Urna wyborcza

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Wybory samorządowe

Ekspert NASK: Uważajmy na dezinformację w trakcie ciszy wyborczej

2024-04-06 9:48

Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK Magdalena Wilczyńska przestrzegła, aby w trakcie ciszy wyborczej uważać na dezinformację. Przytoczyła przy tym przykłady z innych krajów, gdy próbowano zakłócić proces wyborczy. Podkreśliła, że incydenty można zgłaszać na platformie bezpiecznewybory.pl.

Uważaj na dezinformacje wyborczą! Dyrektorka NASK o zagrożeniach

Jak twierdzi Wilczyńska, w ostatnim czasie widać coraz więcej przypadków dezinformacji i zagrożeń, wykorzystywane są wizerunki polityków czy prowadzone kampanie scammerskie. Podkreśliła, że oprócz prób zwykłych oszustw mających na celu wyłudzenie pieniędzy, pojawiają się także przypadki próby wpływania na proces wyborczy.

Widzieliśmy w ostatniej kampanii, że w trakcie ciszy wyborczej oraz zaraz po jej zakończeniu, eskalację treści dezinformacyjnych dotyczących kart do głosowania, zwożenia wyborców, stawiania dwóch krzyżyków przy nazwisku kandydata. Musimy bardzo uważać na takie informacje i przekazywać obywatelom rzetelną wiedzę o tym, jak powinien wyglądać proces wyborczy i jak go chronić - mówi ekspertka NASK. 

Magdalena Wilczyńska przypomniała sytuację podczas ostatnich wyborów parlamentarnych na Słowacji, gdy w trakcie ciszy wyborczej w mediach społecznościowych pojawiło się wideo z fałszywym nagraniem audio, które miało skompromitować jednego z polityków. Ekspertka wskazuje, że podobne zdarzenia można było zaobserwować w kampanii samorządowej, a nie można wykluczyć, że pojawią się przy wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Pod tym kątem wyjątkowo niebezpieczna jest technologia deepfake, tworzona przy użyciu AI.

Musimy faktycznie bardzo uważnie patrzeć na wszelkie nagrania z udziałem polityków, które wydają się podejrzane. Warto zgłaszać je do nas lub innych instytucji, które mogą podjąć działania w celu weryfikacji tych treści - wyjaśnia Wilczyńska.

Podejrzane treści zgłaszaj do NASK

Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK zachęciła, aby podejrzane treści zgłaszać na platformie bezpiecznewybory.pl. Zgłoszenia są później analizowane przez NASK i mogą być przekazane do odpowiednich instytucji, lub samych platform społecznościowych, aby je później usunęły.

Nie dajmy się ponieść emocjom. Dezinformacja zawsze ma na celu polaryzację i wzbudzenie silnych emocji w społeczeństwie. Jeśli czujemy, że coś jest nie tak, zgłaszajmy tę treść odpowiednim służbom - apelowała.

Natomiast incydent wyborcze, oraz podejrzane wiadomości SMS można zgłaszać na stronie CERT - https://incydent.cert.pl.

QUIZ PRL. Symbole luksusu PRL

Pytanie 1 z 15
Marzyły o nim zimą wszystkie kobiety w PRL, jednak tylko nieliczne było na nie stać
QUIZ. Symbole luksusu PRL