Termin wyborów samorządowych 2024
Wciąż jeszcze nie ucichły całkowicie echa jesiennych wyborów parlamentarnych, a już przyjdzie nam wziąć udział w kolejnych! Tym razem chodzi o wybory samorządowe 2024, w którym wybierzemy lokalne władze na okres najbliższych pięciu lat. W Dzienniku Ustaw ukazało się w wieczorem 29 stycznia rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów "w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast".
Zobacz: Tusk zrywa z Lewicą! Klamka zapadła! "Może nas w ten sposób wrzuci teraz pod pociąg?"
Poinformowano w nim, że wybory samorządowe zarządzono na niedzielę 7 kwietnia. Głosowanie ma odbyć się w godzinach od 7 do 21. Ewentualna druga tura ma mieć miejsce 21 kwietnia.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, i to wówczas formalnie ruszyła kampania wyborcza.
Więcej: Wybory samorządowe 2024. Kiedy odbędą się wybory lokalne do miast i gmin w całej Polsce?
Kalendarz wyborczy
Kalendarz wyborczy, który stanowi załącznik do tego rozporządzenia, określa konkretne dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych:
- 12 lutego upłynie termin na zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego
- Do 4 marca do godziny 16 będzie można zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy
- Do 8 marca będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Komisje te zostaną powołane do 18 marca.
Przeczytaj: Wybory samorządowe 2024. Kogo wybierzemy w wyborach lokalnych w kwietniu?
- Do 13 marca PKW musi przyznać jednolite numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw
- Do 14 marca do godziny 16 będzie można zgłaszać gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast
- Od 23 marca do 5 kwietnia do godziny 24 rozpowszechniane będą w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych nieodpłatne audycje wyborcze przygotowane przez komitety wyborcze. Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.
Wybory samorządowe - historia, frekwencja
Od 1990 roku wybory samorządowe odbyły się w Polsce łącznie osiem razy, w tym trzy razy przed reformą administracyjną w 1999 roku, która zmieniła granice i liczbę województw z 49 na 16 oraz utworzyła powiaty. W 2002 roku Polacy po raz pierwszy w wyborach powszechnych wybrali wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Najwyższą frekwencję odnotowano w 2018 roku: w ostatnich wyborach samorządowych zagłosowało 54,9 proc. uprawnionych. W poprzednich latach frekwencja nie przekraczała 50 proc. Najniższa była w 1994 roku - wyniosła 33,8 proc.
Wyniki wyborów samorządowych 2024
Kto wygra wybory samorządowe? Rządząca koalicja pójdzie do wyborach w trzech blokach. Jeden stworzy Trzecia Droga (Polska 2050 z PSL), drugi Koalicja Obywatelska, zaś trzeci Lewica. Ponadto swoich kandydatów wystawi oczywiście również Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja. Ponadto w elekcji udział weźmie wiele lokalnych inicjatyw.
Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniała, że po zakończeniu głosowania urna z głosami zostaje zapieczętowana przez obwodową komisję do spraw przeprowadzenia głosowania, a następnie (wraz z dokumentami) zostaje przekazana do obwodowej komisji wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania. Z przekazania sporządzany jest również protokół, a prowadzone czynności obserwują mężowie zaufania oraz obserwatorzy społeczni. Następnie obie komisje ustalają liczbę wydanych oraz niewykorzystanych kart do głosowania czy wydanych pełnomocnictw. W kolejnym kroku członkowie komisji ds. ustalenia wyników wyborów otwierają urnę, dzielą znajdujące się w niej głosy na te, oddane na kandydatów w wyborach do rady gminy, rady powiatu, rady sejmiku województwa oraz burmistrza, wójta lub prezydenta miasta. Potem głosy są już ostatecznie podliczane.
Po zliczeniu głosów obwodowa komisja wyborcza wywiesza informację o wynikach głosowania oraz przekazuje je do Gminnej komisji wyborczej, oraz do Powiatowej Komisji Wyborczej. Gminna komisja po otrzymaniu wyników wyborów ze wszystkich obwodowych komisji znajdujących się na terenie gminy ustala następnie, kto został wybrany wójtem, burmistrzem bądź prezydentem miasta oraz kto zasiądzie w radzie miasta lub gminy. Powiatowa komisja wyborcza na podstawie protokołów głosowania z Obwodowych komisji stwierdza natomiast, kto uzyskał mandat w radzie powiatu. Do zadań organu należy również sporządzenie protokołu dot. wyników głosowania do sejmików województwa, a następnie przekazuje je do wojewódzkiej komisji wyborczej. Ta natomiast na podstawie protokołów wszystkich komisji stwierdza, kto został wybrany do sejmiku województwa.
Kiedy można spodziewać się wyników? W ostatnich wyborach samorządowych z 2018 roku, które odbywały się w niedzielę 21 października, ostateczne wyniki na oficjalnej konferencji prasowej PKW podała 24 października.