Wybory

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express

Pomysł PiS nie w smak wyborcom

Sondaż: Wybory samorządowe będą przeniesione? Polacy jednoznacznie odpowiedzieli

2022-09-28 9:33

Sejm bierze się za procedowanie ustawy, która przesuwa w czasie wybory samorządowe o pół roku wprzód. Jak tłumaczy Prawo i Sprawiedliwość odpowiedzialne za te zmiany, przesunięcie wyborów jest konieczne, by te nie kolidowały z wyborami parlamentarnymi 2023 roku. Polacy nie są jednak tak entuzjastycznie nastawieni do tego pomysłu, jak politycy PiS.

Wybory samorządowe mają zostać przesunięte o pół roku, a stosowne prawo, które do tego doprowadzi, ma być procedowane przez Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu. Urszula Rusecka (56 l.), wicerzeczniczka PiS jeszcze w ubiegłym tygodniu przekonywała, że "na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze, drugie i trzecie czytanie".

Wybory samorządowe przełożone o pół roku. Sondaż: Polakom ten pomysł się nie podoba

W wynikach sondażu pracowni United Surveys przeprowadzonym na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" w dniach 24-25 września na grupie 1000 Polaków jasno widać bowiem, że Polacy kręcą nosem na przesuwanie terminu wyborów. Lwia część elektoratu jest przeciwko machinacjom wyborczym, choć terminy wyborów samorządowych i parlamentarnych są całkiem niedaleko siebie.

56,9 proc. ankietowanych wyraziło sprzeciw wobec przesuwania wyborów i wskazało na konieczność przeprowadzenia wyborów samorządowych zgodnie z planem. Drugą najpopularniejszą odpowiedzią, którą wybrało 21,3 proc. badanych było wskazanie na przełożenie wyborów samorządowych.

Skrócenie kadencji Sejmu, a nawet stan nadzwyczajny. Polaków propozycje na jesień 2023

Trzecie miejsce i 10,8 proc. zajęła propozycja szczególnie ciekawa, bo zakładająca skrócenie kadencji Sejmu. Z kolei 2,4 proc. głosujących wybrało opcję wprowadzenia stanu wyjątkowego. 8,7 proc. ankietowanych wybrało zaś opcję "nie wiem, trudno powiedzieć".

Poniżej galeria, z której dowiecie się akcji szkoleń wojskowych dla wszystkich Polaków

Sonda
Czy wybory samorządowe 2023 powinny zostać zorganizowane wiosną 2024?
Express Biedrzyckiej - Śmiszek: wydaje mi się, że Kaczyński wyznaje zasadę "nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy"
Nasi Partnerzy polecają