Uważaj na dezinformacje wyborczą! Dyrektorka NASK o zagrożeniach
Jak twierdzi Wilczyńska, w ostatnim czasie widać coraz więcej przypadków dezinformacji i zagrożeń, wykorzystywane są wizerunki polityków czy prowadzone kampanie scammerskie. Podkreśliła, że oprócz prób zwykłych oszustw mających na celu wyłudzenie pieniędzy, pojawiają się także przypadki próby wpływania na proces wyborczy.
- Widzieliśmy w ostatniej kampanii, że w trakcie ciszy wyborczej oraz zaraz po jej zakończeniu, eskalację treści dezinformacyjnych dotyczących kart do głosowania, zwożenia wyborców, stawiania dwóch krzyżyków przy nazwisku kandydata. Musimy bardzo uważać na takie informacje i przekazywać obywatelom rzetelną wiedzę o tym, jak powinien wyglądać proces wyborczy i jak go chronić - mówi ekspertka NASK.
Magdalena Wilczyńska przypomniała sytuację podczas ostatnich wyborów parlamentarnych na Słowacji, gdy w trakcie ciszy wyborczej w mediach społecznościowych pojawiło się wideo z fałszywym nagraniem audio, które miało skompromitować jednego z polityków. Ekspertka wskazuje, że podobne zdarzenia można było zaobserwować w kampanii samorządowej, a nie można wykluczyć, że pojawią się przy wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Pod tym kątem wyjątkowo niebezpieczna jest technologia deepfake, tworzona przy użyciu AI.
- Musimy faktycznie bardzo uważnie patrzeć na wszelkie nagrania z udziałem polityków, które wydają się podejrzane. Warto zgłaszać je do nas lub innych instytucji, które mogą podjąć działania w celu weryfikacji tych treści - wyjaśnia Wilczyńska.
Podejrzane treści zgłaszaj do NASK
Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK zachęciła, aby podejrzane treści zgłaszać na platformie bezpiecznewybory.pl. Zgłoszenia są później analizowane przez NASK i mogą być przekazane do odpowiednich instytucji, lub samych platform społecznościowych, aby je później usunęły.
- Nie dajmy się ponieść emocjom. Dezinformacja zawsze ma na celu polaryzację i wzbudzenie silnych emocji w społeczeństwie. Jeśli czujemy, że coś jest nie tak, zgłaszajmy tę treść odpowiednim służbom - apelowała.
Natomiast incydent wyborcze, oraz podejrzane wiadomości SMS można zgłaszać na stronie CERT - https://incydent.cert.pl.
Polecany artykuł: