Wybory samorządowe 2024.

i

Autor: archiwum serwisu zdjęcie ilustracyjne

Polacy idą do urn

Wybory samorządowe 2024. Wielki bój o Kraków i Gliwice. Sensacja w Toruniu i Bełchatowie

2024-04-22 0:02

21 kwietnia 2024 to termin drugiej tury wyborów samorządowych. Tym razem do urn poszli mieszkańcy tylko części miejscowości, a mianowicie tych, w których nie wyłoniono zwycięzcy w wyborach na wójta, burmistrza czy prezydenta w pierwszej turze. To rozstrzygający bój! Sprawdźcie, co się działo w niedzielę wyborczą.

Głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych odbyło się 21 kwietnia między innymi w 60 miastach prezydenckich, jak Kraków, Toruń, Kielce, Rzeszów czy Wrocław. Wybrani zostaną także wójtowie i burmistrzowie. Głosować można było w godzinach od 7:00 do 21:00 w lokalach wyborczych. Co ciekawe choć druga tura wyborów samorządowych odbywała się tylko w części kraju, w całej Polsce obowiązywała cisza wyborcza, która rozpoczęła się o północy z piątku 19 kwietnia na sobotę 20 kwietnia. Zakończyła się ona wraz z końcem głosowania.

Tak jak w przypadku pierwszej tury wyborów, wyborcy mogli otrzymać karty do głosowania po okazaniu dokumentu ze zdjęciem, który potwierdzi ich tożsamość. Musieli też także upewnić się, że karta do głosowania opatrzona została pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i wydrukowanym odciskiem pieczęci terytorialnej komisji wyborczej.

Druga tura wyborów samorządowych. 21 kwietnia 2024

7:10

O godz. 7 w niedzielę, 21 kwietnia rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich. 

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuści go do głosowania. Głosować można do 21:00 w lokalach wyborczych. 

 

7:33

Trwa cisza wyborcza. W jej trakcie  nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie. Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca, m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

O tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy.

7:15

Wczoraj w sobotę (20 kwietnia) doszło do kilku incydentów. Rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki powiedział PAP, że doszło do kilku przypadków zakłócenia ciszy wyborczej. Do pojedynczych wykroczeń związanych z naruszeniem ciszy wyborczej doszło na Lubelszczyźnie  - przekazała PAP kom. Anna Kamola z zespołu prasowego komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. "W powiecie lubartowskim odnotowaliśmy również jeden przypadek zniszczenia baneru rozwieszonego na płocie" – podała PAP komisarz.

Z kolei w Olsztynie, policja otrzymała w sobotę zgłoszenie, że na jednej z ulic zrywane są plakaty wyborcze. 

Do kilku przypadków naruszenia ciszy wyborczej doszło w woj. śląskim - dotyczyły one wywieszania plakatów wyborczych oraz umieszczania w mediach społecznościowych sylwetek kandydatów - przekazała PAP kom. Magdalena Żubertowska z zespołu prasowego śląskiej policji. Do dwóch z nich doszło w Częstochowie - oba dotyczyły niedozwolonej agitacji wyborczej - dodała.

7:25

Prezydent Duda nie może głosować. Co się stało?
Prezydent Duda nie może głosować. Co się stało?

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przebywa z zagraniczną wizytą w Kanadzie i nie weźmie udziału w głosowaniu. 

"Jest to pierwsza taka sytuacja. Ale co zrobić, są też obowiązki międzynarodowe od bardzo dawna ustalane. W naszej sytuacji niebagatelne, bo te rozmowy z sojusznikami na temat bezpieczeństwa, mają swoją ogromną wartość" - skomentował prezydent RP.

 

7:51

Ekspert NASK: Uważajmy na dezinformację w trakcie ciszy wyborczej
Ekspert NASK: Uważajmy na dezinformację w trakcie ciszy wyborczej

W trakcie I tury wyborów dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK Magdalena Wilczyńska przestrzegała, aby w trakcie ciszy wyborczej uważać na dezinformację. Przytoczyła przy tym przykłady z innych krajów, gdy próbowano zakłócić proces wyborczy. Podkreśliła, że incydenty można zgłaszać na platformie bezpiecznewybory.pl.

9:10

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Gdzie głosować?

Wyborcy, którzy nie są pewni, do którego lokalu wyborczego powinni udać się w dniu głosowania, mogą sprawdzić jego adres na kilka sposobów. Pomocny w tym przypadku będzie między innymi Centralny Rejestr Wyborców, do którego dostęp można uzyskać np. poprzez aplikację mObywatel. Wśród informacji, które można sprawdzić za jego pomocą, znajdują się te, dotyczące adresu obwodowej komisji wyborczej, właściwej dla wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

9:40

O godz 10:00 odbędzie się konferencja prasowa w Państwowej Komisji Wyborczej. Wtedy poznamy pierwsze informacje 

10:06

Wszystkie lokale zostały otwarte o czasie, nie było opóźnień - infromuje podczas konferencji prasowej PKW. 

