Wzruszające wyznanie Ołeny Zełenskiej. Dzieci rzadko widują ojca. “Tęsknią za nim”

i

Autor: AP; AP/Jacob King Wzruszające wyznanie Ołeny Zełenskiej. Dzieci rzadko widują ojca. “Tęsknią za nim”

DZIECI RZADKO WIDUJĄ OJCA

Wyznanie Ołeny Zełenskiej łamie serce. Dzieci tęsknią za tatą-prezydentem

2022-10-18 15:20

Wojna, rozłąka i poczucie zagrożenia to codzienność także rodziny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który wraz z żoną Ołeną i dwójką dzieci nie opuścił Kijowa. - To brzmi okropnie, ale dzieci przyzwyczajają się do wojny szybciej niż dorośli - powiedziała w wywiadzie dla "Bilda" ukraińska Pierwsza Dama.

Wywiad z Zełenską został przeprowadzony w poniedziałek po południu, wkrótce po rosyjskim ataku na stolicę Ukrainy z użyciem irańskich dronów.

- Mój budzik był ustawiony na 6.30, ale alarm rakietowy zbudził nas o 6.17. Natychmiast poszłam z dziećmi do piwnicy - powiedziała Zełenska. - Od czasu, kiedy jest wojna, nie można zaplanować życia na więcej niż kilka minut - dodała.

Dzieci (18-letnia Ołeksandra i 9-letni Kyryło) rzadko widują ojca od wybuchu wojny. - Tęsknią za nim. Ja sama widuję go czasami w pracy, w biurze (…). Choć wisi nad nami wielkie niebezpieczeństwo, robię to czego oczekuje się ode mnie jako matki: staram się zachowywać spokój i uśmiechać do swoich dzieci - powiedziała żona prezydenta Ukrainy.

Zełenska przyznała w wywiadzie dla niemieckiego dziennika, że czas wojny oznacza „rozłąkę w życiu codziennym” i świadomość, iż nieustanne niebezpieczeństwo grozi także prezydenckiej rodzinie. - Brzmi to okropnie, ale dzieci przyzwyczajają się do tego szybciej niż dorośli - powiedziała Pierwsza Dama, zapytana o regularne ataki dronów i rakiet.

Jak przypomina „Bild”, po wybuchu wojny w lutym obawiano się o życie Wołodymyra Zełenskiego, a państwa zachodnie zaproponowały mu wtedy wyjazd z Ukrainy. - Nawet nie braliśmy tego pod uwagę. Od początku wiedziałam, że nie opuści Kijowa - powiedziała prezydentowa o swoim mężu, który „stał się ikoną oporu wobec Rosji”. Jak przyznała - zdaje sobie sprawę z tego, że Rosjanie polują na prezydenta Ukrainy, ale „stara się o tym nie myśleć”.

Ołena Zełenska dziękuje za broń i prosi o kolejne dostawy. “Jeśli będziemy działać szybciej, będzie mniej ofiar”. 

- Wojna nie zaczęła się 24 lutego. Zaczęła się już w 2014 roku i żyliśmy z nią. Ale to, co rozpoczęło się w lutym, to nie wojna, lecz atak terrorystyczny. Nikt nie przypuszczał, że będzie tak straszne - przyznała Zełenska.

Jak podkreśliła, Ukrainie wciąż pilnie potrzebna jest broń, szczególnie systemy obrony przeciwlotniczej z Niemiec - IRIS-T. - Niemcy mogą być z siebie dumni, ponieważ uratowali wiele istnień ludzkich. W poniedziałek rano drony nie zdołały dotrzeć do wielu celów również dzięki temu systemowi - podkreśliła.

Dodała, że Ukraina potrzebuje jeszcze więcej takiej pomocy przeciwko irańskim dronom. - Jeśli będziemy działać szybciej, będzie mniej ofiar - podsumowała Ołena Zełenska

Sonda
Czy Wołodymyr Zełenski jest wzorem idealnego prezydenta?
Ppłk Krzysztof Przepiórka: "Mamy III wojnę światową w pigułce" [Express Biedrzyckiej]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany