Wybory samorządowe przełożone o rok? Wiceszef MON: 'to nie sprawa polityczna'

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

odpowiedzi na wszystkie pytania

Wybory samorządowe 2024. Głosowanie korespondencyjne [PORADNIK]

2024-02-09 22:11

Wybory samorządowe 2024. Już 7 kwietnia Polacy ponownie udadzą się do urn wyborczych, aby zadecydować, kto będzie rządzić w ich miastach, gminach, powiatach, czy też sejmikach wojewódzkich. Jako, że polskie prawo wyborcze dopuszcza możliwość głosowania korespondencyjnego, nie inaczej będzie również w kwietniu. Kto może głosować korespondencyjnie? Jak to się ma odbywać? Na te, i inne pytania, odpowiadamy w poniższym poradniku!

Wybory samorządowe 2024

Wieczorem 29 stycznia w  Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczące terminu wyborów samorządowych 2024 roku. 7 kwietnia 2024 roku będziemy wybierać radnych gmin, powiatów, sejmików województw, dzielnic m.st. Warszawy, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przewidziany jest też termin II tury wyborów, która będzie konieczna tam, gdzie żaden z kandydatów na wójta, burmistrza, czy prezydenta nie przekroczy 50 procent poparcia - w takiej sytuacji mieszkańcy ponownie udadzą się do urn 21 kwietnia.

Zobacz: Wyniki wyborów samorządowych 2024. Kto będzie rządzić w miastach, gminach, powiatach i sejmikach wojewódzkich?

Zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów można zagłosować korespondencyjnie. Nie jest to jednak opcja możliwa dla wszystkich wyborców. Jak zgłosić się do głosowania korespondencyjnego? Kto może głosować korespondencyjnie? Jak to zrobić? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!

Głosowanie korespondencyjne w wyborach samorządowych 2024

Aby zagłosować korespondencyjnie w wyborach samorządowych 2024 roku trzeba spełnić cztery warunki. Dana osoba:

  • będzie głosować w Polsce,
  • ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym, jest osobą sprawną ruchowo, ale w dniu głosowania będzie mieć ukończone 60 lat (gdzie należy pamiętać, że osoba z niepełnosprawnością składając wniosek ws. głosowania korespondencyjnego ma prawo zażądać "dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a")
  • przebywa na kwarantannie lub w izolacji,
  • może głosować, czyli: w dniu wyborów ukończy 18 lat i ma czynne prawo wyborcze.

Sprawdź: Wybory samorządowe 2024. Kogo wybierzemy w wyborach lokalnych w kwietniu?

Pakiet do głosowania korespondencyjnego powinien trafić do wyborcy nie później niż sześć dni przed dniem głosowania. W przypadku osób, które przebywają na kwarantannie/izolacji to dwa dni przed 7 kwietnia 2024 roku. W jego skład wchodzą: koperta zwrotna, karty do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania i oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Wyborca głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu karty do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem i przesyła ją do właściwej obwodowej komisji wyborczej. Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych kopertę zwrotną przekazuje przedstawicielowi operatora pocztowego. Wyborca niepełnosprawny oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat może także przekazać kopertę zwrotną w ten sposób.

Jak złożyć wniosek?

W przypadku chęci skorzystania z głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych 2024, należy to zgłosić nie później niż 13 dni przed datą wyborów komisarzowi wyborczemu. Oznacza to, że osoby, które chcą skorzystać z tego prawa, w przypadku wyborów samorządowych 2024, muszą dokonać tego do 25 marca 2024.Wyjątkiem są osoby, które przebywają na kwarantannie/izolacji, które zamiar głosowania korespondencyjnego mogą zgłosić do drugiego dnia przed dniem wyborów. 

Przeczytaj: Wybory samorządowe 2024. Kiedy odbędą się wybory lokalne do miast i gmin w całej Polsce?

Warto przypomnieć, że w wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku można było także złożyć wniosek o umożliwienie głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika na rządowej stronie i w aplikacji mObywatel w usłudze "Wybory". Na razie jednak usługa ta nie jest aktywna. 

Gdzie nie można głosować korespondencyjnie?

Głosowanie korespondencyjne nie jest możliwe m.in. w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, domach studenckich. Głosowanie korespondencyjne jest wyłączone także w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.

Sonda
Weźmiesz udział w wyborach samorządowych 2024?
Politycy lubią polityczny teatr | DUDEK O POLITYCE