Wybory

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express

Pomysł PiS nie w smak wyborcom

Sondaż: Wybory samorządowe będą przeniesione? Polacy jednoznacznie odpowiedzieli

2022-09-28 9:33

Sejm bierze się za procedowanie ustawy, która przesuwa w czasie wybory samorządowe o pół roku wprzód. Jak tłumaczy Prawo i Sprawiedliwość odpowiedzialne za te zmiany, przesunięcie wyborów jest konieczne, by te nie kolidowały z wyborami parlamentarnymi 2023 roku. Polacy nie są jednak tak entuzjastycznie nastawieni do tego pomysłu, jak politycy PiS.

Wybory samorządowe mają zostać przesunięte o pół roku, a stosowne prawo, które do tego doprowadzi, ma być procedowane przez Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu. Urszula Rusecka (56 l.), wicerzeczniczka PiS jeszcze w ubiegłym tygodniu przekonywała, że "na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze, drugie i trzecie czytanie".

Wybory samorządowe przełożone o pół roku. Sondaż: Polakom ten pomysł się nie podoba

W wynikach sondażu pracowni United Surveys przeprowadzonym na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" w dniach 24-25 września na grupie 1000 Polaków jasno widać bowiem, że Polacy kręcą nosem na przesuwanie terminu wyborów. Lwia część elektoratu jest przeciwko machinacjom wyborczym, choć terminy wyborów samorządowych i parlamentarnych są całkiem niedaleko siebie.

56,9 proc. ankietowanych wyraziło sprzeciw wobec przesuwania wyborów i wskazało na konieczność przeprowadzenia wyborów samorządowych zgodnie z planem. Drugą najpopularniejszą odpowiedzią, którą wybrało 21,3 proc. badanych było wskazanie na przełożenie wyborów samorządowych.

Skrócenie kadencji Sejmu, a nawet stan nadzwyczajny. Polaków propozycje na jesień 2023

Trzecie miejsce i 10,8 proc. zajęła propozycja szczególnie ciekawa, bo zakładająca skrócenie kadencji Sejmu. Z kolei 2,4 proc. głosujących wybrało opcję wprowadzenia stanu wyjątkowego. 8,7 proc. ankietowanych wybrało zaś opcję "nie wiem, trudno powiedzieć".

Poniżej galeria, z której dowiecie się akcji szkoleń wojskowych dla wszystkich Polaków

Sonda
Czy wybory samorządowe 2023 powinny zostać zorganizowane wiosną 2024?
Express Biedrzyckiej - Śmiszek: wydaje mi się, że Kaczyński wyznaje zasadę "nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają