Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024
Już w niedzielę, 9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Tego dnia Polki i Polacy wybiorą swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować interesy naszego kraju na arenie europejskiej. Łączna liczba europosłów i europosłanek to 720 osoby. W tym Polsce przypada 53 mandaty. Sam Parlament Europejski jest jedynym na świecie ponadnarodowym zgromadzeniem wybieranym w wyborach bezpośrednich. Europosłowie i europosłanki decydują o wszelkich aspektach życia w całej Unii Europejskiej, od wspierania gospodarki i bezpieczeństwa, po walkę z ubóstwem, czy zmianą klimatu.
Kim jest Jagna Marczułajtis-Walczak? Kandydatka PO pochodzi z Zakopanego
Jagna Marczułajtis-Walczak to posłanka PO, która podczas wyborów w październiku 2023 została wybrana na swoją czwartą kadencję. Obecnie polityczka ubiega się o mandat europosłanki z ramienia PO i startuje w okręgu wyborczym nr 10, obejmującym województwo małopolskie i świętokrzyskie. Na liście zajmuje trzecie miejsce.
Jagna Marczułajtis-Walczak urodziła się 15 grudnia 1978 w Zakopanem. Prywatnie jest córką Wojciecha Marczułajtisa, ratownika TOPR i przewodnika tatrzańskiego oraz Ludwiki Majerczyk, trzynastokrotnej mistrzyni kraju w konkurencjach alpejskich. Na koncie sama ma owocną karierę sportową — jest czternastokrotną złotą medalistką mistrzostw Polski w snowboardzie, podwójną mistrzynią świata juniorek oraz mistrzynią i wicemistrzynią Europy. W 2004 ukończyła studia z wychowania fizycznego na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, później na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła studia podyplomowe z zarządzania organizacjami sportowymi.
Polecany artykuł:
Karierę polityczną rozpoczęła w 2010 roku. Wówczas z ramienia Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat radnej sejmiku małopolskiego. Rok później z ramienia tej samej partii została posłanką. W 2019 r. kandydowała do Parlamentu Europejskiego z szóstego miejsca w okręgu 10, jednak nie zyskała mandatu.