Przejście graniczne w Medyce

i

Autor: Paweł Dąbrowski Przejście graniczne w Medyce

CIEKAWE WYNIKI

Wojna w Ukrainie. Część Polaków rozważała wyjazd za granicę w obawie o bezpieczeństwo kraju. Nowy sondaż

2022-10-17 12:48

Z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie rp.pl wynika, że niemal jedna czwarta Polaków rozważała wyjazd z kraju w związku z sytuacją zagrożenia bezpieczeństwa w naszej części Europy, będącej następstwem wojny na Ukrainie.

Pracownia SW Research zapytała badanych o to, czy w związku z sytuacją zagrożenia bezpieczeństwa w naszej części Europy, rozważali oni wyjazd z kraju. Odpowiedź twierdzącą wybrało 23 proc. ankietowanych (6,2 proc. “zdecydowanie tak”, 16,8 proc. “raczej tak”). Opuszczenia Polski nie rozważało blisko 62 proc. respondentów, natomiast ponad 15 proc. nie miało zdania na ten temat. 

- Bliżej pozostania w kraju wobec aktualnej sytuacji zagrożenia jest 4 na 10 osób w wieku powyżej 50 lat (39 proc.). Osoby z wykształceniem średnim najczęściej (38 proc.) skłaniają się w stronę pozostania w kraju. Niepewną chęć nieopuszczania Polski w związku z panującą sytuacją zagrożenia wyraziły 4 na 10 osób (41 proc.) z dochodem nieprzekraczającym 2000 zł netto, a także niewiele niższy odsetek badanych (40 proc.) mieszkających w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców - skomentowała w rozmowie z rp.pl wyniki badania Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 11-12 października 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

Wojna w Ukrainie trwa od niemal 8 miesięcy. Polska zaangażowała się w pomoc

Za tydzień mija osiem miesięcy od wybuchu wojny w Ukrainie. Jak przypomina portal, Polska jest bardzo zaangażowana w pomoc m.in. militarną dla napadniętego kraju. Ponadto w naszym kraju, tak jak i w wielu innych europejskich państwach, są m.in. leczeni ukraińscy ranni żołnierze.

Duże obawy Polaków budzi sytuacja w rejonie największej elektrowni jądrowej w Europie, czy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Była ona już wielokrotnie ostrzeliwana przez Rosjan, a w ostatnich miesiącach dochodziło do przerw w dostawach prądu. Jeśli dojdzie do katastrofy, jej skutki odczują również Polacy. W naszym kraju rozpoczęto już dystrybucję jodku potasu. 

Gen. Koziej "W koncepcji wojny, którą prowadzi Putin, jest w pierwszej kolejności zabijanie cywilów" [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Czy rozważałeś/aś wyjazd z Polski w obawie o bezpieczeństwo kraju w związku z wojną w Ukrainie?