Ukraina. Wojenne zniszczenia

i

Autor: AP Ukraina. Wojenne zniszczenia

Separatyści przerażeni ofensywą Ukrainy

Zapadła decyzja o referendum w sprawie przyłączenia okupowanych ziem do Rosji. Termin za kilka dni

2022-09-20 15:55

Ukraińska kontrofensywa, która przetoczyła się spod Charkowa w stronę Donbasu, odbijając tysiące kilometrów kwadratowych spod kontroli rosyjskiej, realnie przeraziła separatystów sprawujących kontrolę nad Ługańską i Doniecką Republiką Ludową. We wtorek zapadła decyzja o przeprowadzeniu głosowania. Referendum w sprawie przyłączenia tych ziem do Rosji zacznie się już w tym tygodniu i potrwa 4 dni.

Separatyści muszą czuć oddech ukraińskiego wojska już na plecach. Nagle bowiem władze Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych podniosły larum w kwestii zorganizowania referendum w sprawie przyłączenia ich do Rosji. Mało tego, zgodnie ze słowami Ołeksandra Kofmana, który stoi na czele legislatury DRL, głosować zdalnie mieliby także obywatele tego quasipaństwa, którzy przebywają w Rosji oraz ci, którzy przebywają na terenach kontrolowanych przez Ukrainę. Ponad połowa okręgu donieckiego znajduje się pod kontrolą Kijowa, a władze DRL roszczą sobie prawa do całości tego terytorium.

Referendum o przyłączeniu do Rosji. Separatyści chcą uciekać przed Kijowem w ręce Władimira Putina

Denis Puszylin (41 l.), który z nadania Kremla stoi na czele Donieckiej Republiki Ludowej, wezwał w poniedziałek władze bliźniaczej Ługańskiej Republiki Ludowej do wspólnego wysiłku na rzecz zorganizowania referendum. Efektem miałoby być, jak powiedział sam Puszylin, włączenie ŁRL i DRL do Rosji.

Propozycja ta nie padła nagle bez powodu. Pojawiła się po sukcesie ukraińskiej ofensywy i wejściu wojsk Kijowa na teren obwodu ługańskiego, który dotąd w pełni kontrolowany był przez siły prokremlowskie. Tymczasem wojska Ukrainy znajdują się już 10 km od Lisiczańska, który był ostatnim dużym miastem obwodu ługańskiego, zajętego w całości przez siły rosyjskie w lipcu.

Ługańska Republika Ludowa chce do Rosji. Decyzja o plebiscycie już zapadła

Postępujący marsz Ukraińców w stronę Donbasu zmobilizował władze samozwańczej republiki ługańskiej. W poniedziałek Rada Ludowa zwróciła się do przywódcy ŁRL Leonida Pasecznika o zorganizowanie referendum o przyłączeniu do Rosji. Na odpowiedź faktycznie nie trzeba było długo czekać. We wtorek Denis Miroszniczenko, przewodniczący samozwańczego parlamentu ŁRL potwierdził, że plebiscyt odbędzie się w dniach 23 - 27 września. W tym samym terminie plebiscyt odbędzie się na ternie DRL.

Pszczel o rosyjskich oligarchach: "Dla nich ta wojna jest bezsensowna i niezgodna z interesami" [Express Biedrzyckiej]

W Chersoniu również chcą do Rosji. Władze okupacyjne też zorganizują głosowanie

Jednak strach przed Ukraińcami odczuwają nie tylko separatyści na wschodzie kraju, ale także i na południu. W Chersoniu słychać bowiem podobne nawoływania do zorganizowania plebiscytu o włączeniu zajętych przez okupantów ziem do Rosji. Jak się okazuje, te również zostały wysłuchane przez okupacyjne władze obwodu.

Władimir Saldo, który stoi na czele władz okupacyjnych, podpisał we wtorek dekret w sprawie przeprowadzenia referendum o przyłączeniu do Rosji w dniach 23 - 27 września.Informuję że, zgodnie z dekretem, referendum zostanie przeprowadzone między 23 a 27 września. Dekret określa procedurę organizacji głosowania i przeprowadzenia referendum w obwodzie chersońskim, a także administracyjną i kryminalną odpowiedzialność za naruszenie tych przepisów - czytamy na koncie Władimira Saldo na Telegramie.

Decyzja spotkała się z aprobatą Kremla. Siergiej Ławrow (72 l.), szef dyplomacji Rosji stwierdził, że referenda to najlepszy dowód na to, że lokalne władze dbają o "wolę ludzi żyjących na tych terenach, by niezależnie decydować o swoim losie". - Od początku specjalnej operacji wojskowej mówiliśmy, że mieszkańcy określonych terenów powinni sami decydować o swoim losie - skwitował decyzje okupantów Ławrow.

Poniżej galeria, w której możecie zobaczyć "aniołki Putina", czyli najgroźniejsze kobiety Rosji

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany