Szczyt Bałkański Angela Merkel spotkała się z Mateuszem Morawieckim i Andrzejem Dudą

i

Autor: Paweł Jaskółka Szczyt Bałkański Angela Merkel spotkała się z Mateuszem Morawieckim i Andrzejem Dudą

Była kanclerz Niemiec zabrała głos

Angela Merkel przerwała milczenie. Nie żałuje umowy z Putinem i mówi, że była ona "słuszna"

2022-10-14 13:50

Angela Merkel (68 l.), była kanclerz Niemiec, zabrała głos w kwestii swojej polityki, jaką prowadziła względem gospodarza Kremla, Władimira Putina (72 l.). Jak przekonywała, decyzja o umowie gazowej z Rosją na ogromne dostawy, którą podejmował jej rząd, była słuszna. Z perspektywy czasu emerytowana szefowa niemieckiego rządu niczego nie żałuje.

Podczas pobytu w Lizbonie w ramach przewodniczenia jury Nagrody Gulbenkiana dla Ludzkości Angela Merkel została przyparta do muru przez dziennikarzy w kwestii umowy na gaz z Rosją. Decyzję o dealu z Władimirem Putinem podejmowała jej administracja, która zresztą wyrobiła sobie dobre kontakty z Kremlem.

Angela Merkel o dostawach gazu z Rosji: Tańszy niż LNG z innych części świata

Zdaniem Angeli Merkel, zdecydowanie się na handel z Rosją w tamtym czasie było najlepszą z opcji. Co więcej, podkreśliła, że Rosja dostarczała surowiec nawet w czasie zimnej wojny.Bardzo racjonalne i zrozumiałe było uzyskanie gazu przesyłanego rurociągami, w tym z Rosji, który był tańszy niż LNG z innych części świata. Nawet w czasie zimnej wojny Rosja była niezawodnym dostawcą energiimówiła.

Była kanclerz nie żałuje. Zdaniem Angeli Merkel, tłumaczą ją realia

Emerytowana szefowa niemieckiego rządu podkreślała, że działała w określonych realiach. - Zawsze działasz w czasie, w którym się znajdujesz. Pod tym względem wcale nie żałuję decyzji, raczej uważam, że była ona słuszna z perspektywy czasu - mówiła zebranym dziennikarzom była kanclerz.

Scheda po Angeli Merkel jest szczególnie ciężka dla Niemiec po 24 lutego. Gdy najpierw przed konfliktem kanclerz Olaf Scholz (64 l.) wstrzymał certyfikację Nord Stream 2, a potem z końcem sierpnia Gazprom zakończył kompletnie dostawy do Niemiec, nasi zachodni sąsiedzi znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji. 16 lat rządów Angeli Merkel uzależniło skutecznie Niemcy od dostaw LNG z Rosji. Dotychczas sprowadzali z Rosji 35 proc. tego paliwa.

Angela Merkel o wojnie w Ukrainie: Brutalny atak Rosji przyniósł zmianę

Nawet jednak znana z dobrych kontaktów z Władimirem Putinem niemiecka polityczka przyznała, że agresja rosyjska na Ukrainę wywróciła stosunki polityczne do góry nogami, a w kompetencji obecnego rządu Niemiec jest sobie z tym poradzić. - Ten brutalny atak Rosji przyniósł zmianę. To punkt zwrotny, a nowy rząd oczywiście musi sobie z tym poradzić i to robi - podsumowała była kanclerz.

Poniżej galeria dotycząca organizowanych przez MON i Wojsko Polskie szkoleń wojskowych dla cywilów

Sonda
Obawiasz się ataku Rosjan na Polskę?
Gen. Mieczysław Bieniek o Ukrainie w NATO: "145 państw było za" [Express Biedrzyckiej]