Prezydent Andrzej Duda

i

Autor: KPRP

Ważne sprawy do omówienia

Prezydent zwołał Radę Gabinetową. Wiadomo, o czym będzie dyskutował z rządem

2024-02-13 7:38

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że postanowił zwołać Radę Gabinetową. Wyznaczył ją na wtorek 13 lutego na godz. 13. Już na początku lutego prezydent podał też tematy, które mają być poruszone w czasie posiedzenia Rady Gabinetowej. To kluczowe dla Polski sprawy.

Prezydent Andrzej Duda w czasie zwołanego na czwartek (1 lutego) wystąpienia ogłosił, że postanowił zwołać Radę Gabinetową. - W czwartek wydam postanowienie o zwołaniu Rady Gabinetowej na 13 lutego na godz. 13 - przekazał Andrzej Duda. Wiadomo tez, jakie tematy zostaną poruszone w czasie Rady Gabinetowej. To między innymi sprawa inwestycji ważnych dla Polski, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestia energetyki jądrowej oraz modernizacja polskiej armii. 

Politycy koalicji rządzącej zapowiedzieli, że podczas Rady "prezydent otrzyma informacje, z których sobie nie zdawał sprawy, jeśli chodzi o CPK". - Otrzyma informacje dotyczące tego, ile wydano pieniędzy bez uzyskania jakiegokolwiek efektu - powiedziała wiceszefowa MEN Joanna Mucha. - Prezydent jest niedoinformowany w kwestii CPK. Emocjonalnie i politycznie zaangażował się w ten projekt, jednocześnie będąc zauroczonym wizualizacjami bez jakiejkolwiek wiedzy merytorycznej – powiedział PAP Michał Szczerba.

Jakie tematy na Radzie Gabinetowej? 

Prezydent podkreślił, że kieruje nim troska o przyszłe pokolenia i zapewnienie im możliwości rozwoju oraz bezpieczeństwa. Stąd - jak podkreślił - muszą być realizowane zadania takie jak wielkie inwestycje, które zostały już zaplanowane, jak Centralny Port Komunikacyjny czy kwestia energetyki jądrowej oraz modernizacja polskiej armii. - Wydam dzisiaj postanowienie o zwołaniu Rady Gabinetowej, czyli konstytucyjnego ciała sprowadzającego się do obrad prowadzonych przez Radę Ministrów pod przewodnictwem prezydenta RP. Ta Rada zostaje przeze mnie zwołana na 13. lutego, czyli za dwanaście dni, na godz. 13 - podkreślił.  - Będziemy mogli usiąść z przedstawicielami rządu i spokojnie przedyskutować kwestie tego, jak rząd postrzega te inwestycje, jak rząd zamierza dalej realizować te inwestycje, jakie w tym zakresie zostały już podjęte działania, jakich działań możemy spodziewać się w przyszłości - powiedział prezydent Andrzej Duda. 

CZYTAJ: Donald Tusk reaguje na skandaliczne słowa Trumpa. Zwrócił się do prezydenta

Czym jest Rada Gabinetowa? W jakim celu się ją zwołuje?

Jak czytamy na prezydent.pl: - W sprawach szczególnej wagi Prezydent może zwołać Radę Gabinetową. Radę tę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta. Decyzję o zainicjowaniu oraz przeprowadzeniu wspólnego posiedzenia, podejmuje wyłącznie Prezydent, gdy uzna, że jakaś konkretna sprawa (lub sprawy) jest na tyle istotna, że stanowi sprawę szczególnej wagi. Rada Gabinetowa stanowi forum współpracy władzy wykonawczej, umożliwiające uzgodnienie wspólnego stanowiska. Nie przysługują jej jednak kompetencje Rady Ministrów. Stanowiska przedstawiane w toku Rady Gabinetowej i dokonywane uzgodnienia nie mają zatem charakteru prawnie wiążącego, lecz niosą w sobie istotny walor polityczny. Tym sposobem Prezydent może zwracać uwagę Rady Ministrów na ważne problemy i domagać się informacji co do zamiarów lub działań Rządu w tych obszarach. Może też ustalać z Radą Ministrów wspólną strategię w określonych kwestiach.

NIŻEJ ZOBACZYSZ, JAK MIESZKA ANDRZEJ DUDA

QUIZ o Andrzeju Dudzie. Jak dobrze znasz prezydenta?

Pytanie 1 z 15
Jak na drugie imię ma Andrzej Duda?
Express Biedrzyckiej - Marcin KIERWIŃSKI