10:09

Magdalena Pietrzak szefowa Krajowego Biura Wyborczego zachęca do nie odkładania głosowania w czasie

10:10

O 13:30 następna konferencja PKW poznamy wtedy frekwencję

10:14

Na razie bardzo słaba frekwencja - wynika z relacji reporterów TVP Info

10:49

Sylwester Marciniak przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podsumował podczas spotkania z dziennikarzami, że głosowanie odbywa się w 11 tys. 99 stałych obwodach głosowania i 789 odrębnych. Liczba mieszkańców w tych gminach i miastach wynosi blisko 15 mln obywateli, a liczba wyborców - przeszło 12 mln. W przeprowadzeniu wyborów uczestniczy ponad 100 tys. członków obwodowych komisji wyborczych i 7 tys. 166 członków okręgowych komisji wyborczych.

10:06

Jak informuje PKW do wyborów uprawnionych jest przeszło 12 mln Polaków. 

Sylwester Marcniak przewodniczący PKW: " Wybory przebiegają spokojnie. Z ostatniego meldunku wynika, że doszło do 76 przestępstw i 55 wykroczeń. Wczoraj w woj. dolnośląskim jeden z kandydatów na burmistrza zgłosił, że naklejono na jego plakacie logo innej partii"

Z kolei w woj. mazowieckim w dniu wczorajszym kandydat na burmistrza jednej z gmin zgłosił zawiadomienie o przestępstwie udostępnienia na portalu społecznościowym postu z którego wynika, że zawiadamiający prowadzi kampanię wyborczą w sposób nieuczciwy. A potem był kolejny post, że łamie on ciszę wyborczą.

Ostatni z wartych odnotowania incydentów wyborczych przydarzył się w woj. warmińsko-mazurskim. Tam dokonano zniszczenia i przywłaszczenia poprzez usunięcie z pasa zieleni materiałów wyborczych w postaci 71 sztuk tablic z plakatami z wizerunkiem kandydata. W tym zakresie policja prowadzi czynności.

11:56

A jak w gminie nie ma żadnego kandydata? Co wtedy?

PKW przypomina, że zgodnie z prawem, wyboru wtedy dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym. Prawo zgłoszenia kandydata przysługuje grupie radnych stanowiącej co najmniej 1/3 ustawowego składu rady. 

Z kolei w  sytuacji gdy w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta w danej gminie wystartuje tylko jeden kandydat i nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów również decyduje rada gminy – informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

11:36

Członek komisji wyborczej zachowywał się agresywnie. Interweniowała policja. Był pod wpływem alkoholu
Członek komisji wyborczej zachowywał się agresywnie. Interweniowała policja. Był pod wpływem alkoholu

Policjanci zatrzymali agresywnie zachowującego się członka komisji wyborczej w dzielnicy Oksywie w Gdyni; mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Został zatrzymany w związku z zakłóceniem przebiegu wyborów-informuje PAP.

 

Wybory samorządowe 2024. Policja poinformowała o incydentach wyborczych w Małopolsce
Wybory samorządowe 2024. Policja poinformowała o incydentach wyborczych w Małopolsce

Incydenty wyborcze w Krakowie i Małopolsce

Według informacji przekazanych przez policję druga tura wyborów samorządowych w Krakowie i Małopolsce odbywa się spokojnie. Dyżurny rzecznik prasowy Małopolskiej Policji przekazał nam, że na terenie całego województwa doszło w sobotę, 20 kwietnia do pięciu wykroczeń w związku z łamaniem ciszy wyborczej, w tym czterech agitacji i jednego niszczenia plakatów. Doszło do nich an terenie powiatów: krakowskiego, wielickiego, tarnowskiego i gorlickiego. Poza tym nie odnotowano przypadków zakłócania wyborów samorządowych.

13:36

Incydenty wyborcze na Podkarpaciu. Policja poinformowała o przypadkach złamania ciszy wyborczej
Incydenty wyborcze na Podkarpaciu. Policja poinformowała o przypadkach złamania ciszy wyborczej

Frekwencja w I turze wyniosła 16,52 proc. Obecnie jest trzykrotnie mniejsza - informuje PKW podczas konferencji prasowej.

13:34

Druga tura wyborów samorządowych: Frekwencja na godz. 12:00: 12,93%
Druga tura wyborów samorządowych: Frekwencja na godz. 12:00: 12,93%

Do godziny 12:00 frekwencja wyniosła 12,93 proc. Najwyższa frekwencja województwo: podlaskie (15,83 proc.), lubelskie (15,41 proc.) , podkarpackie (14,89 proc.) (Zielona Góra, Kielce i Rzeszów). Najniższa w: województwie: dolnośląskim (10,64 proc.), opolskim (11,92 proc.) i śląskim (11,97 proc) - informuje PKW podczas konferencji prasowej. Najgorzej z frekwencją jest we: Wrocławiu, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim.

14:00

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Frekwencja niższa niż w 2018 roku
Druga tura wyborów samorządowych 2024. Frekwencja niższa niż w 2018 roku

Jak informuje  Sylwester Marciniak przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej wydano 1 mln 554 tys. 381 kart do głosowania na przeszło 12 mln uprawnionych do głosowania.

15:00

Najgorszą dotychczasową frekwencje , na godz. 12:00, odnotowano we Wrocławiu. Tam wyniosła ona zaledwie 8,97 %. Do głosowania w wyborach zachęcają sami kandydaci - którzy w mediach społecznościowych pochwalili się relacją z oddania przez siebie głosu.

16:00

Dwa naruszenia zasad prawa wyborczego nastąpiły dziś w jednej z komisji na Mazowszu i Pomorzu. Na Mazowszu jedna z członkin komisji była pod wpływem alkoholu, a na Pomorzu jeden z członków komisji prawdopodobnie, mógł przebywać pod wpływem narkotyków. Policja pobrała od niego próbkę krwi do badań. - podaje TVP INFO.

16:05

O 18:00 kolejna konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Wówczas podane zostanę dane zebrane do godz. 17:00.

17:30

W sprawie niskiej frekwencji w dzisiejszych wyborach głos w mediach społecznościowych zabrał premier Donald Tusk:

17:00

Do głosowania w wyborach zachęca również Kamila Gasiuk - Pihowicz.

17:50

W wyborach zagłosował również Krzysztof Brejza:

18:30

Frekwencja do godz. 17 wyniosła 33,17 proc.

18:40

Największa frekwencja jest w województwie lubelskim: 37,50 %. 

Najniższa frekwencja jest w województwie dolnośląskim: 29,51 %.

18:40

W miastach największa frekwencja jest w Zielonej Górze: 36,48 %, najmniejsza we Wrocławiu: 25,99 %.

Dla porównania - 6 lat  o tej porze frekwencja wyniosła 38,73 %.

Od ostatniego meldunku z godz. 10 nie odnotowano żadnych popełnionych przestępstw. Odnotowane zostały natomiast wykroczenia - było ich 25.

Do jednego ze zdarzeń doszło w woj. podlaskim -  aktualny wójt razem ze swoim następcą dowoził wyborców do głosowania. Inny z kandydatów podjął interwencję i chciał zatrzymać samochód. Jednak drugi z kandydatów wciąż jechał, przez co jego rywal w wyborach przez kilkanaście metrów jechał na masce auta - poinformowało PKW.

Potrącony kandydat trafił do szpitala. 

18:50

Następna konferencja PKW odbędzie się o godz. 22.

19:30

W Kielcach zagłosowała również Anna Krupka. 

20.30

Do zamknięcia lokali wyborczych pozostało pół godziny. 

20:37

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17, wyniosła 33,17 proc. - poinformował w niedzielę szef PKW Sylwester Marciniak. Dodał, że najwyższą frekwencję odnotowano w woj. lubelskim - 37,50 proc., a najniższą w woj. dolnośląskim - 29,51 proc.

20:48

Wyborcy mają czas na głosownie tylko przez 12 minut! Kto jeszcze nie oddał głosu, musi się pospieszyć.

20:51

Niektórzy w ostatniej chwili zdążyli do urny. Były marszałek Senatu do lokalu udał się w sportowym stroju: 

21:00

Wyniki exit poll z Krakowa, Rzeszowa i Wrocławia są następujące:
Kraków Łukasz Gibała: 48,9 proc., Aleksander Miszalski 51,1 proc.
Wyniki exit poll z Rzeszowa: Konrad Fijołek 56,1 proc., Waldemar Szumny 43,9 proc.
Wyniki exit poll z Wrocławia: Jacek Sutryk 67,8 proc., a Izabela Bodnar 32,2 proc.

21:03

Wielka radość w sztabie Aleksandra Miszalskiego: - Kochani, przyjmuję ten wynik z ogromną wdzięcznością ale i pokorą, bo to sondaż. Chciałbym podziękować mieszkańcom Krakowa, którzy w drugiej turze poszli i oddali głos na mnie, dziękuję wam bardzo. 

21:04

Przy okazji warto dodać, że błąd statystyczny w tych wynikach wynosi +-4 proc. Więc sytuacja, jeśli chodzi o wyniki oficjalne, może się zmienić. 

21:06

Łukasz Gibała: - Czeka nas bardzo długa noc. Będziemy czekać, t wyniki nic nie oznaczają, ta przewaga jest tak mała, że wszystko może się wydarzyć. 

