Sejm

i

Autor: Kancelaria Premiera flickr.com Sejm

Polacy zabrali głos w sprawie ustawy o SN

Sondaż kluczowy dla opozycji, powinien dać do myślenia. 88 proc. poparcia na wsi

2022-12-19 10:13

Zgodnie z wynikami badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, Polacy szeroko popierają ustawę dotyczącą Sądu Najwyższego, której wdrożenie do polskiego systemu prawnego, miałoby otworzyć drogę do wypłat pieniędzy z KPO. Szczególna presja wywierana jest na opozycję, od której większość badanych oczekuje poparcia dla nowelizacji.

Okazuje się, że Polacy w większości dostrzegają potrzebę przepchnięcia przez parlament ustawy nowelizującej działanie Sądu Najwyższego. Projekt wypracowany przez polską delegację wraz z Komisją Europejską w oczach Polaków jest potrzebny i co do tego nie ma złudzeń.

Polacy popierają ustawę nowelizującą działanie SN. Tego samego, szczególnie na wsi, żądają od opozycji

W badaniu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie Radia Zet zadano ankietowanym jedno pytanie: "Czy opozycja parlamentarna powinna poprzeć projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w brzmieniu wynegocjowanym z Komisją Europejską, który odblokuje środki unijne dla Polski?". Odpowiedzi są bardziej niż twierdzące.

Aż 71,2 proc. badanych odpowiedziało "tak". Przeciwnych poparciu dla ustawy jest natomiast 19 proc. ankietowanych. Z kolei 9,8 respondentów nie ma w sprawie zdania. Co ciekawe, najwięcej zwolenników ustawa o SN ma na wsi - aż 88 proc. mieszkańców prowincji jest za nią. Ponad połowiczne poparcie projekt znajduje także w miastach średnich (62 proc.) i dużych (62 proc.).

Będzie ustawa i pieniądze z KPO? Dowiemy się po 11 stycznia

Czy to oznacza, że ustawa, która zbliża nas do KPO, przejdzie przez parlament z sukcesem? Do konsultacji nad prawem wypracowanym z Komisją Europejską wzywał sam Andrzej Duda (50 l.). - Proszę i apeluję do całego parlamentu, nie tylko do strony rządowej, ale do całej naszej sceny parlamentarnej, do wszystkich ugrupowań, aby spokojnie i konstruktywnie pracować nad projektem nowelizacji ustawy o SN - apelował prezydent w miniony czwartek.

Nowelizacja nie może zostać zbyt mocno zmieniona, by nie naruszyć zgody zawartej z Komisją Europejską. Musi jednak zmienić się na tyle, by zebrać szerokie poparcie polityczne w Polsce. Czy faktycznie tak się stanie i uda się to prawo przegłosować? Przekonamy się najwcześniej 11 stycznia, kiedy czeka nas kolejne posiedzenie Sejmu.

Poniżej galeria dotycząca relacji Beaty Szydło (59 l.) oraz Jarosława Kaczyńskiego (73 l.)

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
PiS traktuje nas jak PSY! Nie wybaczę TUSKOM! Czy Polacy przebaczą Polakom przy wigilijnym stole?| Komentery