Sondaż przeprowadzony przez IBRiS wskazuje jasno - w kwestii bezpieczeństwa Polacy nie oglądają się na swoje polityczne sympatie i antypatie. Aż 87,6 proc. Polaków dobrze ocenia decyzję o stałej bazie wojsk amerykańskich w Poznaniu. Przeciwnych jej powstaniu jest 6,9 proc. ankietowanych, a pozostałe 5,5 proc. nie ma zdania.
Polacy zjednoczeni w kwestii bezpieczeństwa. Sondaż wskazał jasno
100 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy popiera takie zacieśnianie związków ze Stanami Zjednoczonymi, podczas gdy wśród elektoratu opozycji to samo zdanie podziela 84 proc. osób. Największy odsetek przeciwników instalacji bazy stałej obecności wojsk amerykańskich w Poznaniu jest wśród wyborców Konfederacji.
17 proc. osób, które w 2020 roku głosowały na Krzysztofa Bosaka (40 l.) popiera powstanie bazy Amerykanów w Polsce. Tymczasem 42 proc. elektoratu kandydata Konfederacji na prezydenta jest przeciwnych temu rozwiązaniu.
Poniżej galeria ze zdjęciami potencjalnych następców Władimira Putina
Pierwsze stałe jednostki NATO na wschodniej flance
Od jesieni 2020 roku w Polsce w Poznaniu mieści się wysunięte stanowisko dowodzenia NATO. Jego zadaniem jest koordynacja działania lądowych wojsk USA w całej Europie. Na szczycie NATO w Madrycie sam Joe Biden (80 l.) zapowiedział podniesienie rangi placówki w Poznaniu do stałej obecności V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Jak poinformował departament USA, oznacza to umieszczenie na wschodniej flance NATO stałych jednostek, co dotąd w historii jeszcze nie miało miejsca.
Najsilniej poparcie dla ustanowienia stałego dowództwa V Korpusu w Poznaniu wyrażają mężczyźni (94 proc.), przede wszystkim ludzie w wieku 18-29 lat (90 proc.), oraz ci po 60. urodzinach (100 proc.), a także mieszkający w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców (95 proc.).
Sondaż przeprowadzono w dniach 1-2 lipca metodą CATI na grupie 1000 respondentów.