Zbigniew Ziobro

i

Autor: Paweł Supernak/PAP, Archiwum prywatne Zbigniew Ziobro

Relacja na żywo

Przesłuchanie Zbigniewa Ziobry. Magdalena Sroka zgłoszona do prokuratury?! Patryk Jaki ujawnia

Zbigniew Ziobro ma zostać przesłuchany przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa w piątek 31 stycznia. Początek posiedzenia jest zaplanowany na 10:30. Niedawno Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował o doprowadzeniu polityka na przesłuchanie. Co się wydarzy? Zapraszamy do śledzenie naszej relacji na żywo.

Super Express Google News

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest jedną z osób, która ma zostać przesłuchana w sprawie zakupu i wykorzystywania systemu Pegasus. Jak wielokrotnie podkreślała przewodnicząca sejmowej komisji śledczej, jego zeznania mogą okazać się kluczowe. Do tej pory jednak nie udało się przesłuchać polityka w związku z zwolnieniami lekarskimi, jakie ten dostarczał.

Ostatecznie biegli orzekli, że stan zdrowia Zbigniewa Ziobry nieumożliwiań mu zeznawania, a 27 stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie podjął decyzję o przymusowym doprowadzeniu polityka na posiedzenie komisji w piątek 31 stycznia.

Członek komisji śledczej ds. Pegasusa przewiduje: Zderzymy zeznania Ziobry i Kaczyńskiego

Sam zainteresowany w poście zamieszczonym na Twitterze przyznał, że nie zamierza stawiać oporu, nie krył jednak swojej negatywnej opinii na temat decyzji sądu, która według niego ma "charakter przestępczy"

- Wróciła komuna z sędziami wydającymi wyroki na partyjne zamówienie. Adam Bodnar właśnie po to w drodze przestępstwa nielegalnie wyrzucił niezależnych prezesów Sądu Okręgowego i Apelacyjnego w Warszawie, gdzie toczą się najważniejsze polityczne sprawy, aby władza polityczna była pewna wyroków przed ich ogłoszeniem! - napisał w sieci.

Początek przesłuchania jest zaplanowany na godzinę 10:30.

Przesłuchanie Ziobry 31.01

16:17

Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami!

15:54

- Ziobro miał uciekać przed komisją śledczą, a na koniec komisja śledcza uciekła przed Ziobrą. Nie do wiary to jest. I pomyśleć, że te niedojdy w teorii miały rozwikłać dużą aferę, a my nawet im za to płacimy. Przecież tu trzeba było wystawić pierwszy garnitur albo w ogóle nie startować. Aż żal patrzeć na bezradność członków komisji, których największym osiągnięciem jest to, że zdążyli wyjść z sali na czas. Ale może to nauka wyciągnięta z dnia, kiedy przyszedł Jarosław Kaczyński, a oni wyjść nie zdążyli. Wtedy też efekt był - łagodnie mówiąc - rozczarowujący - napisał Krzysztof Stanowski, który ma startować w wyborach prezydenckich.

Następnie wdał się w polemikę z członkiem komisji:

15:42

Niedoszłe przesłuchanie wyzwoliło również złe emocje. WIĘCEJ: Poseł PiS spiął się ze znanym dziennikarzem. Doszło do próby wyrwania telefonu [ZDJĘCIA, WIDEO]

15:13

Po zakończeniu posiedzenia komisji, koledzy Ziobry z dawnej Suwerennej Polski zadrwili z członka komisji Witolda Zembaczyńskiego używając... naleśników. O co chodzi?

Zobacz: Polityczna hucpa na sejmowej komisji śledczej. W ruch poszły naleśniki

14:55

Anna Maria Żukowska skrytykowała decyzję komisji:

14:50

Dariusz Matecki stwierdził, że dysponuje nagraniami, na których widać, jakoby Zbigniew Ziobro pojawił się w Sejmie na długo przed zakończeniem posiedzenia komisji, co będzie stanowiło dowód dla prokuratury.

14:35

Europoseł Patryk Jaki zwołał konferencję, na której poinformował o złożeniu powiadomienia na prokuraturę na przewodniczącą sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalenę Srokę ze nielegalne zatrzymanie Zbigniewa Ziobry.

14:08

Maciej Wąsik pokazał wezwanie na przesłuchanie przed sejmową komisją ds. Pegasusa.

