Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy? Książka Aliny Makarczuk będzie prawdziwym hitem!

i

Autor: Instagram / alina.makarczuk; Materiały prasowe/Wydawnictwo Harde Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy? Książka Aliny Makarczuk będzie prawdziwym hitem!

Pozycja obowiązkowa!

Kim jest Ołena Zełenska? Nowa książka Aliny Makarczuk powie ci wszystko

Alina Makarczuk, pochodząca z Ukrainy dziennikarka Radia ESKA, właśnie wydała swoją pierwszą książkę po polsku. Nasza koleżanka, którą znacie m.in. z prowadzenia programu "UkrALINA" (omawia w nim sytuację za naszą wschodnią granicą), postanowiła opowiedzieć historię żony prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Książka „Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?” wydawnictwa Harde ma swoją premierę w środę, 7 września. Z tej okazji o godz. 18 rozpoczęło się spotkanie online, w czasie którego Alina Makarczuk odpowiadała m.in. na pytania fanów! Śledźcie razem z nami to wydarzenie!

W środę, 7 września, o godz. 18 na stronie Empiku rozpoczęła się tzw. premiera online. Rozmowę z Aliną Makarczuk prowadzi Weronika Wawrzkowicz. Podczas wydarzenia istniała możliwość zadawania pytań w komentarzach pod streamingiem.

Jak czytamy w zaproszeniu na wydarzenie: - Życie Ołeny Zełenskiej radykalnie zmieniało się aż dwa razy. Po raz pierwszy 20 maja 2019 roku, kiedy ogłoszono, że jej mąż, Wołodymyr, wygrał wybory prezydenckie w Ukrainie. A drugi, gdy 24 lutego 2022 roku na Kijów spadły rosyjskie pociski, rozpoczynając najbardziej krwawy konflikt zbrojny w Europie od czasów II wojny światowej. Twarzą walki Ukraińców z putinowską Rosją stał się ich prezydent, już nie polityk, ale narodowy bohater, który udowodnił, że w chwili próby nie zostawi ani ojczyzny, ani narodu. A jeżeli prawdą jest, że za każdym wybitnym mężczyzną stoi wyjątkowa kobieta, Ołena Zełenska musi być niezwykła. Doskonały portret ukraińskiej Pierwszej Damy kreśli Alina Makarczuk – pochodząca z Ukrainy dziennikarka Radia ESKA i TVN24. Jej rodzice - mama, lekarz i tata, żołnierz - zostali na Ukrainie, wspierając walkę o niepodległość.

Premiera książki Aliny Makarczuk. Trwa spotkanie online

Na początku rozmowy Alina Makarczuk mówiła o tym, jak uczyła się języka polskiego. Zdradziła, że pracując nad dykcją, przeczytała na głos nawet kilkadziesiąt książek. Cały proces nagrywała, a następnie odsłuchiwała. Makarczuk przyznała również, że w trakcie nauki wzorowała się na polskich dziennikarkach radiowych np. Karolinie Lewickiej.  

Tłumacząc proces powstawania książki o Ołenie Zełenskiej Makarczuk podkreśliła, że od zawsze kochała pisać i “wiedziała, że się to (publikacja książki - red.) kiedyś wydarzy”, choć nie sądziła, że zadebiutuje w takich okolicznościach. 

Dziennikarka wyjaśniła, że wydawnictwo Harde, które zdecydowało się na publikację, jest częścią grupy medialnej, z którą jest związana od trzech lat. - Jest to wydawnictwo, które odważyło się zrobić coś, czego dziś, tak mi się wydaje, wiele wydawnictw się bało - wskazała. 

- Moją motywacją było to, żeby przypomnieć ludziom o wojnie. Z drugiej strony też nie zgadzałam się z tym faktem, że w Polsce pojawiły się już cztery biografie Zełenskiego, natomiast wciąż nie było żadnej książki o kobiecie, która mu towarzyszy w życiu od końca lat 90., przy której dojrzewał, dorastał i został tym, kim go znamy dziś - bohaterem. Ona w ostatnim czasie również stała się ikoną, chociaż nigdy nie chciała być Pierwszą damą - mówiła dziennikarka.

Wybuch wojny w Ukrainie. To Makarczuk poinformowała rodzinę 

Makarczuk była również pytana o dzień wybuchu wojny w Ukrainie. Okazało się, że ona poinformowała swoją rodzinę o sytuacji, choć sama przebywała w Polsce.

 - Tamtego dnia miałam mieć poranek w radiu, który się zaczynał od 6. Budziłam się więc po 4 i o 5 miałam już być w redakcji, natomiast zadzwoniła do mnie wtedy szefowa. Mówiła: “Alina, zaczęło się. Zrywaj się z łóżka”. (...) Zaczęłam dzwonić do mamy, odebrała dopiero za którymś razem. Pytała: “Co się dzieje? Ja śpię”. Ja powiedziałam, że zaczęła się wojna: “Proszę, spakuj się i wyjeżdżaj do mnie”. Ona nie mogła w to uwierzyć. Ostatecznie nie wyjechała, bo jest lekarką. Tatę też obudziłam. Włączył telewizor i powiedział mi, że u nich nic nie mówią - podzieliła się swoją historią Makarczuk.

Ostatecznie rodzice dziennikarki nie tylko zdecydowali się zostać w Ukrainie, ale włączyli się również w jej obronę. Mama leczy ludzi, z kolei tata zapisał się do wojska. Makarczuk przyznała, że moment, w którym dowiedziała się o decyzji rodziców, był bardzo trudny. - Ja starałam się ich przekonać, ale to są dorośli ludzie. Poza tym - powiem to po raz pierwszy - wiem, że zrobiłabym tak samo - zadeklarowała. - Oni są dla mnie bohaterami, którym też zadedykowałam tę książkę - dodała.

Książkę Aliny Makarczuk "Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?" kupić będzie można w sklepach Empik na terenie całego kraju. Premiera w środę, 7 września. Przedsprzedaż książki już ruszyła w internecie.

Kim jest Alina Makarczuk? 

Alina Makarczuk to pochodząca z Ukrainy dziennikarka, od dwóch lat związana z Radiem Eska. Jest reporterką, a także przygotowuje serwisy informacyjne w języku ukraińskim dla Radia Eska Braniewo. W kwietniu 2022 roku Makarczuk ruszyła z nowym programem "UkrALINA", w którym wraz z zaproszonymi gośćmi komentuje bieżące wydarzenia w Ukrainie. Dziennikarka porusza także tematy związane z sytuacją uchodźców, którzy trafili do Polski. Program powstał we współpracy z "Super Expressem" i można oglądać go na naszym kanale w serwisie YouTube. "Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?" to pierwsza publikacja Aliny Makarczuk po polsku. Warto podkreślić, że część środków ze sprzedaży książki zostanie przeznaczona na pomoc Ukraińcom.

Zobacz: Alina Makarczuk z Radia Eska w "Dzień dobry TVN"! Opowiedziała o swojej nowej książce

W trakcie swojej wizyty w "DDTVN" Makarczuk zauważyła, że na polskim rynku wydawniczym pojawiły się cztery biografie Zełenskiego. Jak podkreśliła, w Ukrainie mówi się, że za każdym wybitnym mężczyzną stoi kobieta. Z tego powodu postanowiła napisać książkę o Ołenie Zełenskiej.

- To jest niebywała, bardzo silna kobieta. To pierwsza ukraińska Pierwsza Dama, która wysłała list do mieszkańców okupowanych miast i pomyślała o dzieciach, które uciekały przed wojną m.in. do Polski. Pamiętacie tę pierwszą falę, kiedy matki pakowały do plecaka dokumenty, brały dzieci i uciekały właściwie z jedną torbą. Zełenska pomyślała, że na pewno do tego plecaka nie zmieściłaby się książka po ukraińsku. Z tego powodu zainicjowała projekt "Półeczka po ukraińsku". To są bajki dla dzieci, które wysłała do 13 europejskich państw, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, żeby dzieci miały kontakt ze swoim językiem, bo nikt nie wiedział, ile to potrwa - mówiła.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają