Jacek Sasin

i

Autor: Artur Hojny/SE Jacek Sasin

Tajemnicze spotkania Jacka Sasina. Mateusz Morawiecki ma powody do obaw

2022-07-02 15:45

Jacek Sasin (53 l.) to znana postać w rządzie Mateusza Morawieckiego (54 l.), w którym zasiada jako wicepremier i minister aktywów państwowych. Polityk ten nieoficjalnie jest również przeciwnikiem środowiska zebranego wokół premiera. Radio Zet podaje, że zgodnie z ustaleniami redakcji dochodziło do tajemniczych spotkań u Jacka Sasina w resorcie.

O tym, że Jacek Sasin nie jest przyjacielem Mateusza Morawieckiego, wiadomo nieoficjalnie od dawna. Zgodnie z zakulisowymi doniesieniami już niejednokrotnie wicepremier i minister aktywów państwowych miał próbować podważać stanowisko premiera. Mateusz Morawiecki natomiast, choć premierem jest od 5 lat, nie może wciąż dobitnie ugruntować swojego stanowiska w PiS.

Jacek Sasin zwołuje polityków do siebie. Temat rozmów? Radio Zet: Mateusz Morawiecki

Kolejny epizod wojny podjazdowej dwóch frakcji w rządzie Prawa i Sprawiedliwości miał mieć miejsce przed ostatnią rekonstrukcją rządu. To wówczas, jak podaje Radio Zet, miało dochodzić do spotkań z posłami PiS w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Podczas jednego z nich czołową postacią licznej delegacji być miała premier pierwszego rządu PiS po wyborach 2015 roku Beata Szydło (59 l.).

Zgodnie z ustaleniami Radia Zet podczas spotkań atmosfera miała szczególnie nie być sprzyjająca premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Otoczeniu premiera zarzucano zbyt duży wpływ na politykę, nie brakowało bezwzględnych komentarzy, że "za mało PiS w PiS".

Przypomnijmy, że Morawiecki z PiS związany jest zaledwie od dekady. Najwierniejsi politycy, pozostający przy Jarosławie Kaczyńskim (73 l.) od lat 90. i dłużej z tzw. Zakonu Porozumienia Centrum, wciąż widzą w premierze postać z innej politycznej planety. Brak zaufania z ich strony nie pomaga szefowi rządu w skutecznym budowaniu zaplecza.

Poniżej galeria ze zdjęciami wozów polityków PiS

Aniołki Jarosława Kaczyńskiego czyli Zakon PC. Jacek Sasin chce odtworzyć frakcję z przeszłości?

Radio Zet donosi, że właśnie o takim Zakonie PC w wersji 2.0 mowa była podczas spotkań w resorcie aktywów. Odtworzenie frakcji składającej się z najwierniejszych polityków Jarosława Kaczyńskiego mogłoby zapewnić Prawu i Sprawiedliwości większą sterowność, a w strukturach łatwiejsze zarządzanie.

Zakon PC powstał symbolicznie w 1993 roku, gdy część polityków Porozumienia Centrum po politycznej porażce zdecydowała się zostać i tak przy liderze, Jarosławie Kaczyńskim. To między innymi Marek Suski (64 l.), Krzysztof Tchórzewski (72 l.), czy Adam Lipiński (66 l.).

Nie wiadomo jednak, czy Jarosław Kaczyński wiedział o spotkaniach w resorcie Jacka Sasina. 

Sonda
Jak oceniasz pracę Jacka Sasina?
Express Biedrzyckiej 01.07 (Michał Kamiński, Jan Piekło, dr hab. Tomasz Słomka) Sedno Sprawy: Jarosław Gowin
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE