Madryt odwraca się od Ukrainy?! Hiszpanie mówią o układzie pokojowym z Putinem

i

Autor: shutterstock, AP(2)

WOJNA W UKRAINIE

Sojusznik odwraca się od Ukrainy?! Mówi o układzie pokojowym z Putinem

2022-09-07 17:43

Współrządząca w Hiszpanii radykalnie lewicowa partia Podemos opowiedziała się za negocjacjami z Rosją w celu „położenia kresu niestabilności gospodarczej w Europie”. To oznacza, że Madryt chce powrotu do zasady “business as usual”. Wcześniej Hiszpania nie wywiązywała się z obiecanych dostaw broni.

- Cały wysiłek powinien zostać włożony w osiągnięcie układu pokojowego z Putinem, aby zakończyć wojnę na Ukrainie - powiedział rzecznik Podemos Pablo Echenique podczas debaty w Kongresie Deputowanych we wtorek 7 września. 

- Powiedzmy sobie szczerze: jedyną drogą dla uniknięcia gospodarczej zapaści Europy jest porozumienie pokojowe - podkreślił rzecznik.

Dziennik „La Razon” zwraca uwagę, że do inicjatywy pokojowej Podemos dochodzi w czasie, kiedy w Niemczech zaczynają pojawiać się zmiany w opinii publicznej i jest coraz mniejsze poparcie dla sankcji wobec Rosji w obawie przed surową zimą z powodu niedoborów gazu i rosnących cen energii. W RFN liderami protestów ulicznych przeciwko sankcjom wobec Rosji jest jednak prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Podziały w hiszpańskim rządzie koalicyjnym w kwestii rosyjskiej inwazji na Ukrainę pojawiły się od początku kryzysu i mogą narastać - pisze „La Razon”. Dziennik twierdzi, że te podziały szczególnie nasiliły się od czasu, kiedy Ukraina uznała za niewystarczające wysiłki Hiszpanii w udzielaniu pomocy wojskowej, co zmusiło rząd socjalisty Pedro Sancheza do zareagowania i zwiększenia pomocy.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińscy żołnierze jak MacGyver. Lista sztuczek, jakimi przechytrzyli Rosjan! [GALERIA]

UkrAlina - dr Olena Babakova

Hiszpanii daleko od idealnego sojusznika. Madryt składa duże obietnice, ale miga się od realnej pomocy

Jak zauważa portal money.pl, Hiszpania już wcześniej nie była idealnym sojusznikiem. Choć rządzący złożyli Zełenskiemu szereg deklaracji, nie do końca wywiązali się ze swoich obietnic. “Gdy nastał czas rozliczeń, okazało się, że Hiszpania wspomogła Ukrainę lekką artylerią obronną, jednym opancerzonym ambulansem i 200 tonami broni przeciwpancernej, co jest dość skromną ofertą” - przypomina money.pl. 

Z kolei dziennik “El Mundo” opisywał wcześniej inne nietypową decyzję ze strony Hiszpanów. Pod koniec kwietnia Madryt wysłał do Ukrainy statki z czołgami. Wbrew założeniom Ukraińców, że sprzęt jest dla nich, czołgi zjechały ze statków, wyładowały ładunek amunicji i wróciły na pokłady. 

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?

Hiszpania obiecała 40 czołgów. Oferta ostatecznie została wycofana

Niedługo po sytuacji z kwietnia Hiszpania ponownie zawiodła Ukraińców. W czerwcu rządzący obiecali obrońcom przekazanie 40 czołgów Leopard 2A4. Choć zapewniano o ich dobrym stanie technicznym, to z powodów formalnych taka pomoc musiała być zatwierdzona przez producenta sprzętu, czyli Niemcy. Okazało się, że Hiszpania nie dostarczyła Niemcom potrzebnych dokumentów. 

Ostatecznie w wyniku negocjacji ustalono, że Madryt przekaże 10 czołgów, jednak po kilku miesiącach wyszło na jaw, że oferta została wycofana. Po tym jak okazało się, że z obietnicy Hiszpanów nici, tłumaczono, że decyzja wynika ze złego stanu technicznego sprzętu.

Według hiszpańskich mediów przeszkodą w realizacji obietnic składanych walczącej Ukrainie jest wewnętrzny konflikt koalicji - za utrudnienia miała odpowiadać partia Podemos. 

Nasi Partnerzy polecają