13:51

Kandydatka Lewicy na prezydenta i wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat oceniła zachowanie Zbigniewa Ziobry w rozmowie z PAP.

- Ziobro robi sobie cyrk, tak jak wcześniej robił sobie folwark z systemu sprawiedliwości - powiedziała.

Wicemarszałkini Senatu stwierdziła, że piątkowa sytuacja świadczy również źle o Telewizji Republika, która "wzięła udział w tej ustawce".

Jej zdaniem b. szef MS powinien stawić się przed komisją śledczą ds. Pegasusa i odpowiedzieć na pytania, zamiast szukać wymówek czy "robić stand-up".

- Te pytania w imieniu obywateli zadają posłowie. Opinia publiczna ma prawo dowiedzieć się, co się wydarzyło" - powiedziała. - Jeżeli pan Ziobro nie ma sobie nic do zarzucenia, no to tym bardziej nie rozumiem, dlaczego ucieka - podkreśliła Biejat.

W ocenie Biejat, Ziobro ma dwa cele: "zrobić wokół siebie szum i ośmieszyć wymiar sprawiedliwości", a także "eskalować konflikt, by zrobić z siebie męczennika".

- Trzeba było po prostu nie nadużywać władzy, nie przekraczać uprawnień, nie stosować metod, które są głęboko wątpliwe. Wtedy nie musiałby się stawiać przed żadną komisją, nie musiałby się obawiać wymiaru sprawiedliwości i nie miałby żadnego problemu - dodała. 

13:38

Głos w sprawie zabrał także Marek Sawicki z PSL.

- Były minister sprawiedliwości, który z poważnej sprawy próbuje robić szopkę medialną, nie wygląda poważnie" - ocenił w rozmowie z PAP poseł PSL-TD. Jak ocenił, Ziobro odpowiada za dewastację całego wymiaru sprawiedliwości. "Dołożył się do tego oczywiście pan prezydent (Andrzej Duda), ale inicjatorem, twórcą (dewastacji) jest niewątpliwie Zbigniew Ziobro - podkreślił Sawicki.

Sawicki podkreślił, że dziwi się, iż komisja ds. Pegasusa wnioskuje o areszt dla b. ministra sprawiedliwości. Według niego, "areszt w niczym nie jest potrzebny".

- I nie sądzę, żeby na podstawie wniosku komisji, sąd zastosował taki areszt dlatego, że na razie, póki co, prokuratura panu ministrowi Ziobrze nie postawiła zarzutów - zauważył poseł ludowców.

W jego ocenie, zamiast aresztu należy "przygotować porządny akt oskarżenia (wobec Ziobry) i wysłać sprawę do sądu".

- I niech nie robią ze Zbigniewa Ziobry męczennika, który znowu będzie w areszcie udawał głodującego, cierpiącego za nieswoje winy - powiedział Sawicki.

 

13:35

Politolog UW dr Rafał Chwedoruk ocenił dzisiejsze wydarzenia:

- Zbigniew Ziobro nie jest w tak komfortowej sytuacji, że może wybierać pomiędzy politykiem elastycznym i ustępującym w imię wyższych celów albo politykiem twardym i bezkompromisowym. Musi się dostosowywać do sytuacji. W istocie jest na placu politycznego boju trochę sam, tylko z wąskim kręgiem współpracowników. Tak jak większość polityków walczy dramatycznie o polityczne przeżycie i to nie on może reżyserować, jak ta walka będzie przebiegać. Zrobił jedną z nielicznych rzeczy, jaką mógł w takiej sytuacji politycznie zrobić, by docierać do jakiegoś segmentu prawicowych wyborców. - mówił.

13:25

Do sprawy odniósł się Roman Giertych:

13:17

Zbigniew Ziobro na Twitterze opisał swoją wersję wydarzeń:

13:06

Michał Wójcik pokazał zdjęcie z Ziobrą.

12:49

- Prędzej czy później go przesłuchamy i stanie przed sądem - powiedziała przewodnicząca komisji.

12:48

Magdalena Sroka potwierdziła w rozmowie z dziennikarzem TVN, że zostanie skierowany wniosek do Prokuratora Generalnego ws. uchylenia immunitetu Zbigniewowi Ziobrze. Dopiero potem zostanie złożony wniosek o areszt.

