Konwencja PO

i

Autor: Piotr Molecki/East News

Konwencja PO. Tusk dokopał Kaczyńskiemu! "Kto wierzy w Boga, nie głosuje na PiS" [ZAPISZ RELACJI NA ŻYWO 2.07.2022]

2022-07-02 14:37

Konwencja Przyszłości Platoformy Obywatelskiej to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla polityków, jak i dla sympatyków partii. Podczas sobotniego (2.07.2002) spotkania w Radomiu obecni wysłuchali podsumowania, ale też planów na przyszłość, dotyczących zwłaszcza maratonu wyborczego 2023/2024. Konwencja PO 2.07.2022 rozpoczęła się o 12:00 w hali widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu od wystąpienia lidera PO.

2 lipca 2022 o 12:00 w hali widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu odbyła się największa konwencja Platformy Obywatelskiej od czasów 20211 roku, gdy partia świętowała 10-lecie istnienia.

Na tegorocznej Konwencji Przyszłości PO można było posłuchać o:

  • podsumowania rocznego,
  • ponownego przywództwa Donalda Tuska,
  • mobilizacji struktur oraz wyborców przed maratonem wyborczym 2023/2024.

To będzie największe wydarzenie polityczne Platformy od 2011 roku, od naszej konwencji w Ergo Arenie. Będzie otwarciem nowego sezonu politycznego. Po pandemii, po tym zawieszeniu polityki związanym z wojną w Ukrainie, jesień z będzie obfitowała w gorące wydarzenia polityczne. Z całą pewnością także Polacy będą się mocniej interesować polityką na rok przed wyborami. Nakreślimy również plan na kolejny rok, bo za rok ruszy już ostra kampania wyborcza, więc chodzi o mobilizację na te najważniejsze dla nas kolejne miesiące, które zapewne zdecydują o układzie politycznym. To jesienią mogą się dokonać główne przetasowania, więc chcemy być dobrze przygotowani - mówił Jan Grabiec, rzecznik PO.

Na Konwencji Przyszłości pojawią działacze i sympatycy PO oraz osoby zaangażowane w projekt Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Zaproszeni zostali także liderzy ugrupowań współtworzących z PO Koalicję Obywatelską:

  • Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska),
  • Adam Szłapka (Nowoczesna),
  • Katarzyna Lubnauer (KO),
  • Dariusz Joński (KO)
  • oraz Urszula Zielińska i Przemysław Słowik (Zieloni).

Na konwencji PO pojawiło się około 6000 uczestników - na nagraniach widać, że hala widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu była wypełniona po brzegi. Konwencja rozpoczęła się od wystąpienia Donalda Tuska, lidera partii. Poruszył między innymi kwestię inflacji, drożyzny, niskich pensji dla nauczycieli czy policji. - Na swojej drodze spotykam często policjantów. Niedawno rozmawiałem z panem Mariuszem Wiatrem, panem inspektorem. Policjant z krwi i kosci. Jedną rzecz w czasie rozmowy chciał mi przekazać: polskie policjantki i polscy policjanci idą do służby, prawie wszyscy bez wyjątku, by chronić Polaków i ścigać bandytów. Nie żeby bronić władzy przed obywatelami - mówił były premier. 

Głos zabrał także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który mówił o patriotyzmie i jedności wśród Polaków. - Nikt nas patriotyzmu uczyć nie będzie, tylko to jest patriotyzm budowania, pomocy, otwarcia się na innych, budowania wspólnoty - twierdził. 

Zebrani wysłuchali także posłanki Kingi Gajewskiej, która pojawiła się przy mównicy z dziećmi i mężem. Posłanka krytykowała ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz obecny system nauczania. Kolejną z osób zabierajacych głos była posłanka Aleksandra Gajewska, która skupiła się na prawach kobiet, oraz europoseł Radosław Sikorski, który opowiadał o polityce PiS w trkacie wojny na Ukrainie oraz wymienił zasługi rządów PO dla polskiego wojska. Ponadto przemawiali Marcin Kierwiński, Kamila Gasiuk-Pihowiczm i Wojciech Król.

Konwencja Przyszłości PO w Radomiu. Największa od 2011 roku! Szykują się niespodzianki [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

10:31

Już od rana politycy Platformy Obywatelskiej zjeżdżają się z całej Polski do Radomia, by wziąć udział w Konwencji Przyszłosci PO. Choć wydarzenie startuje dopiero o 12:00, już od 6:00 uczestnicy wsiadali do autokarów i zmierzali na miejsce. 

10:39

Poseł PO Borys Budka pokazał zdjęcie pakietów startowych, które już czekają na uczestników. W papierowych torbach widać, że dostana między innymi miniaturowe flagi Polski i Unii Europejskiej.

11:00

Przed wejściem do Hali już ustawiła sie gigantyczna kolejka uczestników. 

11:06

W ramach "Studia Instytutu Obywatelskiego", umilającego oczekiwanie osobom oczekującym na wejście prze Halą, głos zabrał Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia. - 

- Mam stałe zasady: zawsze jestem szczery, nigdy nie jestem nastawiony źle. Jeśli ktoś ma inne poglądy, szanuję to, ale też staram się przekonać. Całą energię czerpię ze spotkać w małych miejscowościach, tam, gdzie jest prawdziwe życie - mówił.

11:40

Hala widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu, która może pomieścić nawet 5000 osób, jest niemal wypełnione po brzegi.

12:02

Do hali wkracza lider PO Donald Tusk. Po drodze ściska ręce uczestnikom konwencji i pozuje do zdjęć.

11:55

Rozpoczyna się Konwencja Przyszłości PO. Trwa przedstawiania poszczególnych uczestników: Krzysztof Brezja, Barbara Nowacka, Rafał Trzaskowski, Małgorzata Kidawa-Błońska, Ewa Kopacz, Tomasz Siemoniak, Radosław Sikorski.

12:03

Donald Tusk podziekował za gorące przywitanie, a zaraz potem rozbrzmiał dźwięki hymnu narodowego. Zebrani zaczęli śpiewać "Mazurka Dąbrowskiego".

12:08

- Pokazujecie Polsce, gdzie jest dobra wola, gdzie jest siła, gdzie jest nadzieja na dobrą zmianę - mówił Donald Tusk do zebranych.

12:10

Donald Tusk wspominał ludzi, z ktróymi spotkał się podczas swojego objazdu po Polsce. - Żyjemy w kraju, w którym trzeba mieć odwagę osobista, by porozmawiać z liderem opozycji. Bardzo chciałem podziękować tym, którzy nie bali spotkać się ze mną w czasie tych wielomiesięcznych podroży po Polsce - stwierdził lider PO.

12:16

- Na swojej drodze spotykam często policjantów. Niedawno rozmawiałem z panem Mariuszem Wiatrem, panem inspektorem. Policjant z krwi i kosci. Jedną rzecz w czasie rozmowy chciał mi przekazać: polskie policjantki i polscy policjanci idą do służby, prawie wszyscy bez wyjątku, by chronić Polaków i ścigać bandytów. Nie żeby bronić władzy przed obywatelami - mówił Donald Tusk.

12:19

- Nigdy nie zapomnimy tego upokorzenia - mówił lider PO, mówiąc o tym, jak obecna władza traktuje nauczycieli, dając sobie 40-60% podwyżek.

12:25

Donald Tusk poruszył też kwestię branży gastronomicznej w Polsce. - Właściciele bistro w Białogardzie nawet co 3 tygodnie muszą zmieniać menu, bo nie są w stanie utrzymać cen. Nie robią tego, żeby więcej zarobić, tylko żeby przeżyć - mówił lider PO.

12:29

- Zacytuje słowa ekspertów, którzy poprognozują, ze jeśli PiS będzie dalej rządził, to bochenek chleba, według najbardziej ostrożnych, będzie kosztował 10 zł. Ci najbardziej zaniepokojeni powiedzieli, ze do końca roku może kosztować nawet 30 zł. Co takiego się stało, na miłość Boga, że oni przez 7 lat z Polski, naprawdę kwitnącego kraju, dumy Europy, zrobili kraj, gdzie problemem staje się woda i chleb? - grzmiał Donald Tusk. Publiczność odpowiedziała skandując "Złodzieje".

12:40

- Jeśli ktoś potrafił inflację wziąć za gardło i zdusić do zera, to był to mój rząd. Od momentu, kiedy utworzyłem pierwszy rząd do momentu, kiedy oddałem go Pani premier Kopacz inflacja zjechała z 5% do poniżej 0! Później przyszedł PiS - mówił Donald Tusk.

