Błaszczak

i

Autor: Shutterstock, Marek Kudelski/Super Express Błaszczak

Bayraktary trafią do wojska

Te drony pędzą 220 km/h! Polska armia już niebawem otrzyma niezawodny sprzęt

2022-09-29 11:35

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że w październiku tureckie drony Bayraktar trafią na wyposażenie polskiej armii. Informację przekazaną przez wiceministra w rozmowie z "Super Expressem" potwierdziło Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej.

Polska armia pozyska Bayraktary 

Wiceminister Wojciech Skurkiewicz podczas rozmowy w Radiu Wnet zapowiedział, że już w październiku na wyposażeniu polskiej armii znajdą się tureckie drony bezzałogowe, które zasłynęły podczas wojny w Ukrainie. Mowa o Bayraktarach.

- Z naszymi partnerami rozmawiamy na temat tych dostaw jak najszybszych, a oprócz tego, co dziś zamawiamy, prowadziliśmy szereg zamówień, które są w trakcie realizacji - przekazał wiceminister Skurkiewicz. 

W rozmowie z "Super Expressem" CO MON potwierdziło tę informację. Nawiązując do początków rozmów dotyczących bezzałogowych dronów.

W maju 2021 roku Mariusz Błaszczak wicepremier, minister obrony narodowej podpisał umowę na zakup czterech zestawów dronów bojowych Bayraktar TB2. W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów co łącznie na daje 24 bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar TB2. Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapas części zamiennych. Umowa przewiduje również dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków typu MAM-L i MAM–C, które umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych. Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 r. a całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r. - przekazuje nam CO MON.

Kiedy o Bayraktarach usłyszał cały świat?

- Bayraktary używane były podczas tureckich operacji w Syrii i Libii a obecnie z powodzeniem wykorzystują je Ukraińcy. Najlepszą rekomendacją dla tych maszyn jest potwierdzenie ich zdolności obserwacyjnych i uderzeniowych oraz przydatności  w warunkach bojowych, co wielokrotnie miało miejsce - poinformował nas zespół prasowy MON.

Czym jest Bayraktar?

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.

Sonda
Wziąłeś udział w zbiórce "Bayraktar dla Ukrainy"?
Abramsy w Poznaniu