Sejm

i

Autor: Kancelaria Premiera flickr.com Sejm

CIEKAWE WYNIKI

Choć partie zaciekle walczą o wyborców, rośnie liczba niezdecydowanych. Nowy sondaż

2022-10-18 9:31

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu, gdyby wybory do Sejmu odbyły się dziś, zwyciężyłaby koalicja PiS i Solidarnej Polski. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a kolejne - Polska 2050. W porównaniu z poprzednim takim badaniem odnotowano wzrost liczby niezdecydowanych wyborców.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, PiS wraz z Solidarną Polską zdobyłyby 32,7 proc. głosów - tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego w dniach 11-13 października. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy jest wyższe o 1,1 pkt proc. niż we wrześniowym badaniu. 

Na drugim miejscu ponownie uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,4 proc. poparcia. Jest to o 1,3 pkt proc. więcej niż poprzednio. 

Kolejne miejsce zajęło ugrupowanie Szymona Hołowni. Według najnowszego badania Polska 2050 może pochwalić się 11,3-proc. poparciem, co oznacza spadek o 2,1 pkt proc. 

Do Sejmu weszłyby również Lewica (8,4 proc.), PSL-Koalicja Polska (5,6 proc.) i Konfederacja (5,6 proc.). 

Z nowego badania pracowni IBRiS wynika, że wzrosła liczba niezdecydowanych wyborców. Aktualnie aż 9 proc. ankietowanych nie wie, na kogo zagłosowałoby w wyborach. 

Ilu Polaków weźmie udział w wyborach? Najnowsze badanie

Respondentom zadano również pytanie o to, czy gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięliby w nich udział. Odpowiedź “zdecydowanie tak” wybrało 43,9 proc. badanych, a “raczej tak” - 11,9 proc. 

Do urn raczej nie pójdzie 15,2 proc. Możliwość oddania głosu kategorycznie wykluczyło z kolei 25,5 proc. uczestników badania. 

3,8 proc. ankietowanych obecnie nie wie, czy poszłoby na wybory do Sejmu. 

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 11-13 października 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Sonda
Jak sądzisz, czy PiS wygra kolejne wybory?
Brejza: "Wygrałem w sądzie apelacyjnym z Jarosławem Kaczyńskim" [Express Biedrzyckiej]