Jarosław Kaczyński

i

Autor: Twitter/@pisorgpl Jarosław Kaczyński

OPOZYCJA ZACIERA RĘCE

Fatalne wieści dla PiS. Nowy sondaż wyborczy rozzłości Kaczyńskiego

2022-11-15 8:32

Z najnowszego sondażu wyborczego wynika, że choć PiS ponownie zajmuje pozycję lidera, to jednak nie ma szans na sformowanie rządu. Powody do zadowolenia ma natomiast niemal cała opozycja. Wyjątkiem jest Konfederacja, która w ogóle nie znalazłaby się w Sejmie. Badanie przeprowadziła pracownia United Surveys na zlecenie “Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

"Choć partia Jarosława Kaczyńskiego jest na pierwszym miejscu z 34 proc. poparcia, to - jak wynika z przeliczenia mandatów zgodnie z kalkulatorem dr. hab. Jarosława Flisa - nie miałaby szans na sformowanie rządu. Otrzymałaby jedynie 192 mandatów przy 231 potrzebnych do rządowej większości. Cieszyć się może opozycja, której przewodzi KO - ma 26 proc.; za nią jest Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 14 proc., do tego 9 proc. ma Lewica i prawie 7 proc. ludowcy. Poza Sejmem znalazłaby się Konfederacja" - podaje "DGP".

Według gazety, taki układ poparcia po przeliczeniu na mandaty dałby opozycji "bardzo stabilną większość aż 268 głosów, czyli o 37 więcej, niż trzeba do sformowania rządu". "Jednocześnie opozycji zabrakłoby tylko ośmiu głosów do osiągnięcia progu kolejnej istotnej większości - trzech piątych, co pozwala odrzucać prezydenckie weta" - zauważa.

Stabilizacja na scenie politycznej. Objazdy po Polsce niewiele dają? 

"Ogólne wyniki pokazują pewną stabilizację na politycznej scenie. Mimo objazdów Polski przez liderów wszystkich ugrupowań w prekampanijnym stylu od naszego poprzedniego badania we wrześniu PiS zyskał niespełna 2 pkt proc., a KO niecały jeden. Także o ok. 1 pkt proc. poszły w górę wyniki Lewicy czy Ludowców, a niemal 2 pkt proc. straciła Konfederacja. Żadna z korekt nie przekracza 3-proc. progu błędu" - podaje "DGP".

"Także przeliczanie na mandaty wyników sondaży w ostatnich miesiącach potwierdza, że większe szanse na sformowanie gabinetu po wyborach ma obecna opozycja niż obóz rządzący. Choć PiS przy swoim wyniku przez cały czas zachowuje szanse na kolejną kadencję, o ile udałoby mu się zwiększyć poparcie o co najmniej kilka procent. W 2015 r. zdobył władzę, mając niespełna 38 proc., czemu sprzyjało to, że poza Sejmem znalazła się lewica, ale już w 2019 r. by rządzić samodzielnie, potrzebował 43,6 proc." - dodaje gazeta.

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF został wykonany w dniach 10-12 listopada na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). 

PiS świetnie sobie radzi w sondażach. Anna Siewierska-Chmaj: nie wychowaliśmy społeczeństwa obywatelskiego [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]
Sonda
Czy opozycja musi się zjednoczyć, aby wygrać?

To już koniec rządów PiS? Paweł Kowal nie ma wątpliwości.

Posłuchaj rozmowy w Expressie Biedrzyckiej!

Listen to "To autostrada, która prowadzi do wyborów, które oni PRZEGRAJĄ - Kowal o wystąpieniach Kaczyńskiego. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.