Prezydent Rosji Władimir Putin

i

Autor: MIKHAIL TERESHCHENKO/SPUTNIK, KREMLIN POOL PHOTO VIA AP Władimir Putin

Władimir Putin wysłał dwóch generałów do Donbasu. Dostali specjalne zadanie

2022-07-04 12:16

Władimir Putin (73 l.) do walki o Donbas wysłał dwóch znanych generałów, których ważność dla rosyjskiego wojska jest nie do przecenienia. Jak wskazuje amerykański ośrodek polityczny Instytut Studiów nad Wojną (ISW), wsparcie się na trzech doświadczonych oficerach, to kolejny dowód na umiłowanie przez Putina wobec dobrze sprawdzonych rozwiązań.

Władimir Putin raczej nie ma zaufania do młodej kadry oficerów rosyjskiego wojska. ISW wskazuje również, że wybór dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Aleksandra Łapina oraz dowódcy rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych, Sergieja Surowikina na nadzorujących atak Rosjan w obrębie Lisiczańska wskazuje na ważność osiągnięcia tego celu dla Putina.

Władimir Putin stawia na doświadczony wojskowy beton

Zaangażowanie jednocześnie dwóch tak wysokich rangą oficerów na małym odcinku frontu jest nietypowe i najpewniej świadczy o dużym znaczeniu zajęcia Lisiczańska i obwodu ługańskiego dla Władimira Putina, a także o tym, że nie ufa on wystarczająco młodszym oficerom - wskazuje ISW w swoim komentarzu.

Ośrodek analityczny wskazuje również, że po wycofaniu się Ukraińców z tego rejonu w niedzielę Rosjanie mieli zająć cały obwód ługański. Nie jest wykluczone jednak, że "niewielkie kliny ukraińskiego oporu mogą wciąż pozostawać w Lisiczańsku i wokół niego”. Sukcesy militarne Rosjan w tym regionie najprawdopodobniej przekierują ich dalej do walk o Bachmut i Słowiańsk.

Na linii potencjalnego ataku znajduje się także Siwersk, ale amerykańscy analitycy nie przewidują wielkich operacji Ukrainy w tym regionie. Zamiast tego eksperci ISW wskazują, że spodziewają się umocnienia wojsk Kijowa na linii Słowiańsk-Bachmut wzdłuż trasy E-40.

Poniżej galeria ze zdjęciami potencjalnych następców Władimira Putina

Władimir Putin chce przycisnąć prywaciarzy. Będą musieli wspierać armię

Co ciekawe, ISW zwraca uwagę na ostatnie wydarzenia w rosyjskim parlamencie. W analizie Amerykanie wskazują na ustawę, która pojawiła się w Dumie Państwowej. Dokument zakłada "specjalne środki w sferze gospodarczej", które mają otworzyć drogę władzy do większego wpływu na prywatne przedsiębiorstwa.

Kreml najprawdopodobniej za pomocą nowego prawa będzie chciał zmusić prywaciarzy do wsparcia działań armii. Projekt ustawy zakłada, że prywatne przedsiębiorstwa nie będą miały prawa odmówić wykonania zleceń władz, jeśli to będzie dotyczyło wsparcia operacji wojskowych.

Sonda
Czy Polsce i krajom bałtyckim grozi bezpośrednia agresja militarna Putina?
Express Biedrzyckiej 01.07 (Michał Kamiński, Jan Piekło, dr hab. Tomasz Słomka) Sedno Sprawy: Jarosław Gowin