Sejm RP

i

Autor: Wikipedia, CC, 2010, Fot. Kalinka261015 Sejm RP

Najnowsze badanie poparcia politycznego

Sondaż: Polacy czują powagę wyborów. Co trzeci mówi, że będą ważniejsze od tych z 1989 roku

2022-12-29 9:46

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię Kantar Public respondentom zadano szereg pytań na temat zbliżających się wyborów. Oprócz klasycznego pytania o poparcie polityczne, Polacy zmierzyli się również z kwestią ważności zbliżających się wyborów, czy też tego, co będzie ich najważniejszym tematem.

Badanie przeprowadzone na zlecenie "Polityki" przez pracownię Kantar nie pozostawiło złudzeń, co do tego, jaki temat będzie najważniejszy w najbliższych wyborach parlamentarnych. Zgodnie z opinią 67 proc. respondentów to gospodarka i inflacja powinny zawładnąć przekazami politycznymi w obliczu zbliżającego się "święta demokracji".

Na kolejnym miejscu zestawienia istotnych tematów znalazła się kwestia bezpieczeństwa energetycznego (44 proc.), z kolei miejsce trzecie dotyczy praworządności, sądownictwa oraz ustroju państwa (35 proc.). Dalej jest ochrona zdrowia (35 proc.), wojna w Ukrainie (19 proc.), edukacja (16 proc.) oraz aborcja (14 proc.).

PiS z koalicjantami przoduje w poparciu, ale opozycja depcze po piętach

W tym sondażu, podobnie jak w innych badaniach poparcia politycznego, Prawo i Sprawiedliwość przoduje, ponieważ wraz z koalicjantami osiągnęło najwyższy 33-procentowy wynik. W tym badaniu zadano jednak pytanie, "kto wygra?" i tak opozycja z wynikiem 29 proc. nie daje o sobie zapomnieć. Tymczasem 38 proc. badanych przekonuje, że trudno wskazać zwycięzcę.

Opozycja do wyborów pójdzie razem, osobno, a może na kilku listach? Co o tym sądzą Polacy? 22 proc. badanych mówi o jednej liście. 24 proc. wskazuje na dwa bloki opozycyjne, 14 proc. mówi o 3-4 listach, a 40 proc. ankietowanych nie ma pojęcia, czego się spodziewać.

Ważność wyborów większa niż w 1989? Co trzeci Polak mówi "tak"

Wyborcy czują niewątpliwie, że zbliżające się wybory będą wydarzeniem najwyższej rangi. Polacy nie pokpiwają sobie bowiem sytuacji. 33 proc. wyborców przekonuje, że wybory parlamentarne 2023 będą ważniejsze od tych z 1989 roku. 42 proc. wskazuje natomiast, że te będą "równie ważne", co przełomowe głosowanie z 1989 roku. Jedynie 7 proc. uważa, że będą ważne mniej, a 18 proc. nie ma w sprawie zdania.

Sondaż przeprowadzony w dniach 1-5 grudnia na grupie 1004 dorosłych Polaków.

Poniżej galeria, w której zobaczycie, jak wygląda relacja Kaczyńskiego z Szydło

Sonda
Który polityk był Twoim zdaniem najgorszy w 2022 roku?
Krzysztof Jackowski mówi o tym jak będzie rok 2023 dla prezydenta Andrzeja Dudy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany