Tajemniczy kościół, o którym mowa to Wielowyznaniowy Kościół Artystów Wizualnych. Ten nie doczekał się rejestracji w spisie Kościołów, jaki prowadzi resort. - W styczniu MSWiA odmówiło rejestracji Wielowyznaniowego Kościoła Artystów Wizualnych z powodu niespełnienia wymogów formalnych. Grupa złożyła do MSWiA wniosek o rejestrację we wrześniu 2020 r. - cytuje "Raport o przestrzeganiu wolności religijnej na świecie" dziennik "Rzeczpospolita".
MSWiA zablokowało rejestrację nowego wyznania. Z przyczyn formalnych
W sprawie dziennik zwrócił się z pytaniem do resortu spraw wewnętrznych. Odpowiedź nie zawierała jednak najbardziej interesujących informacji dotyczących obrządku, władz Kościoła, ani doktryny religijnej. - Organ rejestrowy szczegółowo wskazał wnioskodawcy braki w złożonej dokumentacji i wezwał do ich uzupełnienia. Wnioskodawca we wskazanym terminie nie uzupełnił tych braków. W związku z tym MSWiA odmówiło rejestracji kościoła z uwagi na nieuzupełnienie wniosku o dokumenty niezbędne do jego rejestracji - czytamy w odpowiedzi MSWiA.
"Rzeczpospolita" powołuje się na autora kanału "Podcast religijny", Mikołaja Kołyszko, który wskazuje, że żaden z religioznawców, z którym rozmawiał na temat Wielowyznaniowego Kościoła Artystów Wizualnych nie wiedział, o czym mowa. Tym bardziej tajemnicza jest sprawa.
- Człon nazwy „wielowyznaniowy” sugeruje, że nie mamy do czynienia z poważnie określająca się instytucją. Być może jakaś grupa artystów chciała się zarejestrować, by uniknąć odpowiedzialności karnej z powodu obrazy uczuć religijnych? - wskazuje Kołyszko.
W 2021 roku dwa nowe Kościoły dołączyły do rejestru. Jeden uniknął usunięcia
Co więcej, "Raport o przestrzeganiu wolności religijnej na świecie" wskazuje, że w Polsce w ubiegłym roku zatwierdzono 2 nowe wyznania. W marcu na listę Kościołów MSWiA wpisany został Katolicki Kościół Narodowy, a 9 miesięcy później w grudniu swojego wpisu doczekał się Kościół Naturalny. Ten drugi przekonuje zresztą, że jego religia ma 500 tys. lat, a więc powstała zanim wyodrębnił się homo sapiens.
W lipcu 2021 roku warszawski sąd administracyjny zablokował decyzję o wykreśleniu Reformowanego Kościoła Katolickiego z listy wyznań. O takie kroki zabiegał Zbigniew Ziobro (52 l.), który jako prokurator generalny wskazał, że praktyka małżeństw osób tej samej płci we wspomnianym wyznaniu jest niezgodna z polską konstytucją. Decyzja odmawiająca wykreślenia Reformowanego Kościoła Katolickiego z listy zasadzała się na argumencie, że jego wykreślenie może uniemożliwić jego działalność.
Trafienie na listę Kościołów w Polsce, którą prowadzi MSWiA to sporo korzyści. Wspólnoty wyznaniowe, które trafią do wykazu nie muszą płacić podatku dochodowego od osób prawnych. Duchownych obejmuje się zaś preferencyjnym opodatkowaniem, a państwo z Funduszu Kościelnego opłaca im składki emerytalne oraz zdrowotne. Obecnie na liście znajduje się 171 wyznań.
Poniżej galeria dotycząca rajdu Jarosława Kaczyńskiego z zawrotną szybkością do kościoła
Polecany artykuł: