Morawiecki

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Morawiecki i Grodzki na zakupach

Kancelaria Premiera i Senatu nie żałują. 1 mln zł wydadzą na gadżety do rozdania, wśród nich bambusowe głośniki

2022-10-21 11:05

Premier Mateusz Morawiecki (54 l.) i marszałek Senatu Tomasz Grodzki (64 l.), nie żałują podległym sobie organom. Obydwa podmioty - Kancelaria Premiera i Kancelaria Senatu organizują przetargi, które mają na celu zakup gadżetów z ich logo. W sumie zakupy opiewają na 1 mln zł. Tymczasem gadżety, które obydwie instytucje kupują, mają zostać rozdane.

77 rodzajów gadżetów ze swoim logo chce zakupić Kancelaria Premiera, a 18 różnych rodzajów zamierza zakupić Kancelaria Senatu, donosi "Rzeczpospolita". Zakupy obydwu podmiotów kosztować będą podatników w sumie 1 mln zł. Wątpliwości wzbudzają nie tylko przedmioty przetargów i kwoty, ale także celowość takiego wydatku w obliczu wysokiej inflacji i rosnącej w kraju drożyzny.

Mateusz Morawiecki i Tomasz Grodzki kupują swoim kancelariom wypasione gadżety

Bliższe przyjrzenie się zakupom obydwu kancelarii ujawnia szczególnie ciekawe przedmioty, jakie te zamówiły w swoich przetargach. "Rzeczpospolita" zwraca uwagę chociażby na bambusowe głośniki bezprzewodowe, które w liczbie 700 sztuk zamówiła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Natomiast Senat zamówił gadżety raczej standardowe, jeśli chodzi o przedmioty promocyjne sygnowane logiem. Smycze, kubki i długopisy to rzeczy, które świetnie się do promocji nadają. Szczególną uwagę w przypadku zamówienia Senatu zwracają parasole. W przetargu wskazano ich dokładną specyfikację: 500 sztuk parasoli ma opierać się na konstrukcji, w której czasza wspierana jest przez 16 wsporników z włókna szklanego.

Po co zamawianie takich gadżetów? Senator PSL Jan Filip Libicki (51 l.) z PSL wskazuje, że wiele z nich jest rozdawanych. - Rozdajemy je uczestnikom wycieczek, które oprowadzamy po Senacie. Co roku przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jestem też proszony o jakiś gadżet senacki, który jest następnie wysoko licytowany - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" senator.

Grosz do grosza i będzie milion. A nawet więcej

Zakupy gadżetów trochę będą nas kosztować. Kancelaria Premiera ma wydać około 1 mln złotych na swoje zamówienie. Natomiast Senat przeznaczy około 280 tys. złotych. Oznacza to w sumie, że podatnik za zakupy gadżetów dla obydwu kancelarii zapłaci kwotę w granicach 1,3 mln zł.

Poniżej galeria, w której możecie zobaczyć, jak Jarosławowi Kaczyńskiemu (73 l.) nie wyszedł żart

Sonda
Czy Mateusz Morawiecki nadal powinien być premierem?
Afera taśmowa. Rosjanie wpłynęli na polskie wybory?! Sławomir Nitras nie ma wątpliwości [SEDNO SPRAWY]