bayraktar

i

Autor: Sławomir Sierakowski fot. zrzutka.pl/na-polskiego-bayraktara-dla-armii-ukrainy

WOJNA W UKRAINIE

Udało się! Zebraliśmy całą kwotę potrzebną na Bayraktar dla Ukrainy. Ogromne pieniądze!

W czerwcu publicysta “Krytyki Politycznej” Sławomir Sierakowski założył internetową zbiórkę na dron Bayraktar dla Ukrainy. 24 lipca udało się zebrać całą potrzebną kwotę. Jest to największa zrzutka w historii portalu Zrzutka.pl, który działa od 2013 r.

Celem zbiórki było uzbieranie 22 500 000 zł na zakup Bayraktar dla Ukrainy. Tureckie bezzałogowce służą m.in. do przeprowadzania rozpoznania, naprowadzania artylerii, a także do bezpośredniego atakowania przenoszonymi bombami.

Bayraktar dla Ukrainy. Wielka mobilizacja zakończyła się sukcesem

Ogromny sukces! Choć do końca zbiórki zostały jeszcze 4 dni, to już udało się uzbierać 22 600 534 zł (stan na 24 lipca, godz.14:40). To znaczy, że internauci wpłacili o ponad 100 500 zł więcej, niż było potrzebne. 

Na Bayraktar dla Ukrainy zrzuciło się ponad 200 700 osób. Zbiórkę udostępniono 121 971 razy. 

Akcję wciąż można wesprzeć pod tym LINKIEM.

Środki zostaną podwojone? “Bądźmy dobrej myśli!”

Okazuje się, że istnieje cień szansy na jeszcze lepsze zakończenie akcji. 21 lipca organizator zbiórki napisał, że “producent Bayraktarów wysłał w CNN pozytywny sygnał, choć pośrednio”. 

“Bardzo możliwe, że środki, które zbieramy na drona, zostaną niejako podwojone. Firma może przekazać drona za darmo Ukrainie, którą nazwała najbliższym sojusznikiem (zapowiedziała też, że nigdy nie sprzeda broni Rosji), a nasze środki ostatecznie trafią na pomoc humanitarną. To byłoby zgodne z naszymi najlepszymi intencjami! Bądźmy dobrej myśli!” - czytamy w aktualnościach zbiórki. 

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie zaatakowali Odessę. Dzień wcześniej zawarto ważne porozumienie

Sonda
Dorzucisz się do zbiórki na Bayraktara?

Co to znaczy Bayraktar?

Warto wiedzieć, że sama nazwa Bayraktar nie wzięła się z kapelusza. Przypomnijmy, że firma, która zajmuje się produkcją tych dronów nazywa się Baykar, co jest skrótem od Bayraktar Kardeşler. Te dwa słowa znaczą zaś "bracia Bayrakatar", ponieważ samo słowo Bayraktar w tym wypadku to nazwisko właścicieli firmy.

Gdyby jednak pójść jeszcze dalej i pokusić się o próbę wytłumaczenia tego, co oznacza nazwisko Bayraktar po polsku, to moglibyśmy się mile zaskoczyć. Najprościej bowiem można przetłumaczyć je jako "chorąży". 

Czym strzela Bayraktar?

Udźwig uzbrojenia Bayraktara nie jest wielki i ogranicza się do 55 kg. Maszyna dysponuje czterema podwieszeniami pod swoimi skrzydłami, na których umieszczane są zazwyczaj pociski wysokiej precyzyjności. Standardowo umieszczane są tam pociski szybujące MAM (Mini Akıllı Mühimmat, pol. miniaturowa amunicja precyzyjna). Ich cięższą wersją są pociski MAM-L (MAM-Lazer), które naprowadzane są laserowo na cel. Są jednak cięższe od minibomb, ponieważ jeden pocisk MAM-L waży 22,5 kg.

Dron bojowy Bayraktar TB2 korzysta również z pocisków MAM-C (MAM-Crit), które są podobnie jak MAM-L naprowadzane laserowo. Pociski MAM-C są zdolne przebić 20 cm stali o średniej twardości. MAM-C waży 6,5 kg. Standardowo jeden Bayraktar przenosi dwa pociski MAM-L oraz dwa MAM-C. Jeśli jednak mowa o egzemplarzach ze zmniejszonym na korzyść załadunku broni zapasie paliwa, to nawet 4 pociski MAM-L.

Dron Bayraktar cena

Koszt jednego drona Bayraktar może być różny w zależności od tego, jaką wersję drona wybierzemy i uzbrojenie do niego. Standardowa wersja używana przez Ukraińską armię kosztuje około 11 mln dolarów. Podobną cenęz za drona zapłaciła także Polska, gdy w 2021 roku zamówiono cztery zestawy po sześć Bayraktarów. Wówczas MON podało, że cena jednego zestawu (6 dronów) kosztuje 67 mln dolarów.

Express Biedrzyckiej: dr Mirosław Oczkoś: 99 proc. ministrów i wiceministrów to klasyczni nieudacznicy
Nasi Partnerzy polecają