Antoni Macierewicz

i

Autor: PAWEL SKRABA/SUPER EXPRESS Stara się jednak nie przejmować opinią krytyków.

Były szef MON nie zaraził entuzjazmem

Sondaż: Antoni Macierewicz nie przekonał Polaków. Większość oskarża go o oszustwo

2022-09-19 9:08

Antoni Macierewicz (74 l.) niewątpliwie bardzo mocno angażuje się w przekonanie społeczeństwa do tego, że w rzeczywistości 10 kwietnia 2010 roku doszło do zamachu na samolot prezydencki lecący do Smoleńska. Zarówno jednak prace jego podkomisji, jak i zachowanie samego polityka nie zaskarbiły sobie zaufania Polaków. Ci twierdzą, że Macierewicz oszukuje.

Złe wieści dla Antoniego Macierewicza płyną z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Zgodnie z wynikami badania, wiceszef Prawa i Sprawiedliwości, który od lat przewodniczy działaniom podkomisji smoleńskiej, nie może cieszyć się poważaniem Polaków. Jest wprost przeciwnie.

Antoni Macierewicz w oczach wielu Polaków oszukuje ws. Smoleńska. Sondaż United Surveys

46,1 proc. ankietowanych wskazało, że "zdecydowanie uważają", iż Antoni Macierewicz oszukuje w sprawie Smoleńska. "Raczej uważa" tak 15,3 proc. ankietowanych. W sumie 61,4 proc. Polaków uważa, że Macierewicz po prostu mydli nam oczy w kwestii katastrofy.

Przeciwnych temu twierdzeniu znajdziemy wśród 10,9 proc. badanych, którzy "zdecydowanie uważają", że Macierewicz mówi prawdę, a swoje śledztwo w ramach podkomisji smoleńskiej przedstawia rzetelnie wyjaśniając przyczyny. "Raczej uważa" tak 13,3 proc. ankietowanych, czyli w sumie Macierewicz może liczyć na poparcie 24,2 proc. Polaków. Bez zdania w tej kwestii pozostaje 14,5 proc. badanych.

Piotr Zgorzelski: Trzeba nowej komisji smoleńskiej

W PiS wiara w Antoniego Macierewicza jest jeszcze większa. 2/3 za jednym z liderów PiS

Największe poparcie Antoni Macierewicz ma naturalnie we własnym gronie. Wyborcy PiS deklarują bowiem wiarę w jego działania w ramach podkomisji smoleńskiej. 35 proc. wyborców partii rządzącej przekonuje bowiem, że "raczej" rzetelnie Antoni Macierewicz podchodzi do badania tragedii. Zdecydowanie do tego przekonani są ankietowani zebrani w grupie 33 proc. wyborców PiS. W sumie 68 proc. głosujących na partię rządzącą wierzy mniej lub bardziej w zapewnienia Macierewicza.

Co więc z pozostałymi 32 proc. elektoratu? 5 proc. wyborców jest "zdecydowanych", że Macierewicz kłamie w sprawie katastrofy smoleńskiej. "Raczej" uważa tak 12 proc. badanych. Natomiast 15 proc. wyborców PiS nie ma zdania w sprawie.

Badanie wykonano w dniach 16-18 września metodą CAWI na grupie 1000 Polaków.

Poniżej galeria, w której możecie zobaczyć, jak za 32 tys. zł Antoni Macierewicz opowiadał o Smoleńsku

Sonda
Czy uważasz, że w Smoleńsku polscy politycy zginęli na skutek zamachu?
Listen to "Kaczyński mówił "bracia Rosjanie". Prof. Dudek: "Wyborcy mają krótką pamięć" [Ekspress Biedrzyckiej]" on Spreaker.