Michał Dworczyk

i

Autor: TOMASZ GOLLA/SUPER EXPRESS Michał Dworczyk

Prawa ręka Morawieckiego poza rządem?

Michał Dworczyk pożegna się z rządem? "Kwestia dni lub godzin"

2022-09-28 10:12

W środę 28.09 rozpoczyna się kolejne posiedzenie Sejmu, które może obfitować w zawrotne polityczne wydarzenia. Jednym z najbardziej emocjonujących jest dymisja Michała Dworczyka (47 l.). Bliski współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego (54 l.) ma odejść z rządu w związku z naciskami służb specjalnych.

Wieść o szykowanej dymisji Michała Dworczyka z Rady Ministrów gruchnęła we wtorek i od tego czasu wszystkie oczy obserwatorów życia politycznego w Polsce bacznie przyglądają się szefowi Kancelarii Premiera. Michał Dworczyk ma bowiem już znajdować się w rządzie jedynie formalnie, ponieważ jego dymisja miała zostać przesądzona.

Michał Dworczyk do dymisji? Dzielą nas od niej dni lub nawet godziny

O utrąceniu prawej ręki premiera Mateusza Morawieckiego z Rady Ministrów głośno już nie od dziś. Sprawa podejmowana była co najmniej kilkakrotnie w mediach, a pierwsze doniesienia dotyczące wyrzucenia Dworczyka z rządu pojawiły się już 15 miesięcy temu, gdy w czerwcu 2021 roku gruchnęła afera z mailami pochodzącymi rzekomo ze skrzynki polityka.

We wtorek pojawiła się informacja, że to już koniec i zapadła decyzja o odwołaniu Michała Dworczyka, a według kuluarowych rozmów w Sejmie to bardziej "kwestia dni lub godzin niż tygodni". Ten najpierw miałby stracić stanowisko szefa KPRM, ale zachować stanowisko w rządzie. Na usunięcie tego dolnośląskiego polityka PiS miały od dłuższego czasu naciskać służby w związku z aferą mailową. Protekcja Mateusza Morawieckiego nad swoim człowiekiem osłabła jednak po tym, jak targany konfliktami rząd zaczął coraz mocniej mu się sprzeciwiać.

Mateusz Morawiecki traci sterowność. Czyha na niego Jacek Sasin i Elżbieta Witek

W ostatnim czasie nasilić się miały ataki Jacka Sasina (52 l.) pod adresem Mateusza Morawieckiego. Zawiązać się nawet miała przeciw niemu specyficzna koalicja, która obejmuje Jacka Sasina, byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego (56 l.) oraz marszałek Sejmu Elżbietę Witek (64 l.). Ta ostatnia ma nawet ambicje, by zastąpić premiera na fotelu szefa Rady Ministrów.

Wiele w kwestii przetasowań w rządzie ma wyjaśnić się do końca tego tygodnia. Posiedzenie Sejmu, które zaczyna się w środę, ma pokazać, czy PiS ma sejmową większość nawet przy formalnych głosowaniach. Następnie w czwartek odbędzie się wyjazdowe spotkanie klubu PiS, a w piątek posiedzenie ścisłych władz partii. Na tym pierwszym zobaczymy czy w PiS coś może działać jeszcze jak w zegarku, a w piątek decyzje szefostwa partii będą jak wisienka na torcie.

Poniżej galeria, w której Jarosław Gowin (60 l.) mówi o przeprosinach za współpracę z PiS

Sonda
Jesteś za dymisją Michała Dworczyka?
K. ŁAPIŃSKI: JEST GRUPA POLITYKÓW PIS, KTÓRA CHCE ZMIANY PREMIERA

Czego najbardziej boi się Kaczyński? "Ma pełne portki ze strachu".

Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "Kaczyński ma pełne portki ze strachu - Krzysztof Śmiszek [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.