12:32

- Aparat państwa zadziałał. To, co nie zadziałało, to Zbigniew Ziobro - mówił Witold Zembaczyński.

12:28

Tomasz Trela zapowiedział złożenie wniosku o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze.

12:28

- Nie pozwolimy nikomu, żeby pogrywał sobie z państwem prawa i instytucjami publicznymi- powiedział Tomasz Trela.

12:27

- Komisja śledcza nie jest od tego, żeby czekać na pana Ziobrę - powiedział Tomasz Trela.

12:25

Magdalena Sroka powiedziała, że zostanie zastosowany wobec Ziobry środek zapobiegawczy w postaci aresztu.

12:24

- Każdy inny obywatel, który miałby wezwanie na konkretną godzinę, nie mógłby sobie pozwolić na takie zachowanie. Z szacunku dla obywateli wynika nasza decyzja - dodała.

12:23

- Czasy, kiedy Zbigniew Ziobro pisał scenariusze, się skończyły - mówiła przewodnicząca komisji Magdalena Sroka. - Nie chcemy bawić się w scenariusze polityczne, chcemy przesłuchać świadka.

12:21

Niebawem odbędzie się konferencja komisji ds. Pegasusa.

12:16

Członek komisji ds. Pegasusa Przemysław Wipler z Konfederacji skomentował dzisiejsze wydarzenia:

12:15

Sprawę skomentował Janusz Kowalski:

11:58

- Komisja uciekła, bo Donald Tuska wymiękł - powiedział.

11:56

- Przyjechałem, by pokazać bezprawie rządu Donalda Tuska - powiedział.

11:54

- Donald Tusk pokazał, że jest miękiszonem - podkreślił.

11:53

- Nie mogłem się sam stawić po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, bo szanuję prawo - stawiłem się w Polsce, przerwałem rehabilitację, by dać szansę członkom komisji, by na zlecenie Donalda Tuska pytali mnie o Pegasusa - mówił Ziobro na konferencji.

11:39

Zbigniew Ziobro niebawem ma zwołać konferencję.

11:36

Trwa oczekiwanie, aż członkowie komisji zabiorą głos w sprawie Zbigniewa Ziobry. Nie wykluczone, że zdecydują się go przesłuchać.

11:17

Zbigniew Ziobro stwierdził, że Donald Tusk nienawidzi Pegasusa, bo dzięki temu systemowi odkryto korupcję jego bliskiego przyjaciela, Sławomira Nowaka.

11:13

- Boją się mnie przesłuchać - stwierdził Ziobro.

11:03

Zatrzymanie Zbigniewa Ziobry skomentował Krzysztof Brezja.

10:57

- Zrobili wszystko, żeby go upokorzyć - powiedział dziennikarzom Michał Wójcik o dzisiejszych działaniach komisji.

10:51

Zbigniew Ziobro jest już w budynku Sejmu.

10:46

Magdalena Sroka zamknęła obrady komisji.

10:34

Marcin Bosacki z komisji chce zawnioskować do Prokuratora Generalnego o areszt tymczasowy na 30 dni dla Ziobry.

10:33

Tymczasem w Sejmie rozpoczęło się posiedzenie komisji ds. Pegasusa.

10:31

Policjant poinformował Ziobrę o nakazie doprowadzenia go na komisję.

10:30

Zbigniew Ziobro przedziera się przez tłum do policji. - Mamy prawo przemocy realizowane przez Donalda Tuska - mówi.

10:26

Zbigniew Ziobro w towarzystwie Tomasza Sakiewicza i Michała Rachonia idzie do policji w hallu.

10:23

Rzecznik policji obecny w budynku TV Republiki zapowiedział, że funkcjonariusze będą czekać do 10:30 na Zbigniewa Ziobro. Potem zaś poczekają na decyzję sądu w sprawie dalszych działań.

10:12

Zbigniew Ziobro na antenie podkreślił, że policjanci są tylko ofiarami i poprosił, aby ich wpuścić.

10:10

- Gdyby nie ciężka choroba, która mnie dotknęła, zapewne byłbym jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym świadkiem, wezwany przez tę komisję i chętnie bym się przed nią stawił - zadeklarował Ziobro.

10:09

Policja przybyła pod budynek TV Republika, jednak nie zostali wpuszczeni przez Tomasza Sakiewicza.

10:01

- To jest dowód, że Donald Tusk ma za nic państwo polskie, bo anarchizuje państwo polskie - mówił.

9:58

- Ktoś to koordynuje i robi z tego celowy spektakl, żeby przykryć rzeczywiście ważne sprawy dla Polski, takie jak chociażby masowe zwolnienia, likwidacja szpitali czy upadająca gospodarka. Jest to robione w sposób zupełnie chaotyczny - podkreślał.

9:55

- To kontynuacja tej tragifarsy, która się rozpoczęła wkroczeniem do Pałacu Prezydenckiego - stwierdził Ziobro, nawiązując do zatrzymania Kamińskiego i Wąsika.

9:52

- Policja działa w sposób niedopuszczalny. Będą za to ogromne odszkodowania, przede wszystkim za bezprawne najście, naruszenie prawa do prywatności - mówił polityk.

9:49

- Posypią się odszkodowania, odpowiedzą za to wszyscy odpowiedzialni. Przypomnę, że nakaz sądowy był na jedno z mieszkań. W tej chwili dokonywana jest bezprawna akcja przeszukiwania całego szeregu mieszkań, gdy podstawy przeszukania są bardzo wąsko określone - mówił Ziobro w TV Republika.

9:32

- Zbigniew Ziobro powinien być przesłuchiwany za kilka miesięcy, w sytuacji, w której ileś innych wątków zostanie wyczerpanych i zamkniętych - przekonywał w TVP Info Przemysław Wipler. Bardziej kategoryczny był Konrad Wojnarowski:

9:17

PILNE! Policja, która ma zrealizować nakaz zatrzymania i doprowadzenia b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa, podjęła próbę wejścia do jego mieszkania w Warszawie u zbiegu ul. Arkadowej i Nowoursynowskiej.

Próbę doprowadzenia Ziobry na przesłuchanie komisji podjęli też trzykrotnie policjanci ze Skierniewic. Na realizację nakazu jest czas do godz. 10.30 i do tego czasu policja pozostanie na miejscu.

8:57

Zbigniew Ziobro zabrał głos po raz pierwszy w piątek.

8:50

Policjanci ze Skierniewic po godz. 8 po raz drugi próbowali dostać się do domu Zbigniewa Ziobry, żeby go zatrzymać i doprowadzić do Sejmu na posiedzenie komisji ds. Pegasusa. Kilkakrotnie dzwonili do domu b. ministra sprawiedliwości. Nikt nie odebrał domofonu.

 

8:05

- Jeżeli w dniu dzisiejszym pan minister Zbigniew Ziobro będzie na komisji, to będziemy go wspierać - powiedział Marcin Warchoł z PiS w rozmowie z PAP.

Poseł PiS ocenił, że zostało "pogwałcone prawo do skutecznego odwołania".

- Sąd ogłosił to orzeczenie o doprowadzeniu w ostatni poniedziałek, natomiast w czwartek ukazało się uzasadnienie. Pamiętajmy, że to orzeczenie jest jeszcze nieprawomocne - stwierdził.

Warchoł dodał, że nie została zachowana zasada ostateczności - ultima ratio - ponieważ w tym przypadku powinna być nałożona kara pieniężna i dopiero w następnej kolejności doprowadzenie na komisję.

7:51

Wiceszef MSWiA powiedział w RMF FM, że jest przepis, który zapewni skuteczne doprowadzenie Ziobry przed komisję. Wyjaśnił, że jeżeli b. minister sprawiedliwości "będzie w dalszym ciągu ukrywał się i uchylał od stawienia przed komisją", to może być użyte narzędzie z Kodeksu postępowania karnego, tj. "aresztowanie na 30 dni i wtedy doprowadzenie przed komisję".

Dodał, że czynności trwają, a "policja dokłada wszelkich starań, by wykonać polecenie sądu".

7:45

W piątek policjanci nie zatrzymali b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę w jego domu w Jeruzalu (Łódzkie). Polityk ma być doprowadzony na posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Policjanci nie zostali wpuszczeni na posesję Ziobry.

7:15

Witamy w naszej relacji na żywo!

Sonda
Czy Zbigniew Ziobro powinien stawić się przed komisją śledczą ds. Pegasusa?