Marsz Niepodległości 2022 w Warszawie. Którędy przejdzie? O której się zacznie? [TRASA]

i

Autor: Sebastian Wielechowski / Super Express Marsz Niepodległości 2022 w Warszawie. Którędy przejdzie? O której się zacznie? [TRASA]

Tak będziemy świętować 11 listopada

Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Plan uroczystości państwowych na 11 listopada

2022-11-10 19:39

Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się niezmiennie w stolicy przy udziale oficjeli. Warto podkreślić, że oficjalne uroczystości państwowe nie będą jedynymi. W stolicy zapowiedziano aż 20 różnych wydarzeń związanych z 11 listopada. W całym kraju zaplanowanych jest natomiast niemal 1000 imprez.

Oficjalne państwowe obchody Narodowego Święta Niepodległości zaczną się w piątek rano od złożenia kwiatów pod stojącymi przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości. Andrzej Duda (50 l.) przespaceruje się od postumentu do postumentu i złoży kwiaty pod pomnikami Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego oraz oczywiście pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który mieści się pod Belwederem.

Narodowe Święto Niepodległości. Oficjalne obchody z udziałem czołowych polityków

Prezydent już o 09:00 będzie właśnie w Belwederze, gdzie odbędzie się kolejne wydarzenie związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda będzie bowiem wręczać tam odznaczenia państwowe z okazji dnia niepodległości.

Głowa państwa nie ma za dużo czasu na wręczanie odznaczeń, ponieważ już o 10:00 zacznie się oficjalna msza święta za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej, którą odprawi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz (72 l.). Andrzej Duda weźmie w niej udział wraz z żoną, Agatą Kornhauser-Dudą (50 l.) oraz litewską parą prezydencką, która z wizytą przebywa w Polsce.

Czeka nas oficjalne przemówienie prezydenta. Andrzej Duda zabierze głos w południe

Kolejnym punktem obchodów są uroczystości zaplanowane pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Te zaczną się o 12:00 i w ich planie jest wystąpienie Andrzeja Dudy. Jak przekazał szef gabinetu prezydenta, Paweł Szrot (47 l.), będą odniesienia do wojny w Ukrainie. - Można się spodziewać, że pan prezydent będzie mówił o tym, jak wysoka jest cena, którą czasem się płaci za niepodległość - ujawnił Szrot.

Co ciekawe, pod Grobem Nieznanego Żołnierza przemawiać będzie także Gitanas Nauseda (58 l.), prezydent Litwy. Następnie zostaną złożone wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych.

Poniżej galeria dotycząca historii Marszu Niepodległości

Sonda
Czy obchodzisz Święto Niepodległości?
Politycy od kuchni - Kazimierz Kik