Spis treści
- Wybory do samorządu 2024. Kogo wybierzemy w najbliższych wyborach samorządowych?
- Wybory samorządowe 2024. Wybory gminne odbędą się w Polsce po raz dziewiąty
- Wybory lokalne 2024. Jak wybieramy prezydentów miast, burmistrzów i radnych
- Po co są wybory samorządowe? „To przejaw demokracji bezpośredniej”
- Wybory samorządowe 2024. Termin ogłosił premier Donald Tusk
Wybory do samorządu 2024. Kogo wybierzemy w najbliższych wyborach samorządowych?
Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 kwietnia. W miastach i gminach, gdzie będzie konieczność przeprowadzenia drugiej tury – dogrywka będzie dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia. Wybory samorządowe w Polsce są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Kogo wybierzemy w najbliższych wyborach samorządowych? Ustawa o samorządzie terytorialnym mówi jasno, że w wyborach lokalnych wybiera się w głosowaniu bezpośrednim:
- prezydentów miast, burmistrzów miast, wójtów gmin
- rady miast, rady gmin i rady powiatów
- sejmiki wojewódzkie.
Kadencja władz samorządowych trwa pięć lat. Zostało to zmienione w 2018 roku. Wcześniej kadencja samorządowców trwała tyle, co posłów i senatorów, czyli cztery lata.
Wybory samorządowe 2024. Wybory gminne odbędą się w Polsce po raz dziewiąty
Wybory samorządowe w kwietniu 2024 będą dziewiątymi wyborami lokalnymi w Polsce po 1989 roku. Pierwsze wybory do samorządu terytorialnego odbyły się w 1990 roku. W sumie wybory lokalne odbyły się już w latach:
- 1990
- 1994
- 1998
- 2002 – pierwsze wybory samorządowe po ustawowej zmianie na trójszczeblowy samorząd terytorialny: gmina – powiat – województwo; wówczas po raz pierwszy prezydentów, burmistrzów i wójtów wybraliśmy w wyborach bezpośrednich,
- 2006
- 2010
- 2014
- 2018 – od tych wyborów samorządowych obowiązuje dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a ich kadencja została wydłużona z czterech do pięciu lat, podobnie kadencja rad gmin i miast oraz sejmików.
Wybory lokalne 2024. Jak wybieramy prezydentów miast, burmistrzów i radnych
Prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych do rad miast i gmin wybierają mieszkańcy danego miasta lub gminy w wyborach bezpośrednich. Prezydenta miasta, burmistrz miasta lub wójt wsi jest wybierany przez uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta lub gminy w bezpośrednich wyborach powszechnych i jest jednocześnie jednoosobowym organem wykonawczym gminy/miasta. Podobnie wybierani są radni, którzy wchodzą w skład rady miasta lub rady gminy.
jak czytamy na stronie PKW: "Wybory wójtów (burmistrzów, prezydentów) organizują Państwowa Komisja Wyborcza i komisarze wyborczy. Przeprowadzenie wyborów należy do komisji powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin. PKW i komisarze wyborczy sprawują nadzór nad przebiegiem wyborów zgodnie z przepisami prawa. Za wybranego na wójta uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów."
Po co są wybory samorządowe? „To przejaw demokracji bezpośredniej”
Eksperci od prawa wyborczego zgodnie podkreślają, że wybory samorządowe, jak każde inne wybory, to podstawowy mechanizm demokracji i przejaw demokracji bezpośredniej. Pozwalają na wybór radnych, wójtów i burmistrzów miast. Ich datę wyznacza premier.
Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, wybory wójtów, burmistrzów, prezydentów miast organizują Państwowa Komisja Wyborcza i komisarze wyborczy. - Przeprowadzenie wyborów należy do komisji powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin. PKW i komisarze wyborczy sprawują nadzór nad przebiegiem wyborów zgodnie z przepisami prawa – czytamy na stronie PKW.
Wybory samorządowe 2024. Termin ogłosił premier Donald Tusk
Warto dodać, że wybory samorządowe 2024 odbędą się na podstawie rozporządzenia premiera Donalda Tuska. To on najpierw ogłosił datę wyborów lokalnych, wskazując termin 7 i 21 kwietnia, a następnie wydał stosowne rozporządzenie. To „Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia 2024 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast”, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw tego samego dnia. Weszło w życie 30 stycznia.
W galerii poniżej zobaczysz znanych polityków, którzy przez lata zasiadali w Sejmie, ale w 203 roku z niego wypadli:
Polecany artykuł: