Tęcza LGBT+ na placu Zbawiciela

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Tęcza LGBT+ na placu Zbawiciela

Kwestia praw LGBT

Sondaż o LGBT: Polacy mówią zdecydowanie NIE

2022-09-29 12:15

Najnowszy sondaż dotyczący odbioru społeczności LGBT w polskim społeczeństwie wyraźnie wskazuje na to, że nasz kraj staje się coraz bardziej otwarty na osoby nieheteronormatywne. Jednak wyniki tego samego badania wskazują, że wciąż w kwestii praw osób LGBT jedna kwestia budzi spore kontrowersje.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Radia Zet przyjrzał się kwestii tolerancji Polaków wobec osób LGBT oraz ich praw. I choć w raporcie ILGA-Europe Polska trzeci rok z rzędu wypada jako najbardziej homofobiczny kraj Unii Europejskiej, to Polacy przychylnie patrzą na związki partnerskie.

Sondaż o LGBT w Polsce. Polacy na tak wobec związków partnerskich

Z wyników badania możemy wyczytać, że 64,3 proc. ankietowanych opowiedziało się za wprowadzeniem związków partnerskich dla par jednopłciowych. Warto podkreślić, że z tym stwierdzeniem zdecydowanie zgadza się 39,6 proc. badanych, a 24,7 proc. raczej się zgadza. Przeciwnikami takich zmian w prawie jest 29,9 proc. Polaków.

Spore poparcie w polskim społeczeństwie jest także dla wstępowania par jednopłciowych w małżeństwa cywilne. 48 proc. ankietowanych opowiada się za poparciem takiego rozwiązania, podczas gdy 42 proc. jest mu przeciwnych. Co 10 Polak nie ma w tej sprawie zdania.

Polacy błysnęli tolerancją. Ale nie dla adopcji

Jednak wciąż pozostaje jedna kwestia, która budzi ogromny sprzeciw wśród Polaków. Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem 54,2 proc. ankietowanych, a kolejne 11,6 proc. raczej się na nią nie zgadza (w sumie 65,8 proc. badanych). Jedynie 24,1 proc. Polaków popiera taką adopcję dzieci, z czego 15,4 proc. ankietowanych zdecydowanie. W tym wypadku także 10 proc. badanych nie miało zdania w sprawie.

Sondaż przeprowadzono w dniach 23-24.09 metodą CATI na reprezentatywnej grupie 1100 Polaków.

Sonda
Czy osoby LGBT są w Polsce dyskryminowane?
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Czy Putin użyje broni jądrowej? Ekspert mówi, co może nas czekać