Michał Kamiński

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Michał Kamiński

PESYMISTYCZNA WIZJA

Kamiński obawia się, że PiS łatwo nie zaakceptuje ewentualnej porażki w wyborach. Nawiązał do ataku na Kapitol

2022-11-15 9:35

Według wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego PiS po ewentualnej przegranej w wyborach może nie chcieć łatwo zaakceptować swojej porażki. - Liczenie na to, że PiS odda władzę w wolnych wyborach, w uczciwej grze odda na władzę, jest naprawdę… Zwłaszcza po tym, co się stało w USA - nawiązał do ataku na Kapitol w styczniu 2021 roku.

Senator Michał Kamiński z klubu Koalicja Polska-PSL oraz poseł Cezary Tomczyk (PO) byli gośćmi poniedziałkowego wydania “Faktów po Faktach”. Politycy zostali zapytani podczas rozmowy o sondaż wyborczy OKO.Press, z którego wynika, że PiS cieszy się 32-proc. poparciem, na KO zagłosowałoby 27 proc. badanych, a na Polskę 2050 Szymona Hołowni - 12 proc. - To poparcie (dla PiS - red.) jest stałe - zwróciła uwagę prowadząca Katarzyna Kolenda-Zaleska. 

Tomczyk: PiS-u nie wystarczy pokonać o włos. Trzeba wygrać tak, by go rozpędzić na cztery strony świata

Odnosząc się do badania, Cezary Tomczyk stwierdził, że sondażom najlepiej przyglądać się w perspektywie czasu. Według jego obserwacji “z miesiąca na miesiąc poparcie dla PiS topnieje”, a dla opozycji rośnie. Zdaniem polityka “wydaje się, że opozycja ma gigantyczną szansę przejąć w Polsce władzę”. 

- Ale chciałbym wyraźnie to powiedzieć. PiS-u nie wystarczy pokonać o włos. Trzeba wygrać tak, by go pokonać i wbić go w ziemię, by rozpędzić go na cztery strony świata. Dlatego, że jeśli różnica w głosach będzie niewielka,PiS będzie dokonywać machlojek, jak w wyborach Trzaskowski-Duda - stwierdził Tomczyk. 

Kamiński: liczenie na to, że PiS odda władzę w wolnych wyborach jest naprawdę…. Nawiązał do ataku na Kapitol 

Ze zdaniem polityka zgodził się Michał Kamiński. - Liczenie na to, że PiS odda władzę w wolnych wyborach, w uczciwej grze odda nam władzę, jest naprawdę… Zwłaszcza po tym, co stało się w USA - powiedział i dodał, że ma na myśli, to “co zrobił Donald Trump”. - W niemal najbardziej stabilnej demokracji świata był w stanie nie uznać wyniku wyborów i doprowadzić niemal do zamachu stanu - dodał, nawiązując do szturmu na Kapitol w styczniu 2021 roku. 

Wicemarszałek Senatu przyznał, że “znając dziś mentalność rządzących Polską, nie mogę się nie obawiać, że nie będą w stanie zaakceptować własnej porażki”. Jak tłumaczył, z tego powodu próbuje „przekonać przyjaciół z opozycji, by w konstruktywnym wotum nieufności zmienić rząd”. - Uważam, że lepiej zacząć od rządu, bo to krótsze i łatwiej zdobyć sojusznika - wskazał. 

- Jestem bardziej optymistyczny niż Michał. My jako Koalicja Obywatelska złożymy taki wniosek w pierwszym możliwym momencie, gdy będzie możliwy do przegłosowania - skomentował wypowiedź senatora Tomczyk.

Kamiński: "Morawiecki mówi Putinem" [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Zgadzasz się ze słowami Michała Kamińskiego?