Sejm przyjął tzw. Lex Czarnek! Odrzucono wniosek o wotum nieufności wobec Bortniczuka

i

Autor: Marcin Wziontek/SE

Władza bierze się za sędziów i posłów

Radosław Fogiel potwierdza, PiS będzie znosić immunitety. Ustawa czeka tylko na głosowanie

2022-10-21 9:37

Prawo i Sprawiedliwość ustami swojego rzecznika Radosława Fogla (40 l.) zapowiedziało zmiany w immunitetach. Partia rządząca zamierza zmienić ich działanie, a projekt w tej sprawie, jak potwierdził rzecznik partii rządzącej, jest już gotowy. Jak wytłumaczył Radosław Fogiel, nowe prawo ma uniemożliwić wymigiwanie się immunitetem, gdy wina jest ewidentna.

Raodsław Fogiel potwierdza. Prawo i Sprawiedliwość bierze się za działanie immunitetów. Partia rządząca zamierza znosić je wobec posłów i sędziów, choć nie w całości. - Immunitet w tym zakresie, w którym broni i chroni wykonywanie mandatu poselskiego, czy pełnienie obowiązków sędziego oczywiście zostaje - zadeklarował rzecznik w programie "Tłit" Wirtualnej Polski.

Immunitety do zniesienia, czyli konstytucja do zmienienia. Radosław Fogiel: Zobaczymy, czy znajdzie się większość

Zmiana koncepcji działania immunitetów ma zasadzać się przede wszystkim na zniesieniu bezkarności osób objętych immunitetami wobec przewin wynikających ze złamania przepisów m.in. ruchu drogowego. Radosław Fogiel podkreśla, że wcale nie chodzi o całkowite znoszenie immunitetu. Co więcej, rzecznik zauważa pewien problem w przegłosowaniu przepisów, jaki stanowi konieczność zmiany konstytucji.

- Zapowiadaliśmy już to jakiś czas temu. Tu nie chodzi o stuprocentowe zniesienie immunitetu, tylko zniesienie tej jego formy, która sprawia, że czy sędzia czy parlamentarzysta np. złamawszy przepisy ruchu drogowego może zasłonić się immunitetem. To oczywiście wymagałoby zmiany konstytucji. Zobaczymy, czy znajdzie się taka większość - powiedział polityk.

Szczegóły po złożeniu w Sejmie. PiS nie chce pijanych sędziów i posłów za kółkiem

Według Radosława Fogla projekt jest już gotowy, ale nie ujawnia on, jakie dokładnie zapiski znalazły się w środku. - Szczegóły będą znane, kiedy go już złożymy do Sejmu. Projekt jest przygotowany - oświadczył rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Co było jednak motorem napędowym dla partii rządzącej na drodze do tego pomysłu. Polityk podkreślił, że Jarosław Kaczyński (73 l.) mówił o tym już na spotkaniach z Polakami. - Mówił o tym pan prezes Kaczyński na spotkaniach, które odbywa w całej Polsce. Wszyscy pamiętamy wiele kontrowersyjnych doniesień prasowych, gdzie sędzia był zatrzymywany przez policję w stanie wskazującym na możliwość spożywania wcześniej alkoholu i zasłaniał się immunitetem sędziowskim. Chcemy, żeby takie sytuacje były już niemożliwe - podsumował Radosław Fogiel.

Poniżej galeria ze zdjęciami grobu tragicznie zmarłego polityka Lewicy, Jakuba Bocheńskiego (+30 l.)

Sonda
Czy chcesz, żeby Prawo i Sprawiedliwość rządziło trzecią kadencję?
Ppłk Krzysztof Przepiórka: "Mamy III wojnę światową w pigułce" [Express Biedrzyckiej]
Listen to "Ziobro wie, że bez immunitetu wpadnie w tarapaty - prof. Antoni Dudek. Express Biedrzyckiej" on Spreaker.