tuska, bo prawda i fakty są bardzo pożądane po latach manipulacji i kłamstw – mówiła wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska.

15:22

Antoni Macierewicz chciał porozmawiać z wicemarszałek Sejmu i zabrać glos. Monika Wielichowska wielokrotnie prosiła, by zszedł z mównicy.

15:22

Posłowie zajmą się teraz sprawą odwołania Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu.

15:24

Paulina Matysiak przypomniała wydarzenia z 13 grudnia 2023 roku, gdy użył gaśnicy na menorze chanukowej i wygłosił antysemicką przemowę, gdy Krzysztof Bosak prowadził obrady.

15:26

- Pan Krzysztof Bosak nie zareagował, nie przerwał obrad, nie pouczył posła Brauna, nie zrobił absolutnie nic. Naprawdę nikt nie jest na tyle naiwny, że liczył na jakąś reprymendę ze strony posła Bosaka wobec swojego kolegi z klubu, ale można i należy wymagać spełnienia obowiązków wynikających z obejmowanej funkcji. To jednak marszałek Hołownia musiał obrady przejąć i obowiązki wykonać - mówiła Paulina Matysiak.

15:27

- Funkcja ta wymaga niekiedy zachowania dystansu wobec własnego obozu politycznego, a do tego najwyraźniej poseł Bosak nie dorósł - mówiła Paulina Matysiak.

15:28

- Jest jasne, że Krzysztof Bosak także w przyszłości jako marszałek Sejmu będzie tolerował kolejne odrażające zachowania posła Brauna - mówiła Paulina Matysiak.

15:30

Na mównicę weszła posłanka PiS Anna Milczanowska. - Koalicja 13 grudnia to koalicja wstydu, z zemsty i ze strachu działacie z naruszeniem prawa, naruszacie konstytucję – mówiła.

15:32

- Pan marszałek Hołownia w skandaliczny sposób naruszył konstytucję i zasady trójpodziału władzy wskazując, która z izb Sądu Najwyższego ma rozpoznać sprawę wygaśnięcia mandatów panów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika  – mówiła Anna Milczanowska.

- Nie uda wam się odebrać nam prawa do reprezentowania Polaków, którzy chcą stabilnej Polski – mówiła Anna Milczanowska.

15:34

- My w dalszym ciągu będziemy reprezentować kilkanaście milionów Polaków – mówiła Anna Milczanowska.

15:35

Głos zabiera poseł KO Paweł Kowal.

15:37

- Czy to był jeszcze jeden szalony czyn jakiegoś mikro-Nerona, który chciał coś podpalić, żeby na niego zwrócili na całym świecie uwagę? – mówił Paweł Kowal o zdarzeniach z 13 grudnia.

15:38

- Wiemy, że w naszym kochanym kraju wielokrotnie chanukę świętowali nasi bracia Żydzi, chcemy się odwołać do tej tradycji, i ktoś przychodzi jak ten mikro-Neron z gaśnicą, żeby w tym kontekście była postrzegana Polska – mówił Paweł Kowal o zdarzeniach z 13 grudnia.

15:41

- Jest to także debata nad politycznym sumieniem Krzysztofa Bosaka. Czy właściwie zareagował? W dzisiejszym głosowaniu to będziemy oceniali. Istotą tej dyskusji jest postawa, w której ktoś przedstawia się jako patriota, a wali jak w bęben w reputacji Polski na świecie. My się na to nie zgadzamy – mówił Paweł Kowal.

15:42

Głos zabiera Barbara Oliwiecka z Polski 2050

15:45

- Niezrozumiałym jest wstrzymanie się od głosu w prezydium Sejmu podczas głosowania nad karami dla Grzegorza Brauna - mówiła Barbara Oliwiecka.

15:47

Około 16:00 ma się odbyć posiedzenie kierownictwa KO. Jak nieoficjalnie podaje Onet, to wtedy ma zapaść decyzja co do tego, jak będą głosować w sprawie odwołania Krzysztofa Bosaka. W PiS także nie zapadła jeszcze decyzja w tym temacie.

- Głosy, jak to w dyskusji są różne, ale doniesienia o tym, że na porannym klubie była burzliwa dyskusja uważam za przesadzone - mówił w rozmowie z Onetem poseł PiS Mariusz Krystian.

15:48

Głos zabiera Krzysztof Paszyk z PSL.

15:51

- My jako klub nie widzimy podstaw, żeby odwołać  za to zaniechanie posła Bosaka z funkcji wicemarszałka - mówił Krzysztof Paszyk.

15:51

Głos zabiera Adrian Zandberg z Lewicy.

15:53

- Historia i kultura Żydów polskich jest integralną częścią kultury polskiej - Adrian Zandberg.

15:56

- Patrzę na pana Mentzena. W kampanii pan się zarzekał, że pan nie jest ksenofoberm. Mówił pan, że piątka Mentzena, że „Nie dla Żydów” […] to były tylko żarty. […] Mieliście szansę pokazać jak jest naprawdę i pokazaliście. Mogliście wykluczyć ze swojego klubu polityka opętanego nienawiścią, ale nie zrobiliście tego -  mówił Adrian Zandberg.

15:58

- Próbujecie zastosować odpowiedzialność zbiorową, Bosak nie zrobił nic, co zasługiwałoby na pozbawienie go funkcji wicemarszałka – mówił Sławomir Mentzen z Konfederacji.

16:00

- W tej sprawie tak naprawdę chodzi o Konfederację, próbujecie stworzyć system, w którym Konfederacja jest wyłomem, błędem tego systemu, najchętniej byście się pozbyli nas i naszych wyborców– mówił Sławomir Mentzen z Konfederacji.

16:02

- Dziwi mnie postawa marszałka Szymona Hołowni, który próbował zmusić marszałka Krzysztofa Bosaka w chanuce. Próbował go zmusić w uroczystości religijnej, której to religii Krzysztof Bosak z całą pewnością nie jest wyznawcą, argumentując to tym, że pomoże mu to w utrzymaniu stanowiska– mówił Sławomir Mentzen z Konfederacji.

16:02

- Gdyby w poprzedniej kadencji pani marszałek Witek kazała panu Czarzastemu uczestniczyć we mszy świętej, żeby ten mógł być wicemarszałkiem Sejmu, to byśmy mieli skandal na cały świat– mówił Sławomir Mentzen z Konfederacji.

16:03

Głos zabiera Marek Jakubiak z Kukiz'15.

16:05

- Krzysztofa Bosaka znam lata. Można spokojnie powiedzieć, że go chyba dość długo go znam i to jest jeden z najbardziej profesjonalnych tutaj polityków. Tak oczytanego i tak erudycyjnego polityka tutaj ze świecą szukać – mówił Marek Jakubiak.

16:07

- Zapytał mnie pan, to ja panu odpowiem. Zapytał mnie pan, czy wiem, co się dzieje na tamtym terenie. Chcę odpowiedzieć: na pewno nikt nie gasi świec chanukowych, ponieważ pan Braun siedzi tutaj na Sali – odparła Monika Wielichowska na pytania Marka Jakubiaka.

16:13

Grzegorz Braun na mównicy! Jak mówi: -  Zjednoczony front chanukowo-eurokołchozowo-wojenno-covidowy wydał na mnie wyrok, zanim jeszcze prokuratura zdążyła na kolanie sklecić akt oskarżenia. Poseł dodaje, że wielu mu się zarzuca, chociaż on nic się z tym nie zgadza. A zresztą, nie martwi się, co będzie, bo "Internet widzi i pamięta".

16:18

Braun mówi, że poseł powinien reagować na zło, jeśli je dostrzega w życiu publicznym. - Mam poczucie dobrze spełnionego obowiązku - ocenił swoje zachowanie w związku ze zgaszeniem świec chanukowych. 

16:24

Braun: - Będę sądzony w interesie niemieckim... Będę oskarżany o to, ze zniszczyłem Niemcom mikrofon, który służył im do szerzenia propagandy - komentuje z mównicy w Sejmie poseł Konfederacji. 

16:26

Mówiąc o Krzysztofie Bosaku Braun komentuje, że to jest już przesada, a zarzuty, które mu stawiają są "dęte", a Bosak z żadną ze spraw nie ma do czynienia - Na kartach hańby będą te głosowania, jeśli zagłosujecie za uchyleniem immunitetu posłowi, i za odwołaniem marszałka Sejmu - grzmi. 

16:27

Zarządzona została kilkuminutowa przerwa, po niej głosowania. 

16:34

Za chwilę Sejm wznowi obrady i rozpoczną się głosownia, m.in. nad uchyleniem immunitetu posła Grzegorza Brauna . Posłowie zdecydują też o ewentualnym odwołaniem posła Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu. Pierwsze głosowanie będzie jednak dotyczyło odwołania z funkcji ministra kultury Bartosza Sienkiewicza. Wnioskowali o to politycy PiS.

16:42

Odwołania z prezydium Sejmu Krzysztofa Bosaka domaga się Lewica. Okazuje się, że koalicjanci nie zgadzają się z tym pomysłem.  Szef klubu PSL-TD poseł Krzysztof Paszyk podkreślił dziś podczas debaty, że jego klub nie widzi podstaw do tego, by odwołać Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu. - Będziemy - jako klub - głosować przeciwko wnioskowi o odwołanie - powiedział poseł ludowców.

16:46

Marszałek Szymon Hołownia wznowił obrady. 

16:50

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek zgłosił wniosek formalny o 10 sekund ciszy. - Jeżeli liczy pan na 10 sekund ciszy w tej izbie, jest pan naiwny - odpowiedział marszałek Hołownia, po czym policzył do 10.

16:55

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie ministra Sienkiewicza. Głosowało 437 posłów, za było 194 a przeciw 241.

17:00

Krzysztof Bosak zostaje! Wicemarszałek nie został odwołany z funkcji. 

17:03

Głosowanie ws. immunitetu posła Grzegorza Brauna. Sejm podjął uchwałę do pociągnięcia Brauna do odpowiedzialności karnej. 

17:07

We wniosku prokuratora ws. Brauna jest aż siedem zarzutów, dlatego jest aż siedem osobnych głosowań. Wszystkie są przyjmowane, jak do tej pory.

17:09

Wszystkie wnioski zostały przegłosowane. Stało się: Grzegorz Braun będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za swoje działania. 

17:11

Najważniejsze wieści to: Sienkiewicz i Bosak uratowani. Braun pozbawiony immunitetu! Tymczasem okazuje się, że CBA zatrzymało byłego wiceszefa MSZ Piotra W. 

17:12

Krzysztof Kwiatkowski w Sejmie komentuje doniesienia o Piotrze W.: - Zero zaskoczeń - mówi w rozmowie z TVN 24. A co na to Czarnek? - Dlatego spadł ze stanowiska wcześniej, niż przed końcem kadencji. Nie jestem zaskoczony. Gdybyśmy byli nieroztropni to by był do końca na stanowisku, a nie był. 

17:14

Kaczyński zapytany o "Piotra W." mówi, że nie kojarzy o kogo chodzi. Podobnie nie kojarzy o kogo chodzi Błaszczak, w pierwszej chwili. 

17:19

Tymczasem Sejm zajmuj się  utworzeniem Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

17:20

A jeśli chodzi o glosowania, które się odbyły kilkanaście minut temu to: 

17:48

Jeśli chodzi o głosowanie nad odwołaniem Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu to lider Konfederacji, pozostanie na stanowisku wicemarszałka Sejmu. Wniosek o jego odwołanie przepadł w środę w głosowaniu - "za" głosowało 32 posłów, przeciw wnioskowi było 77 posłów. 152 posłów wstrzymało się od głosu, a 196 nie brało udziału w głosowaniu.

18:04

Co ciekawe, przed głosowaniem nad sprawą Bosaka, Mariusz Błaszczak zgłosił, by dodać głosowanie nad kandydaturą Elżbiety Witek do prezydium Sejmu. PiS  jednak głosowanie przegrało.

18:15

Bosak podziękował za to, że utrzymał funkcję w Sejmie: - Dziękuję wszystkim klubom parlamentarnym za brak poparcia wniosku lewicy! Deklaruję dalszą rzetelną współpracę ze wszystkimi posłami, kołami i klubami, w celu podnoszenia jakości tworzonego przez nas prawa.

18:19

Czwartkowe obrady i 2. posiedzenie Sejmu zostało zakończone. Dziękujemy, że byliście z nami!

Sejm powrócił do obradowania po krótkiej przerwie, która miała służyć stonowaniu nastrojów związanych z zatrzymaniem posłów PiS. O godzinie 10:00 posłowie zebrali się na sali plenarnej, by zająć się drugim czytaniem projektu ustawy budżetowej i okołobudżetowej. Ponadto odbyło się drugie czytanie projektu uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. Pegasusa, której zadaniem ma być między innymi legalność użycia oprogramowania.

Politycy PiS nie pozwolili zapomnieć o wydarzeniach związanych z zatrzymaniem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy obecnie przebywają w zakładach karnych. Już wcześniej posłowie partii Jarosława Kaczyńskiego zapowiadali, że zamierzają zademonstrować swoje oburzenie na działania rządu Donalda Tuska. Ostatecznie jednak budżet udało się uchwalić, a ustawa okołobudżetowa trafi teraz do Senatu. Później, jeśli izba wyższa ją uchwali, trafi ona na biurko prezydenta.

17 stycznia to kolejny dzień obrad parlamentu. Tym razem posłowie zajmowali się m.in. wnioskiem o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu, wotum nieufności wobec Bartłomieja Sienkiewicza oraz wnioskiem o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi. Na Se.pl przeprowadzimy relację na żywo, gdzie opiszemy, co dzieje się na sali plenarnej, zbierzemy komentarze oraz przeprowadzimy również transmisję z obrad. Bądźcie z nami.

Listen on Spreaker.