12:48

Donald Tusk powołał się także na artykuł z "Super Expressu" z 2017 roku. - Tam była informacja, tak naprawdę szokująca. Wybrali sobie jako przykłady 40 radnych z PiS-u, którzy zalęgli się w spółkach i podspółkach Skarbu Państwa. W roku 2016-17 40 radnych zarobiła w tych spółeczkach 17 milionów zł - przypomniał były premier.

12:54

- Naszym programem będzie też zerwanie z hipokryzją, z tym zakłamaniem, np. z tą komisją, która bada sprawy pedofilii.. Nie będzie już w kościele nietykalnych. Święte i nietykalne są tylko dzieci w Polsce. Zero tolerancji dla pedofilii - grzmiał Donald Tusk.

- Co panowie Kaczyński, Rydzyk i Jędraszewski wiedzą o macierzyństwie, rodzinie, rodzinie i seksie?! Co jest? - krzyczał.

12:56

- Jeśli ktoś wierzy w Boga, czuje się chrześcijaninem, może głosować na partie, która ma Mejzę, Kurskiego? W ogóle o czym my rozmawiamy - mówił Donald Tusk.

12:58

Donald Tusk w gromkich oklaskach opuścił małą scenę, a głos zabrała posłanka Kinga Gajewska, która pojawiła się z dziećmi i mężem.

13:01

- Mamy ministra, który jest wrogiem nie tylko dzieci, ale i nauczycieli - mówiła Kinga Gajewska o Przemysławie Czarnku, szefie resortu edukacji.

13:05

- Czy jeden Tusk da radę? A czy Tusk i Trzaskowski dadzą radę? Już trochę lepiej. A weźmy do tego dorzućmy nauczycieli i dyrektorów… A jak dojdziemy my wszyscy – czy wy czujescie tę moc? Dzisiaj Radom, jutro cała Polska! Wygramy! - zakończyła Kinga Gajewska. Głos zabrał Rafał Trzaskowski.

13:22

- Nas wyróżnia to, że my chcemy rozmawiać na ważne tematy i szukać odpowiedzi na problemy, które nurtują Polki i Polaków! - mówił prezydent Warszawy.

13:26

- Nikt nas patriotyzmu uczyć nie będzie, tylko to jest patriotyzm budowania, pomocy, otwarcia się na innych, budowania wspólnoty  - zakończył Rafał Trzaskowski.

13:26

Głos zabrała Aleksanra Gajewska. 

- Stajemy w obronie każdej polskiej kobiety - mówiła. - Stajemy w obronie samotnych, samodzielnych matek, bo to im prezes Kaczyński i premier Morawiecki wmawiają, ze nie są prawdziwą rodziną.

13:36

- W kraju Kaczyńskiego władza nosi krawat, a bieda spódnicę! - grzmiała Aleksandra Gajewska. - Żadna Godek, Elbanowska, żadna Przyłębska nie będą nam, kobietom, mówiły, co jest dla nas dobre.

13:36

Na scenę wszedł Radosław Sikorski.

13:50

- Przestańcie bajdurzyć o zamachu smoleńskim, zamknijcie płatne fabryki kłamstw, skończcie łamać konstytucję i dobrowolnie przyjęte traktaty. Zajmijcie się walką z kryzysem gospodarczym i przygotujcie kraj na kryzys energetyczny - mówił Radołsaw Sikorski.

13:51

- Obudujemy wojsko, odbudujemy dyplomację, odbudujemy soduje. Zjednoczymy Polaków, odstraszymy Putina. Obyśmy zdążyli - zakończył były minister.

14:01

Głos zabierał Marcin Kierwiński. - Pójście do sklepu wiąże się ze stanem przedzawałowym - mówił. - Polacy tankują i płaczą, że muszą tak dużo zapłacić.

14:04

- Jestem pewny, że nikt z nas nie pomyli Inowrocławia z Włocławkiem ani Mejzy z Brejzą. A wiecie dlaczego? Bo my wiemy, o czym mówimy - grzmiał Kierwiński.

14:21

Konwencja się zakończyła.

14:15

- Wystarczyły 4 lata rządów PiS-u, by na Śląsku zabrakło węgla, bo polityka PiS-u uzależniła nas od rosyjskiego gazu - mówił Wojciech Król.

W GALERII PONIŻEJ ZOBACZYSZ, JAK ZMIENIAŁ SIĘ DONALD TUSK

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE