Robert Fico został postrzelony

i

Autor: Radovan Stoklasa/Reuters/Forum (2), AP Photo/Petr David Josek Robert Fico został postrzelony

relacja na żywo

Najnowsze wieści o stanie zdrowia Roberta Fico! Premier Słowacji odzyskał przytomność

2024-05-16 17:42

Cały świat wstrzymał oddech po postrzeleniu premiera Słowacji, do którego doszło po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova, we środę 15 maja. Napastnik natychmiast został zatrzymany. W szpitalu lekarze od razu podjęli walkę o życie Roberta Fico, premier został poddany wielogodzinnej operacji, ponieważ doznał bardzo poważnego urazu wielonarządowego – przekazano podczas konferencji prasowej w szpitalu. W czwartkowy poranek podano nowe informacje o stanie zdrowia Roberta Fico.

Stan zdrowia premiera

Dzień zamachu

- Przeżyliśmy dzień, który oznacza walkę o życie premiera. Mogę tylko wezwać, żeby zatrzymać tę nienawiść – padło podczas konferencji prasowej w szpitalu, w którym podjęto się operacji Roberta Fico. - Premier cały czas jest na sali operacyjnej. Fico doznał wielonarządowego urazu. Jest stan jest bardzo poważny. Na razie nie mamy dobrych informacji. Na ten moment operacja trwa trzy godziny. Jego stan zdrowia jest bardzo skomplikowany - powiedział minister obrony Robert Kaliniak podczas konferencji prasowej zorganizowanej w środę (15 maja) wieczorem. W czasie konferencji obecny był też szef MSW Słowacji, który powiedział: - Zamach był motywowany politycznie, stoimy u progu wojny domowej - komentował Matusz Szutaj Esztok.

Tuż przed godz. 23 słowacki portal Aktuality.sk podał powołując się na swoje "wiarygodne źródło", że premier Fico jest po operacji, a jego stan ma się stabilizować. Także BBC podało, że operacja miała przebiec pomyślnie: - W tej chwili nie znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu - podało BBC powołując się na informacje od jednego z ministrów słowackiego rządu. Mowa o wicepremierze Tomasie Taraba, który BBC miał przekazać, że "w tej chwili nie znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu". 

Dzień po zamachu

W czwartkowy poranek portal "Denik", powołując się na swoje źródła, przekazał, że "Fico jest przytomny po operacji". O niej mówił też wicepremier Taraba. - Na szczęście, o ile wiem, operacja przebiegła pomyślnie - i myślę, że przeżyje - zdradził. - Został ciężko ranny - jedna kula przeszła przez brzuch, druga trafiła w staw - dodał, potwierdzając wcześniejsze doniesienia na ten temat.

Warto dodać, że przed szpitalem, w którym znajduje się Fico przebywają funkcjonariusze policji - twierdzi telewizja TA3. - Teren przed oddziałem ratunkowym jest odgrodzony kordonem i nikt nie może wejść do środka bez weryfikacji - poinformowano.

Zamach na Fico

Przypomnijmy: w środę, chwilę przed godziną 15 w słowackich mediach pojawiła się informacja o postrzeleniu premiera Słowacji. Robert Fico został zaatakowany przed Domem Kultury w miejscowości Handlova, gdzie odbywało się posiedzenie rządu. Polityk podszedł do tłumu zgromadzonego przed budynkiem. W pewnym momencie znajdujący się tam 71-letni mężczyzna oddał kilka strzałów. Słowacki premier został natychmiast przetransportowany do szpitala, a zamachowiec zatrzymany przez funkcjonariuszy.

Sprawę skomentowali najważniejsi światowi polityczni przywódcy. Odniósł się do niej także rosyjski dyktator Władimir Putin.

Premier Słowacji Robert Fico postrzelony!
Sonda
Czy obawiasz się zamachu terrorystycznego w Polsce?
Listen on Spreaker.