granica

i

Autor: MSWiA

Dziesiątki tysięcy dostało się do Polski

Rosjanie masowo przekraczają polską granicę. Wykorzystują lukę w prawie

2022-08-12 11:39

Rosjanie, choć nie mogą uzyskać w Polsce wizy turystycznej, masowo ściągają do naszego kraju. Od 24 lutego do Polski wjechało ponad 61 tys. obywateli Federacji Rosyjskiej. Ograniczenia dotyczą ruchu turystycznego, a ci, którzy się u nas pojawili, mieli odpowiednie do wjazdu dokumenty. Pozostaje jednak grupa, która znalazła lukę w prawie.

61 514 obywateli Federacji Rosyjskiej wjechało do Polski od 24 lutego do 9 sierpnia, jak podaje "Rzeczpospolita" za Strażą Graniczną. I choć ruch turystyczny z Rosją Polska wstrzymała, to wciąż do kraju wpuszczani są Rosjanie na podstawie innych dokumentów niż wizy turystyczne. W tym wypadku jesteśmy w europejskiej mniejszości.

Rosjanie prą do Europy. Jest sposób na ominięcie polskiego prawa

Polska zezwala Rosjanom na wjazd pod trzema warunkami. Obywatel Federacji Rosyjskiej: a) musi być studentem polskiej uczelni, b) powinien posiadać zezwolenie na pracę w Polsce, c) powinien posiadać tzw. tytuł pobytowy. Tylko na podstawie jednego z tych trzech warunków mogą dostać się do naszego kraju bezpośrednio.

Pośrednio do Polski mogą jednak dostać się w jeszcze jeden sposób i to całkowicie turystyczny. Choć bowiem Polska wprowadziła zakaz wydawania Rosjanom wiz turystycznych, nie przestało robić tego grono krajów Unii Europejskiej.

W Paryżu, Budapeszcie czy Berlinie, choć nie ma bezpośrednich lotów do Rosji, wciąż na ulicach można zobaczyć turystów z Moskwy. 90-dniowe wizy Schengen są dla nich dostępne w większości krajów wspólnoty i wciąż są wydawane. Z dokumentem wydawanym za 35 euro są w stanie turystycznie wjechać nawet do Polski, która choć nie wydaje wiz Rosjanom, to musi honorować dokument wydany przez innego członka Unii.

Ukraińcy apelują o wstrzymanie tej praktyki. Schronienie dla Rosjan tak, ale nie wakacje na europejskiej plaży

Sprawa wyraźnie nie jest w smak Kijowowi. Ukraińskie władze już zaapelowały do europejskich rządów o wycofanie się z wydawania Rosjanom wiz turystycznych. Wołodymyr Zełenski (44 l.) zaapelował o to jeszcze na początku tygodnia, a potem jego apel powtórzył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba (41 l.), który zwracał się do krajów G7. W skład tej grupy wchodzą Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.

Ukraina odpiera agresję w wojnie o nasz europejski wybór. Nie mogą korzystać z przywilejów cywilizacji europejskiej ci, którzy popierają wojnę. Jeżeli są obywatele Rosji, którzy uciekają przed reżimem, powinni znaleźć schronienie. Ale nie tacy, którzy jadą na plażę - mówi wiceszefowa formacji Sługa Narodu, Jewhenia Krawczuk, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Przeciwni wprowadzenia zakazu dla Rosjan na terenie całej Europy są jednak członkowie Antywojennego Komitetu Rosji. Choć w organizacji zasiadają zaangażowani w pomoc Ukrainie rosyjscy opozycjoniści, jak chociażby Gari Kasparow, zwracają uwagę, że wprowadzenie zakazu będzie jedynie z korzyścią dla Kremla. Ten wykorzystałby wprowadzony zakaz czysto propagandowo. 

Poniżej galeria, w której możecie zobaczyć byłego prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenkę (57 l.), który spędzał wakacje nad polskim morzem

Express Biedrzyckiej - Mateusz Lachowski: Andrzej Duda jest w Ukrainie superpopularny
Sonda
Czy na terenie całej UE powinno zostać wstrzymane wydawanie wiz Rosjanom?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają