Kto startuje z listy Koalicji Obywatelskiej do PE?
W wyborach do Parlamentu Europejskiego będziemy wybierać swoich reprezentantów w Unii Europejskiej. Koalicja Obywatelska ma listę o numerze 5. Kto startuje z województwa pomorskiego?
Jedynką z listy Koalicji Obywatelskiej jest Janusz Lewandowski, który w polityce jest od lat 80. Ostatnio reprezentował Polskę w Parlamencie Europejskim w latach 2004-2010 oraz 2014-2024. W tym czasie zasiadał m.in. w Komisji Budżetowej PE, jako jej przewodniczący oraz wiceprzewodniczący. W latach 2010-2014 był unijnym komisarzem ds. budżetu i programowania finansowego.
Druga na liście znalazła się Magdalena Adamowicz, europosłanka od 2019 roku. W Parlamencie Europejskim dołączyła do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Została członkinią Komisji Transportu i Turystyki oraz Delegacji do spraw stosunków z Republiką Południowej Afryki, a także zastępczynią członka w Komisji Prawnej oraz w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
Jako trzeci na liście KO do Parlamentu Europejskiego startuje Jacek Bendykowski - radny Rady Miasta Gdańska III kadencji. Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego II, III, IV i V kadencji. Od 2016 prezes Fundacji Gdańskiej.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Cała lista KO do Parlamentu Europejskiego:
- Janusz Lewandowski
- Magdalena Adamowicz
- Jacek Bendykowski
- Iwona Mielewczyk
- Piotr Wittbrodt
- Grażyna Brylowska
- Mirosław Kurek
- Wiktoria Krezymon
- Jakub Wróbel
- Maciej Bonna
Wybory do Parlamentu Europejskiego – kiedy? Jak głosować?
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 europosłów na kadencję 2024-2029. Województwo pomorskie znajduje się w okręgu nr 1.
Aby oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego należy udać się do lokalu wyborczego w dniu i godzinach otwarcia lokalu tj. w niedzielę 9 czerwca w godzinach 7-21. Konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości ze zdjęciem: paszportu lub dowodu osobistego. Dopiero po okazaniu dokumentu istnieje możliwość otrzymania karty do głosowania.
Aby oddać ważny głos należy postawić znak „X” w kratce obok nazwiska kandydata, na którego chce się oddać głos. Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Jeżeli znak „X” zostanie postawiony przy większej liczbie kandydatów z różnych list, głos taki będzie nieważny. Podobnie jest w sytuacji, gdy nie postawiono znaku „X” przy nazwisku żadnego kandydata lub gdy zostanie on postawiony przy nazwisku kandydat, znajdującego się na liście, która została wykreślona.
Jeżeli znak „X” zostanie postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos taki jest ważny i oddany na daną listę. Pierwszeństwo w takiej sytuacji przyznaje się kandydatowi, którego nazwisko znajduje się wyżej na liście.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą uczestniczyć wszyscy obywatele państw UE, którzy posiadają prawo wyborcze. W Polsce uprawnienie do głosowania mają osoby, które:
- najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18 lat,
- nie zostały pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu lub Trybunału Stanu,
- nie zostały ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.