21:09

Jacek Sutryk: - Poczekamy do ostatecznych wyników, ale gdyby to miało się potwierdzić, to znaczy, że zdobyliśmy to wszyscy razem. 

21:10

- Wygrał otwarty Wrocław - mówi Sutryk. 

21:12

Konrad Fijołek: - Prawie 30 lat jestem w działalności społecznej i politycznej, wiele przeszedłem, ale ta kampania była najtrudniejsza w moim życiu. Zawsze byłem człowiekiem chodzącym po ziemi, i tak jest nadal. Ale czekam na wyniki, bo pamiętajmy, że dwa tygodnie temu pomyłka była o 7 punków proce. Ale chciałbym podziękować Rzeszowianom za to, że głosowali.

21:19

Poseł Berkowicz, który też startował na prezydenta Krakowa, ocenia: 

21:25

Ciekawa sytuacja w Kielcach. Według badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą kandydatka KO Agata Wojda .  zdobyła 57,8 proc., a tym samym pokonała Marcina Stępniewskiego z PiS.

21:29

Ks. Grzegorz Kramer komentuje: - Teraz Wrocław, po tych wszystkich obietnicach będzie kraina mlekiem i miodem płynąca😉
Ech…

21:47

Sławomir Mentzen donosi, że w Bełchatowie, to jego człowiek zostanie prezydentem! - Prezydentem Bełchatowa będzie Patryk Marjan z
@Nowa_Nadzieja_ ! Spływają jeszcze ostatnie komisje, ale Patryk będzie miał ponad 60% głosów! Wygrana zaledwie 32 letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce, a także drogowskazem i lekcją dla nas, w jakim kierunku powinniśmy iść! - napisał na platformie X Mentzen. 

22:00

22:04

Po godz. 23 poznamy wyniki late poll Ipsoss, przekazał TVN24. 

22:05

22:07

Kiedy poznamy ostateczne wyniki? Szef PKW podał, że być najpewniej rano, ale być może wcześniej. 

22:10

Jak przekazał w czasie konferencji PKW jej przewodniczący przekazał, że lokale wyborcze zostały zamknięte punktualnie o 21:00. 

22:11

22:46

Powoli spływają oficjalne wyniki wyborów z PKW. 

22:57

23:03

Lewica cieszy się z sukcesu Krzysztofa Kukuckiego we Włocławku 

23:09

Tymczasem w Krakowie nic nie jest przesądzone! Aktualizacja, godz. 22:52: Dane z 53 na 454 (11,67%) obwodów głosowania w ponownym głosowaniu 51,38% - Łukasz Gibała, 48,62% - Aleksander Miszalski

23:14

W Gliwicach sytuacja wygląda następująco. Dane z 70 na 117 (59,82%) obwodów głosowania w ponownym głosowaniu 50,20% - Mariusz Śpiewok 49,80% - Katarzyna Kuczyńska-Budka

23:14

23:18

Jak sytuacja w miastach Śląska? Druga tura wyborów prezydenckich: w Świętochłowicach wygrywa Daniel Beger, w Tarnowskich Górach Arkadiusz Czech. W Zabrzu zaś prowadzi Agnieszka Rupniewska. 

23:20

- Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych nie są zaskoczeniem. Dały o sobie znać wszystkie czynniki strukturalne - np. wyraźna przewaga orientacji liberalnej i lewicowej nad PiS w dużych miastach - ocenił w rozmowie z PAP politolog Rafał Chwedoruk.

23:24

Wybory przynoszą też zmiany w Senacie, ponieważ Krzysztof Kukucki najpewniej zostanie prezydentem we Włocławku, a teraz jest on senatorem.

23:32

A oto najnowsze wieści o sytuacji w Gliwicach, gdzie o fotel prezydenta walczyła żona Borysa Budki. 

Dane z 87 na 117 (74,35%) obwodów głosowania w ponownym głosowaniu: 50,30% - Katarzyna Kuczyńska-Budka 49,70% - Mariusz Śpiewok

23:54

Po godzinie 23:30 PKW opublikowała dane z 112 na 124 obwodów głosowania (90,32%) w Toruniu. Oto wyniki: Paweł Gulewski - 64,85%, Michał Zaleski - 35,15%. WIĘCEJ: Wybory samorządowe 2024. Nokaut w Toruniu! Hegemon zdetronizowany po 22 latach

23:58

Polityk KO Jan Grabiec donosi: 

0:01

Na tym kończymy naszą relację z dani wyborów, ale nie kończymy wyborczych emocji. KLIKNIJ TUTAJ: NAJNOWSZE a dowiesz się, jak wygląda sytuacja w konkretnych miastach, w których odbyła się druga tura wyborów. Dziękujemy, że w dniu głosowania byliście z nami!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają