Do sieci trafiło wyjątkowe nagranie rozmowy z pierwszego dnia wojny

i

Autor: AP/Andrew Kravchenko, Lukas Barth/Pool via AP

WOJNA W UKRAINIE

Do sieci trafiło historyczne nagranie. Zełenski rozmawiał z Macronem pierwszego dnia wojny [WIDEO]

2022-09-08 8:23

W internecie pojawiło się wyjątkowe nagranie rozmowy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem z 24 lutego. - Jesteśmy pewni, że europejscy przywódcy i Biden mogą zadzwonić do Putina i powiedzieć "stop". I on się zatrzyma. Posłucha się was - zwrócił się pierwszego dnia wojny Zełenski do Macrona.

Choć nagranie zostało upublicznione już w czerwcu i pojawiło się w dokumencie telewizji France 2, filmik dopiero teraz zyskał uwagę komentatorów. Na udostępnionym w sieci nagraniu widać, jak Emmanuel Macron rozmawia z Wołodymyrem Zełenskim przez zestaw głośnomówiący. Wideo powstało w dniu wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego o godz. 16.30.

Rozmowa Zełenskiego z Macronem. Historyczne nagranie 

-  To naprawdę straszne, co robi Rosja. Wiesz, teraz są w kolejnych miastach, w centrach niektórych regionów. Mają już czołgi i samoloty na miejscu. I teraz są w Kijowie. Walczymy w Kijowie, Emmanuel - mówił Zełenski na początku nagrania.

Po chwili milczenia Macron dopytał o to, czy Rosjanie mają siły specjalne i helikoptery. 

- Tak. Mają samoloty, helikoptery, wszystko. Widzimy to na nagraniach. Widzimy to wszystko. Jest tego mnóstwo - odpardł Zełenski. Następnie został zapytany o to, czy wie, ilu cywilów już zginęło. - Nie. Tysiące - odpowiedział.

ZOBACZ TAKŻE: Sojusznik odwraca się od Ukrainy?! Mówi o układzie pokojowym z Putinem

Express Biedrzyckiej: Gen.Stanisław Koziej

- A co z tobą. Czy jesteś bezpieczny? - pytał Macron, na co Zełenski stwierdził, że ‘tak myśli”. - Jesteś pewny, czy tak myślisz? - drążył jednak francuski polityk. - Tak myślę. Jestem pewny. Myślę, że nikt nie jest bezpieczny w Kijowie. Jesteśmy otoczeni przez rosyjską armię - odpowiedział Zełenski.

- Więc to znaczy, że wysłali siły specjalne do Kijowa? - pytał Macron w dalszej części nagrania.

- Wszędzie. Do Kijowa, do Odessy, ze strony Białorusi. Więc walczymy wszędzie na naszym terytorium. Wojska są wszędzie. To jest niewyobrażalne. To nie jest to samo co w 2014 r. To dużo, dużo więcej - tłumaczył Zełenski.

- Rozumiem. To wojna totalna - mówił prezydent Francji, a Zełenski przytaknął.

ZOBACZ TAKŻE: Autorka biografii Ołeny Zełenskiej zdradziła kilka smaczków z jej życia. Tego się nie spodziewaliśmy!

Zełenski prosił Macrona o rozmowę z Putinem. Wierzył, że zachodni przywódcy powstrzymają Kreml 

-  Myślę Emmanuel, że jest bardzo ważne, żebyś porozmawiał z Putinem i zorganizował antywojenną koalicję. Jesteśmy pewni, że europejscy przywódcy i Biden mogą zadzwonić do Putina i powiedzieć "stop". I on się zatrzyma. Posłucha się was - podkreślił przywódca Ukrainy. 

- Ale on zapyta, czy jesteś gotowy, by odejść - odpowiedział Macron. - Czy jesteś gotowy usiąść do stołu i negocjować? - zapytał. Zełenski potwierdził, że “oczywiście”. - Musimy to zrobić - stwierdził. 

- Ok. Wołodymyr, jak tylko dostanę odpowiedź z tej strony, zrobię to. Pozwól mi wrócić do ciebie z informacjami, co możemy zrobić. Z pewnością bardzo niewiele zmieni się po stronie rosyjskiej, ale pozwól mi porozmawiać z moimi ludźmi, jaka pomoc będzie miała sens - powiedział Macron, a Zełenski mu podziękował. 

- Uważaj na siebie - zakończył rozmowę prezydent Francji. 

W pierwszych tygodniach wojny Emmanuel Macron wielokrotnie prowadził długie rozmowy z Władimirem Putinem oraz Wołodymyrem Zełenskim.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda w Ukrainie. Emocjonalne wystąpienie prezydenta, nagle uklęknął przed kamerami

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają